Polskie Radio

Zmarł Coolio. Raper miał 59 lat

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2022 10:07
Nie żyje raper Coolio. Wykonawca megahitu "Gangsta's Paradise" zmarł nagle w środowe popołudnie w domu swojego przyjaciela w Los Angeles. Miał 59 lat.
Coolio
CoolioFoto: Featureflash Photo Agency/Shutterstock

Według medialnych doniesień przebywający z wizytą u przyjaciela Coolio wyszedł do łazienki. Gdy długo stamtąd nie wracał, jego kompan zaczął go nawoływać, a następnie wszedł do pomieszczenia, gdzie zastał nieprzytomnego rapera, leżącego na podłodze. Wezwane na miejsce pogotowie stwierdziło zgon muzyka. Nieoficjalne informacje mówią, że najprawdopodobniej miał on atak serca. W jego organizmie nie stwierdzono podobno śladów narkotyków ani innych niebezpiecznych substancji.

Coolio, czyli Artis Leon Ivey Jr., urodził się 1 sierpnia 1963 roku w Monessen w stanie Pensylwania, ale dorastał w Kalifornii. Świat usłyszał o nim w 1995 roku za sprawą gigantycznego przeboju "Gangsta's Paradise", opartego na refrenie piosenki "Pastime Paradise" Steviego Wondera. Utwór pochodził z drugiego albumu w dorobku rapera, znalazł się też na ścieżce dźwiękowej do filmu "Młodzi gniewni" z Michelle Pfeiffer. Artysta zdobył za niego jedyną w karierze nagrodę Grammy.

źródło: YouTube / Tommy Boy

Zanim został wielką gwiazdą muzyki, Coolio pracował m.in. jako strażak oraz ochroniarz na lotnisku w Los Angeles. Miał też na koncie konflikty z prawem, które na krótko zaprowadziły go za kratki. Po sukcesie "Gangsta's Paradise" dorobił się jeszcze kilku przebojów mniejszego kalibru, m.in. "1, 2, 3, 4 (Sumpin' New)" i "C U When U Get There". W XXI wieku jego kariera zaczęła jednak chylić się ku upadkowi – żaden z albumów, które wydał po 2000 roku, nie zyskał uznania fanów.

W ostatnich kilkunastu latach Coolio stał się telewizyjnym celebrytą. Wystąpił w amerykańskim "Big Brotherze" i w kilku innych widowiskach. Prowadził także własny program kulinarny w sieci. Raper pozostawił po sobie sześcioro dzieci.  

kc/kor