Polskie Radio

V Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej "Eufonie" - podsumowanie [GODZ. 17.10]

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2023 16:20
V Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej "Eufonie" w tym roku odbywał się w dniach 17-25 listopada. Tematem przewodnim były tradycje ludowe odzwierciedlające tożsamość narodową, stanowiące niewyczerpane źródło inspiracji dla twórców.
Ideą festiwalu Eufonie jest upowszechnianie dziedzictwa kulturowego większości krajów określanych dzisiaj jako Europa Środkowo-Wschodnia
Ideą festiwalu "Eufonie" jest upowszechnianie dziedzictwa kulturowego większości krajów określanych dzisiaj jako Europa Środkowo-WschodniaFoto: PAP/Rafał Guz


W programie znalazły się utwory takich kompozytorów, jak: Karol Szymanowski, Bedřich Smetana, Jean Sibelius, Andrzej Panufnik i Franz Liszt. Wyjątkową okazją do poznania armeńskiej twórczości wokalnej będzie koncert Hover State Chamber Choir, którego druga część została całkowicie poświęcona twórczości kompozytorów rodem z Armenii, jak Komitas czy Vache Sharafyan.


Czytaj także:


Poza tym w audycji:

  • Nowa wystawa w Kordegardzie: "Andrzej Kalina - grafika"

Andrzej Kalina zajmuje się grafiką artystyczną, instalacją, environmentem, tworzy także obiekty artystyczne. Swoje prace zaprezentował na ponad 60 wystawach indywidualnych i przeszło 450 wystawach zbiorowych w Polsce i na świecie. Laureat wielu nagród. Jego prace znajdują się w zbiorach muzeów polskich i w kolekcjach światowych, m.in. w The British Museum w Londynie i MOMA w Nowym Jorku. 

  • Koncert poświęcony twórczość Jana A.P. Kaczmarka

Koncert muzyki Jana A.P. Kaczmarka odbędzie się 4 grudnia w Filharmonii Narodowej w Warszawie. W programie muzyka do filmów: "Marzyciel", "Mój przyjaciel Hachiko", "Wieczór", "Całkowite zaćmienie", "Niewierna", "Wojna i Pokój", "Quo Vadis", "Magnezja".

  • Konkurs Książka Historyczna - przebieg, nominacje

27 listopada poznamy laureatów konkursu Książka Historyczna Roku im. Oskara Haleckiego. O nagrody w czterech kategoriach ubiegają się 33 publikacje spośród 104 pozycji zgłoszonych przez wydawnictwa i rektorów szkół wyższych. Celem konkursu jest popularyzowanie najnowszych dziejów Polski oraz krzewienie czytelnictwa książek historycznych.

Rok 2013 jest rokiem Juliana Tuwima. W tym roku przypada sześćdziesiąta rocznica śmierci poety, który zmarł 27 grudnia 1953 roku. W tym roku minie też sto lat od jego poetyckiego debiutu - publikacji wiersza "Prośba" w "Kurierze Warszawskim". 

W dniach 22-26 listopada w Warszawie odbył się Festiwal Krzysztofa Pendereckiego. Podczas trzech koncertów w Filharmonii Narodowej zabrzmiała przede wszystkim muzyka patrona wydarzenia, ale też innych wybitnych kompozytorów: Witolda Lutosławskiego, Wałentyna Sylwestrowa, Henryka Mikołaja Góreckiego.

  • Podsumowanie kongresu Animacja + przyszłość

W dniach 6-8 listopada odbył się w Warszawie kongres: Animacja + przyszłość. Wydarzenie to miało na celu budowanie sieci nowocześnie działających instytucji kultury, wspieranie procesu świadomego i refleksyjnego działania w sektorze kultury oraz sprawczo działających zespołów. 

  • Zagadka sms dla słuchaczy

***

Na audycję "Spacer z kulturą" w niedzielę (26.11) po godz. 17.00 zapraszają Agnieszka Kunikowska i Paweł Lekki.

kk/DS

Zobacz więcej na temat: Agnieszka Kunikowska Paweł Lekki