Polskie Radio
Section05
Paweł Lekki

Nowy pakt migracyjny. Prof. Grabowska: pretensje mają nie tylko państwa V4

- Te rozwiązania nie są właściwe w momencie, kiedy świat walczy z kryzysem gospodarczym i pandemią - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Genowefa Grabowska, ekspert prawa międzynarodowego, odnosząc się do nowego paktu migracyjnego. Jakie stanowisko w sprawie uchodźców przedstawiły państwa Grupy Wyszehradzkiej?
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Więcej świata Paweł Lekki ŚWIAT Europa grupa wyszehradzka uchodźcy Szymon Kardaś Genowefa Grabowska

"Wypadkowa interesów państw UE". Dr Kamil Zajączkowski o stanowisku wspólnoty wobec Białorusi

- Przykład Białorusi doskonale pokazuje, że z perspektywy państw południa Europy ważniejsze są partykularne interesy np. tego, co dzieje się w basenie Morza Śródziemnego - mówił w Polskim Radiu 24 dr Kamil Zajączkowski (Centrum Europejskie UW). W dyskusji wzięła również udział dr Małgorzata Bonikowska (Centrum Stosunków Międzynarodowych).
Zobacz więcej na temat:  Rosja Władimir Putin Białoruś ŚWIAT Europa Aleksander Łukaszenka Paweł Lekki

Wizyta Borella na Ukrainie. Szeligowski: polityczne wsparcie w kwestii Donbasu i Krymu

- Myślę, że za zamkniętymi drzwiami prezydent Zełenski usłyszał też kilka cierpkich słów - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Daniel Szeligowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. O czym szef unijnej dyplomacji Josep Borell rozmawiał z Wołodymyrem Zełenskim podczas wizyty na Ukrainie?
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Więcej świata Paweł Lekki Rada Europejska Wołodymyr Zełenski Ukraina ŚWIAT Europa

Orędzie o stanie UE. Ekspert: Ursula von der Leyen jest konsekwentna i zdeterminowana

Zwiększenie redukcji emisji dwutlenku węgla, propozycja płacy minimalnej w całej Unii, usprawnienie podejmowania decyzji i krytyka tego, co dzieje się za wschodnią granicą - o tym między innymi mówiła przewodnicząca Komisji w Europarlamencie. Ursula von der Leyen wygłosiła orędzie o stanie Unii na sesji plenarnej.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Komisja Europejska Ursula von der Leyen środowisko Więcej świata Paweł Lekki

Prof. Genowefa Grabowska: Polacy chcą "zarazić" UE zainteresowaniem Białorusią

- Im dalej od Białorusi, tym to zainteresowanie jest mniejsze. Dlatego tak ważne są głosy Polaków, którzy pokazują, co trzeba zrobić i mówią wspólnie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Genowefa Grabowska, b. europoseł i ekspert ds. prawa międzynarodowego i unijnego. Czy Unia Europejska zdecyduje się na konkretniejszą reakcję w sprawie wydarzeń na Białorusi?
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Aleksander Łukaszenka wybory na Białorusi Władimir Putin Rosja Paweł Lekki Unia Europejska

Kobiece protesty na Białorusi. Dr Bonikowska: ciężko jest funkcjonariuszom je atakować

W sobotę (12 września) odbędzie się w Mińsku kolejny antyrządowy protest, w którym wezmą udział głównie kobiety. - Jest znacznie trudniej reżimom i przywódcom autorytarnym blokować tego typu protesty - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia dr Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Polityka zagraniczna Polski Białoruś wybory na Białorusi Aleksander Łukaszenka Swiatłana Cichanouska POLSKA Paweł Lekki

Dr Agnieszka Bryc: na Białorusi można oczekiwać pewnego przesilenia

- Najważniejsze jest to, aby rozpocząć bardzo konkretnie działania w stosunku do Białorusi i tamtejszych wydarzeń wyborczych - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z jaką reakcję spotkają się oczekiwane sankcje Unii Europejskiej wobec przedstawicieli białoruskiego reżimu?
Zobacz więcej na temat:  Białoruś protest manifestacje Aleksander Łukaszenka wybory na Białorusi Paweł Lekki Agnieszka Bryc Więcej świata

Ekspert o Białorusi: ONZ nie wypracuje żadnego stanowiska

Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska wezwała w piątek ONZ do potępienia brutalnej przemocy, stosowanej przez służby bezpieczeństwa wobec demonstrantów na Białorusi. Zaapelowała także o wysłanie na Białoruś misji obserwacyjnej ONZ. Ale zdaniem dr. Szymona Kardasia ONZ nic nie zrobi, bo nie dopuści do tego Rosja.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Rosja ONZ Rada Bezpieczeństwa ONZ Swiatłana Cichanouska Paweł Lekki

Dr Marek Szymaniak: Putin decyduje o polityce historycznej Rosji

- Rosyjska polityka historyczna opiera się na gruntownym założeniu, że rządzi w niej pragmatyzm i skuteczność, a nie szacunek dla dorobku nauk historycznych - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Marek Szymaniak z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Dlaczego Rosjanie próbują zakłamywać historię II wojny światowej?
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Rosja Paweł Lekki Władimir Putin II wojna światowa ŚWIAT

Ekspert: wszystko wskazuje na to, że dojdzie do transferu władzy na Białorusi

- Wiele wskazuje na to, że władza Łukaszenki jest na tyle osłabiona, że dojdzie do pewnego rodzaju transformacji na Białorusi, a na pewno do transferu władzy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Łukasz Adamski z Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. 
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Białoruś Aleksander Łukaszenka protest wybory prezydenckie Rosja demonstracje Paweł Lekki Swiatłana Cichanouska ŚWIAT

Ekspert OSW: Łukaszenka może izolować i spacyfikować obwód grodzieński

- Wydaje się, że Aleksander Łukaszenka przyjął taktykę punktowego osłabiania ruchu protestu. Nie atakuje wszystkich - a mniejsze grupy. Jednocześnie stopniowo stara się ograniczać dostęp do informacji. Możemy oczekiwać prób spacyfikowania protestów na Grodzieńszczyźnie, gdzie jest najwięcej strajków, liczne protesty - mówił Adam Eberhardt (Ośrodek Studiów Wschodnich).
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Paweł Lekki Białoruś Aleksander Łukaszenka

Protesty na Białorusi. Alaksiej Janukievič: ludzie uwierzyli w rozbicie elit

- Do tegorocznej kampanii wyborczej dołączyły osoby reprezentujące białoruską elitę, m.in. Wiktar Babaryka i Walerij Cepkała, który był w przeszłości doradcą Łukaszenki. Dzięki temu ludzie uwierzyli w rozbicie elit na Białorusi, choć to się de facto nie stało - powiedział w Polskim Radiu 24, wiceprzewodniczący Białoruskiego Frontu Narodowego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Białoruś wybory na Białorusi Aleksander Łukaszenka polityka Europa Europa Wschodnia protest demonstracje Paweł Lekki

Joe Biden oficjalnie kandydatem na prezydenta USA. Ekspert: brak mu charyzmy

Joe Biden formalnie zaakceptował dziś nominację w wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. Były wiceprezydent USA ocenił, że Donald Trump zawiódł jako przywódca i obiecał, że postara się złagodzić głębokie podziały w kraju. - Joe Biden jest postacią dobrze znaną Amerykanom, jednak nie ma on charyzmy ani porywającego stylu, nie emanuje energią i przewodnictwem - mówił w "Więcej świata" prof. Zbigniew Lewicki z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. 
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Paweł Lekki USA Joe Biden Donald Trump wybory prezydenckie w USA

Prof. Zachara o Bidenie: jego propozycja nawiązuje do tradycji amerykańskiego snu

- W obliczu kryzysu część Amerykanów nie marzy już o głębokiej, strukturalnej zmianie, tylko o tym, żeby powróciło poczucie bezpieczeństwa - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Małgorzata Zachara z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Czy zwycięstwo Joe Bidena w listopadowych wyborach prezydenckich mogłoby to zagwarantować?
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Paweł Lekki USA Joe Biden Donald Trump wybory prezydenckie w USA