Polskie Radio
Section05
Paweł Lekki

Katalonia straci autonomię? "To ostatnie godziny"

- Senatorowie są za kontynuowaniem ścieżki zawieszenia autonomii Katalonii. Do tego głosowania dojdzie jutro w samo południe. Z kolei Barcelona idzie swoją drogą. Przypuszczam, że w stronę ogłoszenia niepodległości - mówiła na antenie radiowej Jedynki korespondentka Polskiego Radia w Hiszpanii, Ewa Wysocka.  
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ewa Wysocka Paweł Buszko Zbigniew Lewicki Hiszpania katalonia Ukraina zamach Paweł Lekki

Ekspert: szczyt UE to znaczny krok do przodu

- Najistotniejsza była zgoda wśród przywódców co do tego, jakie problemy należy rozwiązać – mówił Kamil Zajączkowski z Centrum Europejskiego UW. Zwrócił uwagę, że kraje UE są jednomyślne m.in. względem negocjacji w Londynem, a obawiano się, że Brexit może spowodować zapaść UE. Nie widać też różnic w kwestii zewnętrznego wymiaru polityki migracyjnej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Paweł Lekki Unia Europejska Hiszpania katalonia UE Rada Europejska

Negocjacje przed szczytem UE, czyli dokąd zmierza Wspólnota

Kanclerz Niemiec Angela Merkel przyjęła w środę wieczorem (12.10) przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska. Spotkanie odbyło się za zamkniętymi drzwiami. Te i inne działania Donalda Tuska przed zbliżającym się szczytem UE w audycji "Więcej Świata" komentowała Aleksandra Rybińska, publicystka portalu wpolityce.pl.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska ŚWIAT Donald Tusk Angela Merkel Niemcy Francja Rosja Chiny Korea Północna Paweł Lekki Grzegorz Ślubowski

Rosja wyprzedaje sprzęt wojskowy. "To samobójcze działanie"

- Prawdą jest to, że Rosjanie chcą sprzedawać jak najwięcej. O ich desperacji świadczy to, że w 2015 roku zaczęli sprzedawać najnowocześniejszą broń krajowi, któremu wcześniej broni nie sprzedawali, czyli Chinom. Doszło do transakcji, która jest uznawana za przełomową, czyli sprzedaży rakiet przeciwlotniczych S-400 - mówił na antenie radiowej Jedynki Andrzej Talaga, ekspert Warsaw Enterprise Institute. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Talaga Wojna w Syrii Paweł Lekki Rosja Beata Płomecka Chiny

Wybory w Niemczech. "Zwycięzca znany, skład koalicji - nie"

- Niemcy znajdują się w tej szczęśliwej sytuacji, że w przypadku braku możliwości stworzenia przez którąś z wielkich partii politycznych: CDU/CSU bądź SPD koalicji z innymi partiami, po dłuższych lub krótszych negocjacjach obie te partie dochodzą do wniosku, że w interesie państwa stworzą po raz kolejny nowy rząd - mówi w radiowej Jedynce prof. Andrzej Sakson.
Zobacz więcej na temat:  wybory w Niemczech Wybory w Europie Paweł Lekki ŚWIAT