Polskie Radio
Section05
Paweł Lekki

Państwa bałtyckie zaostrzą kontrole na granicach? "Te działania są zrozumiałe"

Prezydent Łotwy Edgars Rinkeviczs zapowiedział, że w razie masowego napływu migrantów jego kraj może zamknąć granicę z Rosją i Białorusią. Napięta sytuacja panuje również na granicy z Estonią i Litwą. - Podejmowane działania w mojej opinii są jak najbardziej zrozumiałe - uważa Kinga Dudzińska z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. 
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki Łotwa Litwa Estonia granica

Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2023. Laureatami m.in. Sapkowski, Mastalerz i Man

Znany na całym świecie pisarz Andrzej Sapkowski oraz związani z Teatrem Polskiego Radia aktor Andrzej Mastalerz i dramatopisarz Tomasz Man to tylko niektórzy laureaci Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2023. - Zwiększyliśmy znacznie liczbę kategorii, ponieważ tak po prostu wygląda polska kultura - mówił prof. Piotr Gliński. Kto jeszcze został nagrodzony?
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Centrum Kultury Agnieszka Kunikowska Paweł Lekki Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński Andrzej Mastalerz Tomasz Man

PR24 Kryzys migracyjny. Prof. Grosse: powinniśmy prowadzić politykę niezależną od UE

- W pewnym momencie zacznie się walka o zasoby, czyli migranci, liczący na to, że tu da się żyć, zaczną walczyć z państwem i między sobą, o te niewielkie zasoby pracy w obszarach ich kompetencji - przekonywał w Polskim Radiu 24 prof. Daniel Boćkowski komentując politykę migracyjną UE. - Jesteśmy w innej sytuacji niż kraje Europy Zachodniej - powinniśmy prowadzić politykę niezależną od UE - argumentował z kolei prof. Tomasz Grzegorz Grosse.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Paweł Lekki Daniel Boćkowski kryzys migracyjny 2023 imigranci w Europie

Spotkanie w Ramstein. Prof. Boćkowski: Amerykanom udaje się utrzymać poparcie dla Ukrainy

- Amerykanom cały czas udaje się utrzymać poparcie dla Ukrainy. Ta grupa państw nie wykrusza się - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Daniel Boćkowski z Uniwersytetu w Białymstoku. W amerykańskiej bazie lotniczej Ramstein odbyło się spotkanie przedstawicieli 50 państw wspierających Ukrainę, która broni się przed rosyjską agresją.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki ŚWIAT Lloyd Austin Stany Zjednoczone Ukraina Ramstein Daniel Boćkowski Marcin Roszkowski Adam Eberhardt

Kryzys migracyjny. Prof. Tomasz Grosse: Europa Zachodnia drepcze w miejscu

Kryzys migracyjny w Europie nasila się. Władze włoskiej Lampedusy apelują o pomoc i alarmują, że w ciągu ostatnich dni do jej wybrzeży przypłynęło więcej nielegalnych imigrantów, niż wynosi liczba rodzimych mieszkańców. W niedzielę wizytę na wyspie złożyły premier Włoch Giorgia Meloni oraz szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
Zobacz więcej na temat:  Europa migracja kryzys migracyjny Włochy Unia Europejska Paweł Lekki

PR24 Spotkanie Putina z Erdoganem. "Turcja jest ostatnim oknem Rosji na świat"

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan rozmawiał w poniedziałek z Władimirem Putinem w Soczi o zniesieniu blokady eksportu ukraińskiego zboża przez Morze Czarne. W Polskim Radiu 24 negocjacje komentowali prof. Krzysztof Kubiak (Uniwersytet Jana Kochanowskiego) i prof. Piotr Grochmalski (Akademia Sztuki Wojennej).
Zobacz więcej na temat:  Europa wojna na Ukrainie wojna 2022 Rosja Ukraina ŚWIAT Turcja Recep Tayyip Erdogan Władimir Putin zboże Paweł Lekki

Korea Płd. kluczowym dostawcą uzbrojenia dla Polski. "Ich przemysł ma duże zdolności produkcyjne"

Korea Południowa stała się w ostatnim czasie jednym z najważniejszych partnerów i dostawców uzbrojenia dla polskiej armii. Nie dziwi zatem poważne zaangażowanie Korei w rozpoczynające się we wtorek 31. Targi Przemysłu Obronnego w Kielcach. - Ten przemysł ma duże zdolności produkcyjne - uważa Damian Ratka.
Zobacz więcej na temat:  Kielce Korea Południowa armia Paweł Lekki

Narodowe Czytanie 2023: Eliza Orzeszkowa i "Nad Niemnem". "To będzie piękne wydarzenie"

Powstawała przez dwa lata, ukazała się w 1888 roku i była entuzjastycznie przyjęta przez czytelników i recenzentów. „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej będzie lekturą 12. odsłony Narodowego Czytania, które odbędzie się już 9 września w Ogrodzie Saskim. - To piękne wydarzenie, które współtworzą miłośnicy polskiej literatury i wszyscy, którzy lubią czytać - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Wojciech Kolarski z Kancelarii Prezydenta RP.
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Czytanie Narodowe Czytanie 2023 Agnieszka Kunikowska Paweł Lekki Eliza Orzeszkowa

Zbrodnie rosyjskiego wojska kiedyś i dziś. "Sposób zachowania się nie zmienił"

W rocznicę podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow obchodzimy Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu. Po blisko 90 latach niewiele zmieniło się w polityce Kremla. Od początku inwazji na Ukrainę trwa więc gromadzenie dowodów i opisywanie losów dzisiejszych ofiar państwa. - Widzimy paralelę w zachowaniu żołnierzy Armii Czerwonej wobec Polaków. Niestety ten sposób zachowania się nie zmienił - mówi Kateryna Leontiewa, wiceszefowa Centrum Dokumentowania Zbrodni Rosyjskich.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki zbrodnie wojenne Rosja Ukraina wojna na Ukrainie

PR24 Szczyt BRICS w RPA bez Władimira Putina. Jakie to ma znaczenie?

W Johanesburgu rozpoczyna się szczyt państw BRICS - Brazylii, Rosji, Indii Chin i gospodarza szczytu Republiki Południowej Afryki. Każdy z krajów reprezentują przywódcy. Jedynie Rosja wysłała szefa reżimowej dyplomacji Siergieja Ławrowa. W Polskim Radiu 24 o szczycie mówili dr Jacek Raubo (defence24.pl, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu) i prof. Krzysztof Kubiak (Uniwersytet im. Jana Kochanowskiego w Kielcach).
Zobacz więcej na temat:  RPA Rosja BRICS Polskie Radio 24 Paweł Lekki Jacek Raubo Johannesburg ŚWIAT

Patrycja Tepper: Niemcy tęsknią za korzyściami, jakie płynęły wraz z rosyjskim gazem

Trwają prace nad osuszaniem i zabezpieczeniem nitek gazociągów Nord Stream, które zostały zniszczone w wyniku eksplozji jesienią 2022 roku - poinformował dyrektor finansowy spółki energetycznej E.ON, Marc Spieker. Jego wypowiedź ożywiła dyskusję na temat wznowienia przesyłu rosyjskiego gazu do Niemiec.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki Niemcy Rosja Nord Stream 2 wojna na Ukrainie Gazprom ŚWIAT Europa

UE wobec Rosji. Ekspert: żadne sankcje nie będą do końca skuteczne

Słabość i nieszczelność sankcji Unii Europejskiej przeciwko reżimowi Władimira Putina daje Kremlowi nadzieję na kontynuowanie wojny. Zdaniem eksperta ds. bezpieczeństwa i posła do estońskiego parlamentu, Kaleva Stoicescu, Moskwa będzie próbować przeciągać wojnę do decydujących dla losów Ukrainy wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych, zaplanowanych na rok 2024. 
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki ŚWIAT Europa sankcje Rosja sankcje Unii Europejskiej Ukraina Unia Europejska

Modernizacja wyposażenia Wojska Polskiego. "Musimy mieć tę ciężką pięść"

Święto Wojska Polskiego i wielka defilada, która miała miejsce w Warszawie, to okazja do zaprezentowania, jak na przestrzeni ostatnich lat postępowała modernizacja polskiej armii. Najnowocześniejszy, światowej klasy sprzęt wojskowy wzmacnia potencjał obronny Wojska Polskiego i tym samym bezpieczeństwo w naszym kraju.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki Wojsko Polskie wojsko armia ŚWIAT Europa NATO