Polskie Radio

Marlena Maląg i Jarosław Sachajko gośćmi "Sygnałów dnia"

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2023 16:44
Gośćmi "Sygnałów dnia" w piątek (1.12) będą: o godz. 7.15 minister rozwoju i technologii Marlena Maląg, oraz o godz. 8.15 Jarosław Sachajko, poseł Kukiz’15.
Multimedialne studio radiowej Jedynki
Multimedialne studio radiowej JedynkiFoto: Piotr Piorun/Polskie Radio

- Spodziewamy się przyspieszenia wzrostu PKB w IV kwartale br. do ok. 2 proc. - poinformowała w czwartek (30.11) minister rozwoju i technologii Marlena Maląg. Dodała, że w całym roku może być on o 0,5 proc. wyższy niż w 2022 r. Szefowa resortu dodała, że ożywienie aktywności w gospodarce powinno przyspieszyć w 2024 r. i wówczas wzrost może być zbliżony do 3 proc.

Z opublikowanego w czwartek komunikatu Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) wynika, że produkt krajowy brutto Polski w III kwartale wzrósł o 0,5 proc. rdr w porównaniu ze spadkiem 0,6 proc. rdr w II kwartale 2023 r. W szacunku flash GUS podał, że PKB w II kwartale wzrósł o 0,4 proc. Natomiast inwestycje w III kwartale wzrosły o 7,2 proc. rdr, konsumpcja prywatna wzrosła o 0,8 proc., zaś popyt krajowy spadł o 5,2 proc. rdr.

Czytaj także:

Odwołanie członków komisji ds. rosyjskich wpływów

Sejm odwołał w środę wieczorem w głosowaniu ośmiu członków Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Polski w latach 2007-2022. Odwołano: Sławomira Cenckiewicza, Andrzeja Zybertowicza, Przemysława Żurawskiego vel Grajewskiego, Łukasza Cięgoturę, Marka Szymaniaka, Arkadiusza Puławskiego, Andrzeja Kowalskiego i Michała Wojnowskiego.

Za odwołaniem członków komisji ds. badania wpływów rosyjskich opowiedzieli się w środę wieczorem posłowie KO, Polski 2050 - TD, PSL - TD oraz Lewicy i część posłów Konfederacji, przeciw byli posłowie klubu PiS, koła Kukiz'15 i część Konfederacji, pozostali posłowie tego klubu wstrzymali się od głosu. - W ich miejsce mają być powołani nominaci Tuskowi. Nie sądzę, żeby w tej komisji był przedstawiciel Kukiz’15 czy PiS. Będą prowadzić swoją narrację - powiedział w czwartek (30.11) w Programie 1 Polskiego Marek Jakubiak z Kukiz'15.

***

Na "Sygnały dnia" w piątek (1.12) w godz. 6.00-9.00 zapraszają Daniel Wydrych i Katarzyna Gójska.

IAR/qch