Polskie Radio
Section05
Ministerstwo Rozwoju

Olga Semeniuk: w pierwszej kolejności będziemy rekomendowali otwarcie centrów handlowych

- Możemy wprowadzać poszczególne strefy związane z obostrzeniami i mamy przygotowane poszczególne protokoły. Wraz z wicepremierem Jarosławem Gowinem w pierwszej kolejności będziemy rekomendowali otwarcie centrów handlowych - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia Olga Semeniuk, wiceminister Rozwoju, Pracy i Technologii.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Koronawirus w Polsce pandemia COVID-19 GOSPODARKA przedsiębiorca tarcza antykryzysowa przedsiębiorstwo Ministerstwo Rozwoju Katarzyna Gójska

Decydować będzie nie tylko niska cena. Od stycznia 2021 r. ważne zmiany w zamówieniach publicznych

W nowym prawie o zamówieniach publicznych zamawiający, zamiast przywiązywać uwagę tylko do najniższej ceny, będą w większym stopniu uwzględniać jakość towarów i usług, czy też ich znaczenie dla środowiska, gospodarki i społeczeństwa - zwracają uwagę eksperci z Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii.
Zobacz więcej na temat:  zamówienia publiczne GOSPODARKA przetargi firma efektywność Ministerstwo Rozwoju

Jarosław Gowin: min. 20 proc. z Funduszu Odbudowy na cyfryzację polskiej gospodarki

Minimum 20 proc. z Funduszu Odbudowy, ale też poważne środki z następnych wieloletnich ram finansowych UE, powinny być w Polsce przeznaczone na digitalizację i cyfryzację zarówno gospodarki, jak i administracji publicznej – uważa minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Ministerstwo Rozwoju tarcza antykryzysowa fundusze unijne Koronawirus w Polsce budżet ue GOSPODARKA

Wiceminister rozwoju: dopłaty do najmu, tańsze gminne lokale i niższe koszty urzędowe – prace legislacyjne na finiszu

Już wkrótce osoby, których sytuacja ekonomiczna uległa wskutek pandemii pogorszeniu, będą mogły liczyć na dodatek mieszkaniowy oraz dopłatę w wysokości do 75 proc. czynszu płaconego za podnajmowane mieszkanie, choć nie więcej niż 1500 zł. Również w najbliższym czasie zostaną przedstawione pierwsze rozwiązania z tzw. tarczy prawnej, a więc ułatwienia zmniejszające obciążenia administracyjne i zmniejszające koszty spraw załatwianych w urzędach czy przed sądami administracyjnymi – mówiła w audycji "Rządy Pieniądza" wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA budownictwo prawo firma przedsiębiorca Ministerstwo Rozwoju tarcza antykryzysowa Koronawirus w Polsce

Składka na Turystyczny Fundusz Pomocowy nie wyższa niż 30 zł. Jest projekt rozporządzenia

Maksymalnie 30 zł co miesiąc mają płacić od każdego podróżnego organizatorzy turystyczni na specjalny fundusz pomocowy – przewiduje projekt rozporządzenia Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii. Z tego rachunku pokrywane będą wypłaty dla podróżnych, których imprezy turystyczne nie zostały zrealizowane z powodu nadzwyczajnych okoliczności.
Zobacz więcej na temat:  turystyka Ministerstwo Rozwoju POLSKA GOSPODARKA

Semeniuk: zanim dobiegniemy do szczepionki, czeka nas 100 dni odpowiedzialności

- Grudzień to zawsze istotny miesiąc dla polskiej gospodarki. Dlatego w listopadzie walczyliśmy o to, żeby mógł być wtedy uwolniony handel. Mamy nadzieję, że uda nam się w miarę normalnie przejść przez okres świąt Bożego Narodzenia, choć na pewno w większym reżimie. Mamy przed sobą 100 dni solidarności, ale i odpowiedzialności, w trakcie których musimy dobiec do szczepionki - mówiła w dzisiejszej audycji "Rządy Pieniądza" wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk.  
Zobacz więcej na temat:  tarcza antykryzysowa Ministerstwo Rozwoju Koronawirus w Polsce firma przedsiębiorca pracodawcy GOSPODARKA

Stoki narciarskie jednak otwarte? Dziś decyzja Ministerstwa Rozwoju

Jak zapowiedział wicepremier i minister rozwoju pracy i technologii Jarosław Gowin po spotkaniu z przedsiębiorcami z tej branży, we wtorek zapadnie decyzja o ewentualnym otwarciu stoków i wyciągów narciarskich. W czasie spotkania wypracowano protokół sanitarny, który ma określać zasady bezpieczeństwa turystów i pracowników stoków narciarskich.
Zobacz więcej na temat:  narty turystyka POLSKA Ministerstwo Rozwoju regiony

Ministerstwo Rozwoju: rząd może przedłużyć i rozszerzyć Tarczę Branżową

Zwolnienia z ZUS, świadczenia postojowe i jednorazowe pożyczki po pięć tysięcy złotych - to tylko niektóre rozwiązania, które zawiera tarcza branżowa uchwalona w czwartek przez Sejm. Będzie mogło z niej skorzystać blisko 200 tysięcy firm, między z innymi z branży gastronomicznej, fitness, estradowej, fizjoterapeutycznej i turystycznej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka tarcza antykryzysowa pandemia Koronawirus w Polsce GOSPODARKA kryzys kryzys gospodarczy ZUS Ministerstwo Rozwoju

Gowin: Polska oczekuje sprawiedliwej transformacji przemysłów energochłonnych

Podczas posiedzenia Rady UE ds. Konkurencyjności wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowina powiedział, że odbudowa gospodarki UE po pandemii w duchu zielonej transformacji musi uwzględniać różnice między państwami i redukować, a nie pogłębiać istniejące dysproporcje społeczno-ekonomiczne.
Zobacz więcej na temat:  OZE GOSPODARKA Ministerstwo Rozwoju Jarosław Gowin zielona energia ekologia inwestycje technologie pandemia Koronawirus w Polsce