Polskie Radio
Section05
Marlena Maląg

Minister rodziny: pensjonariusze DPS-ów nie będą musieli opuszczać placówek, by otrzymać szczepionkę

Aby otrzymać szczepionkę przeciw COVID-19, pensjonariusze DPS-ów nie będą musieli opuszczać placówek. Będą do nich kierowane mobilne punkty szczepień - informuje minister Marlena Maląg. Chęć zaszczepienia zgłosiło już 70 proc. mieszkańców DPS-ów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Koronawirus w Polsce pandemia COVID-19 szczepienia szczepionka społeczeństwo pomoc społeczna Marlena Maląg Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej infografika

"Zdecydowana większość osób otrzyma ją w pełnej wysokości". Maląg o 14. emeryturze

- Zakładamy, że czternastą emeryturą otrzyma ok. 9,1 mln osób. Zdecydowana większość, bo aż 7,9 mln osób, otrzyma wypłatę w pełnej wysokości - poinformowała minister rodziny Marlena Maląg. Planowany termin wypłaty "czternastek" to listopad.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA emerytura Marlena Maląg GOSPODARKA społeczeństwo Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Ministerstwo Rodziny

Rodzina 500+. Marlena Maląg przypomina o konieczności ponownego złożenia wniosku

W tym roku osoby ubiegające się o świadczenie z programu Rodzina 500+ muszą ponownie złożyć wymagane dokumenty. Nabór wniosków rozpocznie się 1 lutego - wyjaśnia Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg. Jak mówi "świadczenie będzie wypłacane na tych samych zasadach co do tej pory, ale w tym roku trzeba złożyć wniosek".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Marlena Maląg Rodzina 500+ GOSPODARKA

"Pensjonariusze DPS-ów chcą się szczepić przeciwko COVID-19". Minister rodziny zapewnia

Urzędy wojewódzkie we współpracy z placówkami opieki przygotowały listy pensjonariuszy Domów Pomocy Społecznej, którzy chcą skorzystać ze szczepionki przeciw COVID-19. - Większość pensjonariuszy - 70 proc. - chce się zaszczepić - mówi minister rodziny Marlena Maląg.
Zobacz więcej na temat:  szczepienia szczepionka Koronawirus w Polsce COVID-19 Marlena Maląg Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej społeczeństwo infografika POLSKA

Harmonogram szczepień dla kolejnych grup. Szef KPRM przedstawił szczegóły

- Od 18 do 22 stycznia szczepieni będą mieszkańcy DPS; od 15 stycznia bedzie możliwość umawiania na szczepienia seniorów powyżej 80. roku życia, a od 22 stycznia - seniorów powyżej 70. roku życia; 25 stycznia ruszają szczepienia populacyjne dla wszystkich powyżej 70. roku życia - poinformował szef KPRM Michał Dworczyk.
Zobacz więcej na temat:  Marlena Maląg Michał Dworczyk POLSKA szczepienia - raport

Rozszerzono pierwszy etap szczepień o kolejną grupę zawodową. Chodzi o pracowników żłobków

Pracownicy instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, podobnie jak nauczyciele w przedszkolach, zostaną objęci szczepieniami w pierwszym etapie Narodowego Programu Szczepień - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej szczepionka COVID-19 Koronawirus w Polsce pandemia szkoła Marlena Maląg POLSKA

"Zdajemy egzamin z solidarności". Minister rodziny zachęca do szczepień przeciw COVID-19

- Mamy już szczepionkę, która przyczyni się do tego, byśmy mogli skutecznie zahamować pandemię. Zachęcam do tego, aby zgłaszać się do szczepień - powiedziała minister rodziny Marlena Maląg. Szefowa MRiPS podczas briefingu wskazywała, że szczepionka przeciw COVID-19 ma przede wszystkim przeciwdziałać zachorowaniom i doprowadzić do powrotu do normalności. - Zdajemy egzamin z odpowiedzialności i z solidarności - dodała.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA COVID-19 szczepienia szczepionka Marlena Maląg

Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów będzie działał dalej. Maląg zapowiada kolejne 50 mln zł wsparcia

- Działanie Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów przedłużamy do lutego, ale jeśli zajdzie taka potrzeba, będzie on funkcjonował dłużej - poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Na realizację tego zadania zostanie przekazane kolejne 50 mln zł.
Zobacz więcej na temat:  senior Marlena Maląg pandemia COVID-19 POLSKA społeczeństwo pomoc

Obostrzenia pandemiczne w Polsce. 24 grudnia nie będą obowiązywały godziny dla seniorów

24 grudnia, zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów, wyjątkowo nie będą obowiązywały godziny dla seniorów. Oznacza to, że w Wigilię, między 10.00 a 12.00 w sklepach, drogeriach i aptekach, a także na poczcie zakupy będą mogli robić wszyscy, a nie tylko osoby powyżej 60. roku życia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Koronawirus w Polsce pandemia COVID-19 senior Boże Narodzenie Wigilia społeczeństwo Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg