Polskie Radio

Pamięć o rzezi wołyńskiej i niepamięć o tzw. zbrodni pomorskiej

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2023 21:40
W najbliższej audycji "Historia żywa" pochylimy się nad dwoma wydarzeniami, które określamy mianem ludobójstwa, którego ofiarą padli Polacy - rzezią wołyńską i tzw. zbrodnią pomorską.
Rzeź wołyńska  ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich przy aktywnym, częstym wsparciu miejscowej ludności ukraińskiej wobec mniejszości polskiej byłego województwa wołyńskiego II RP, podczas okupacji terenów II Rzeczypospolitej przez III Rzeszę
Rzeź wołyńska – ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich przy aktywnym, częstym wsparciu miejscowej ludności ukraińskiej wobec mniejszości polskiej byłego województwa wołyńskiego II RP, podczas okupacji terenów II Rzeczypospolitej przez III RzeszęFoto: Twitter/@PrezydentPL

Rzeź wołyńska

W latach 1943-1945 Wołyń i Małopolska Wschodnia, Kresy przedwojennej II Rzeczpospolitej, spłynęły krwią od 80 do 120 tys. Polaków ze szczególnym okrucieństwem zamordowanych przez nacjonalistów ukraińskich.

Wydarzenia zapoczątkowane 11 lipca 1943 roku atakiem na Polaków w 99 miejscowościach określono mianem rzezi wołyńskiej, też rzezi wołyńsko-galicyjskiej. Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów (banderowców) i Ukraińska Armia Powstańcza są odpowiedzialne za ludobójstwo Polaków w 4,3 tys. miejscowościach. Ich celem była eksterminacja ludności nie-ukraińskiej z terenów uznawanych przez nich za ziemie ukraińskie.

W PRL była to wiedza zakazana. Ale i po 1989 roku historia znana nielicznym. Przełom nastąpił w 2013 roku. W 70. rocznicę wydarzeń został odsłonięty pomnik rzezi wołyńskiej w Warszawie, powstał film "Wołyń". Wiedza o tej zbrodni stała się powszechniejsza.

Zobacz także:


Tzw. zbrodnia pomorska

A jak wygląda pamięć o wydarzeniu wcześniejszym od rzezi wołyńskiej o cztery lata tzw. zbrodni pomorskiej? Na Pomorzu niemieccy nacjonaliści wymordowali polską ludność cywilną. Symbolem tego ludobójstwa, również ze szczególnym okrucieństwem, jest jedno z największych miejsc kaźni w Piaśnicy koło Wejherowa.

Jaki wpływ na pamięć o tych wydarzeniach miała tzw. akcja 1005, podczas której Niemcy zacierali ślady swoich zbrodni poprzez wydobywanie i niszczenie zwłok zgładzonych Polaków?

Posłuchaj także:

 

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk, publicysta, nauczyciel akademicki, sowietolog, autor "Dziejów Polski")

***

Na audycję "Historia żywa" w poniedziałek (18.12) po godz. 21.00 zaprasza Dorota Truszczak.

kk/gs

Zobacz więcej na temat: Dorota Truszczak Rzeź Wołyńska