Polskie Radio
Section05
Dorota Truszczak

Stanisław Kasznica i Lech Neyman - zapomniani bohaterowie

W Warszawskim więzieniu na Mokotowie przy ulicy Rakowieckiej, 12 maja 1948 r., komuniści zamordowali powojennych przywódców narodowej konspiracji ppłk. Stanisława Kasznicę i kpt. Lecha Neymana. Obaj zostali aresztowani 5 lutego 1947 roku. Obaj rocznik 1908. Obaj studenci Uniwersytetu Poznańskiego, w korporacji Helionia. Jaką rolę odegrali w walce o niepodległą i suwerenną Polskę? Jak zapisali się w naszej historii i w naszej pamięci? 
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Narodowe Siły Zbrojne historia Polski Jan Żaryn

Giedroyc i inni - programy polskiej polityki wschodniej na emigracji

Jerzy Pomianowski, publicysta, tłumacz, redaktor naczelny pisma "Nowaja Polsza", był tym, który opisał w skrócie ideę wschodnią powstałą w kręgu "Kultury" paryskiej Jerzego Giedroycia - pisma, którego Pomianowski był współpracownikiem. Na czym opierała się ta idea? O tym Dorota Truszczak rozmawiała z prof. Andrzejem Nowakiem.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Andrzej Nowak historia Polski Jerzy Giedroyc

"Pilecki przeszedł brutalne śledztwo na Rakowieckiej". Komuniści chcieli go wymazać z kart historii

Miejsce pochówku zamordowanego przez komunistów Witolda Pileckiego nadal jest nieznane, a do 1989 roku informacje o rotmistrzu podlegały ścisłej cenzurze. Witold Pilecki bez wątpienia jest bohaterem ponadczasowym. - Taki człowiek nie mógł spokojnie żyć w Polsce Ludowej. Wymazano go z kart historii, dzisiaj jednak w końcu można mówić o takich postaciach jak Witold Pilecki - powiedział Paweł Sztama z Biura Badań Historycznych IPN.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Dorota Truszczak Instytut Pamięci Narodowej IPN Witold Pilecki

"Cyfrowi Bohaterowie". Nowy projekt Instytutu Pamięci Narodowej

Projekt Instytutu Pamięci Narodowej "Cyfrowi Bohaterowie" umożliwia przeniesienie wizerunków rzeczywistych osób do świata wirtualnego, aby poznać historię ludzi, którzy w przełomowy sposób wpłynęli na dzieje Polski. Wśród nich jest m.in. Andrzej Gwiazda, jeden z najważniejszych przywódców strajku w sierpniu 1980 roku i działacz "Solidarności" lat 1980-1981.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Dorota Truszczak Instytut Pamięci Narodowej IPN Andrzej Gwiazda

Gomułka i Chruszczow. Próba poluzowania sowieckiego gorsetu

Rankiem, 19 października 1956 roku, radzieckie oddziały stacjonujące w Polsce w marszu na Warszawę znajdowały się już 150 km od stolicy celem przeprowadzenia wojskowej interwencji. Nikita Chruszczow, I sekretarz Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego, chciał wymusić na komunistach polskich rezygnację z wyboru Władysława Gomułki na I sekretarza Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak PRL historia Polski Władysław Gomułka PZPR Andrzej Nowak Nikita Chruszczow

Drugi sowiecki podbój Polski (1944-1945)

W 1944 roku Sowieci rozpoczęli ponowny podbój Polski. Jego efektem było zainstalowanie w naszym kraju sterowanych z Moskwy władz. - Tym razem był to jednostronny rozbiór Polski. Wszystko zagarnęła jedna siła polityczna umiejscowiona na Kremlu. W tym sensie był to raczej powrót do czasów Piotra I, a nie Katarzyny. Piotr I miał koncepcję, by całą Rzeczpospolitą objąć swoimi wpływami - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Andrzej Nowak.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Dorota Truszczak Andrzej Nowak Związek Sowiecki

Polityka Stalina wobec Polski między lipcem 1941 a grudniem 1943 roku

Niemcy, 13 kwietnia 1943 roku, poinformowali świat o odkryciu grobów oficerów polskich w Lesie Katyńskim. Na ich zaproszenie w pracach ekshumacyjnych uczestniczyli przedstawiciele Międzynarodowego Czerwonego Krzyża. O udział organizacji zabiegał też rząd polski na uchodźstwie. To posłużyło władzom sowieckim do oskarżenia Polaków o współpracę z Niemcami i doprowadziło do przerwania stosunków dyplomatycznych.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Józef Stalin Władysław Sikorski Związek Sowiecki historia Polski Rosja Władysław Anders

Powstanie w getcie warszawskim. Jak wyglądało życie ludności cywilnej?

Żydowscy bojowcy stawili zdecydowany opór, kiedy żołnierze niemieccy wkroczyli na teren getta w celu jego likwidacji 19 kwietnia 1943 roku. Dowodzący siłami niemieckimi Jürgen Stroop zdecydował się zakończyć swoją akcję dopiero 16 maja. Przez ponad miesiąc zabudowa getta była systematycznie niszczona i palona, na jego terenie przebywało w tym czasie kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Jak wyglądało ich życie?
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak IPN powstanie w getcie Warszawa

Jak zmieniało się postrzeganie architektury wszechświata?

Specjalną wystawą Biblioteka Gdańska Polskiej Akademii Nauk przypomina, w 550-rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika, najciekawsze i najcenniejsze księgi dokumentujące jeden z najbardziej spektakularnych rozdziałów historii nauki, napisany przez tych badaczy nieba, których obserwacje i wnioski przyczyniły się do zmiany postrzegania architektury wszechświata.  
Zobacz więcej na temat:  słońce księżyc Mikołaj Kopernik planety Dorota Truszczak Gdańsk

Pakt Ribbentrop-Mołotow. Jak wpłynął na historię Polski?

Diabelski pakt, udana próba podpalenia pokoju na świecie, przebudowania starego porządku, wprowadzenia na salony Rosji sowieckiej - tak nazywają historycy zawarty 23 sierpnia 1939 roku w Moskwie między Hitlerem i Stalinem pakt o nieagresji, czyli pakt Ribbentrop-Mołotow, zwany tak od nazwisk podpisujących go przedstawicieli obu krajów. 
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak II wojna światowa Andrzej Nowak pakt Ribbentrop-Mołotow Rosja Niemcy

"Wspólna nienawiść do Polski". Historyk o współpracy czerwonej Rosji i burżuazyjnych Niemiec po I wojnie światowej

25 lipca 1932 roku w Moskwie został zawarty polsko-sowiecki pakt o nieagresji. Stosunki między Polską a Rosją w latach poprzedzających, po wojnie polsko-bolszewickiej i po pokoju ryskim, nie były najlepsze. - Droga do Europy dla rewolucji komunistycznej prowadziła zawsze przez Polskę - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Andrzej Nowak.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak historia Polski Niemcy Związek Sowiecki

Historia Polski XX wieku. Kongres Pamięci Narodowej pod hasłem "Historia mówi przez pokolenia"

Rozpoczynający się 13 kwietnia Kongres Pamięci Narodowej skierowany jest zarówno do dorosłych pasjonatów historii, jak i młodzieży oraz dzieci, które dopiero zaczynają poznawać XX-wieczne losy Polski. - Chcemy nauczać prawdy o polskiej historii w XX wieku za sprawą nowych technik i sposobów - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia dr Karol Nawrocki, prezes IPN. 
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak IPN Instytut Pamięci Narodowej historia Polski Karol Nawrocki Karol Litwin Sebastian Pilarski Kongres Pamięci Narodowej