Polskie Radio
Section05

Rzeź Wołyńska

Rzeź Wołyńska po raz pierwszy w dokumencie UE. "Przełom"

Po raz pierwszy w unijnym dokumencie wspomniana zostanie rzeź wołyńska. To efekt zabiegów polskich europosłów z różnych partii. Chodzi o dokument Parlamentu Europejskiego oceniającego sytuację na Ukrainie. Informacje brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej potwierdził Andrzej Halicki z Platformy Obywatelskiej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Polska w Unii Europejskiej Michał Dworczyk Andrzej Halicki Wołyń

Ekshumacje na Wołyniu. Historyk: wojna nie jest przeszkodą

- Widzimy, z jakim trudem, z jakim bohaterstwem Ukraina odpiera rosyjskie ataki, a jednocześnie też widzimy, że ukraińskie państwo działa. Więc z racji tego, że ono działa, i to działa właściwie pod każdym względem, to wydaje mi się, iż również byłoby to możliwe, aby ekshumacje ruszyły nieco szerzej, niż miało to miejsce do tej pory - powiedział w radiowej Jedynce dr hab. Damian Markowski z Instytutu Pileckiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio POLSKA ekshumacja Ukraina ludobójstwo

Ukraina: obchody Dnia Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej

Historycy polscy i ukraińscy często różnią się w ocenie rzezi wołyńskiej, między innymi w kwestii liczby ofiar oraz opisów wydarzeń. Ukraińscy historycy nierzadko prezentują pogląd o patriotycznych motywach działania UPA. Z kolei polscy badacze podkreślają, że nie można stawiać znaku równości między polskimi akcjami odwetowymi a zorganizowaną antypolską akcją OUN-UPA.
Zobacz więcej na temat:  Wołyń Ukraina historia Polski

Rzeź wołyńska. Konteksty historii i korzenie zbrodni

Jakie dziejowe czynniki spowodowały, że na Wołyniu mieszkali obok siebie Ukraińcy i Polacy? Co dla relacji polsko-ukraińskich przyniosły wydarzenia lat 1918-20? Jaki był stosunek władz II RP do mniejszości ukraińskiej? W końcu: jak rodziła się ideologia, która stała u podstaw przeprowadzonej przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińską Powstańczą Armię rzezi wołyńskiej?
Zobacz więcej na temat:  Ukraina II wojna światowa Dwudziestolecie międzywojenne II RP Kresy

Nowe święto 11 lipca. Czy to nowy dzień wolny od pracy?

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o nowym święcie państwowym - Narodowego Dnia Pamięci o Polakach - Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) i Ukraińską Powstańczą Armię (UPA) na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzonego w dniu 11 lipca. Da nam dodatkowe wolne? Nie mamy dobrych wiadomości. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA praca wypoczynek święta

Ukraińcy nie chcą polskiej ustawy. Chodzi o rzeź wołyńską

Ukraiński MSZ protestuje przeciwko ustanowieniu w Polsce nowego święta - Narodowego Dnia Pamięci o Polakach - ofiarach ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Kresach Wschodnich II RP. W ocenie ukraińskiego resortu dyplomacji takie upamiętnienie może prowadzić do "wzrostu napięcia we wzajemnych relacjach oraz podważać osiągnięcia, uzyskane dzięki konstruktywnemu dialogowi i współpracy".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina relacje polsko-ukraińskie