Polskie Radio

Piramida faraona Mykerinosa. Czy dojdzie do jej renowacji?

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2024 12:57
Trzy najsłynniejsze piramidy Egiptu: Cheopsa, Chefrena i Mykerinosa na płaskowyżu Giza pod Kairem, w czasach swojej świetności wzbudzały zachwyt blaskiem promieni odbitych od ich ścian. Całe zewnętrzne powierzchnie tych grobowców pokryte były bowiem wypolerowanymi, ściśle do siebie przylegającymi kamiennymi płytami. W ciągu stuleci piramidy straciły jednak swoje okładziny. I właśnie teraz powstał projekt, by dokonać renowacji najmniejszej z owych piramid - faraona Mykerinosa.
Od lewej piramidy: Mykerinosa, Chefrena i Cheopsa
Od lewej piramidy: Mykerinosa, Chefrena i CheopsaFoto: WitR/shutterstock

Pomysł uzupełnienia brakującej licówki spotkał się z dużymi kontrowersjami w środowisku egiptologów. Dlaczego? O tym porozmawiamy z Szymonem Zdziebłowskim - archeologiem, dziennikarzem naukowym National Geographic Polska i national-geographic.pl.

Poza tym w audycji:

Odtworzenie strojów najważniejszych osób w królestwie średniowiecznej, chrześcijańskiej Makurii (dzisiejszy Sudan) to jedno z zadań kilkuosobowego, interdyscyplinarnego zespołu naukowców z UW i USWPS. Szaty władców, matek królewskich czy biskupów, nie zachowały się do naszych czasów, ale znamy je dzięki słynnym malowidłom z katedry w Faras, które uratowała w latach 60. misja prof. Kazimierza Michałowskiego.

By sprawdzić, czy malowidła mogły odpowiadać rzeczywistości, badacze pokusili się o zrekonstruowanie barw i wzorów tkanin za pomocą tradycyjnych metod i naturalnych barwników. Ostatnim etapem będzie uszycie owych średniowiecznych strojów, co pozwoli ocenić ich formę, sposób drapowania i wygodę użytkowania.

Gość: dr hab. Dobrochna Zielińska - Katedra Archeologii Egiptu i Nubii Wydziału Archeologii UW.

Czytaj także:

***

Na "Eurekę" we wtorek (27.02) o godz. 19.30 zaprasza Katarzyna Kobylecka.

DS