Polskie Radio

Premiera książki Bartosza Panka "Zboże rosło jak las. Pamięć o pegeerach"

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2024 11:53
15 maja premiera książki „Zboże rosło jak las. Pamięć o pegeerach” Bartosza Panka, redaktora naczelnego Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. To reporterska próba odpowiedzi na pytanie – czy wszędzie było aż tak źle?
Bartosz Panek Zboże rosło jak las. Pamięć o pegeerach
Bartosz Panek "Zboże rosło jak las. Pamięć o pegeerach"Foto: mat.prasowe

W swojej książce Bartosz Panek odkrywa prawdę o funkcjonowaniu państwowych gospodarstw rolnych, które w czasach PRL miały gwarantować wydajność, stabilne zatrudnienie i postęp technologiczny wsi. Przygląda się PGR-om, ich funkcjonowaniu oraz temu, jak rzeczywistość zweryfikowała wielkie plany i propagandowe hasła komunistycznych władz.

W książce „Zboże rosło jak las. Pamięć o pegeerach” Bartosz Panek analizuje losy państwowych gospodarstw rolnych i szuka odpowiedzi na nurtujące go pytania. Ile naprawdę wiedzieli rządzący o funkcjonowaniu kombinatów? Jak wyglądało życie ludzi, którzy wzięli udział w tym projekcie? Jak wyglądał proces prywatyzacji PGR-ów? Co po nich zostało? Czy popegeerowskie pochodzenie wciąż jest obciążeniem?

Rozmawia z dyrektorami wzorcowych kombinatów, którzy z nostalgią wspominają tamten czas oraz z tymi, którzy przyjeżdżali tam z różnych zakątków Polski w poszukiwaniu zatrudnienia. Zapoznaje się z artykułami, opracowaniami naukowymi i śledzi relacje mediów, które otwarcie mówiły o rzekomo wyuczonej bezradności mieszkańców pegeerów. Sprawdza, co pozostało po trzydziestu latach od ich likwidacji. 

- Ta książka powstała z ciekawości. Moje korzenie są chłopsko-małomiasteczkowe. Z dzieciństwa, które przypadło na lata 90. XX wieku, pamiętam urywki przekazów o trudnym losie upadających pegeerów i „wyuczonej bezradności” osób tracących pracę w państwowym rolnictwie. To się zakodowało w mojej pamięci – wyjaśnia Bartosz Panek. - Postanowiłem sprawdzić, jak było i jak jest, i wybrałem się w trzyletnią podróż po post pegeerowskim archipelagu – dodaje.

Bartosz Panek to dziennikarz radiowy i reportażysta. W 2014 roku za reportaż „Chcę więcej” otrzymał prestiżową międzynarodową nagrodę radiową – Prix Italia. To jedno z najważniejszych wyróżnień dla twórców radiowych. W Polskim Radiu pracował prawie 20 lat - do 2021 roku. Latem 2020 roku w Wydawnictwie Czarne ukazał się jego reporterski debiut „U nas każdy jest prorokiem. O Tatarach w Polsce”.

Od 1 marca br. jest redaktorem naczelnym Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.

Bartosz Panek będzie gościem Programu 2 Polskiego Radia 15 maja o godz. 21.30, a w sobotę 18 maja o godz. 20.00 radiowej Trójki. W przyszłym tygodniu będzie można go usłyszeć na antenie radiowej Czwórki i Polskiego Radia 24.

mat.prasowe/id