Czytanie "Pana Tadeusza" w Polskim Radiu

polskieradio.pl
Sylwia Mróz 08.09.2012
Pan Tadeusz
Pan Tadeusz, foto: info. materiał prasowy

Mija 200 lat od momentu, w którym zakończyła się akcja "ostatniego zajazdu na Litwie”. Z tej okazji 8 września z inicjatywy Bronisława Komorowskiego, Prezydenta RP, zostanie zainaugurowane "Narodowe czytanie Pana Tadeusza”. Na wszystkich antenach Polskiego Radia, które wspiera przedsięwzięcie, już od początku tygodnia pojawiają się specjalne audycje poświęcone temu projektowi.

Ogólnopolska akcja "Narodowe czytanie” ma na celu "popularyzację czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia kulturowej i narodowej wspólnoty poprzez publiczną lekturę klasyki polskiej literatury”. Zostanie zainaugurowana w Warszawie, w Ogrodzie Saskim, 8 września o godz. 11.00. Czytanie rozpocznie Prezydent RP Bronisław Komorowski, po nim poszczególne księgi przeczytają znani aktorzy i aktorki – m.in. Stanisława Celińska, Andrzej Chyra, Krzysztof Globisz, Krystyna Janda, Olgierd Łukaszewicz, Andrzej Seweryn, Jerzy Trela.

Do projektu przystąpiło 29 miast z całej Polski, a każde z nich zrealizuje własny, oryginalny pomysł na jego przeprowadzenie. W wydarzeniu wezmą udział nie tylko profesjonalni aktorzy, ale również wolontariusze, młodzież szkolna, harcerze. W wielkie sobotnie wydarzenia zaangażowały się również wszystkie anteny Polskiego Radia. Poznaj plany Jedynki , Dwójki , Trójki oraz Czwórki .


Jedynka

8 września, przez cały dzień, tuż po Wiadomościach słuchacze Programu 1 będą mogli wysłuchać fragmentów 11 księgi "Pana Tadeusza”. Czytać będą znane osoby ze świata polityki, sportu, kultury i nauki, m.in.: Ernest Bryl, Jerzy Bralczyk, Tomasz Karolak, Maryla Rodowicz, Zbigniew Ziobro i wielu innych. Swoje ulubione fragmenty dzieła będą mieli okazję zaprezentować na antenie także słuchacze Jedynki.
"Cztery Pory Roku” zostaną podzielona na trzy części. W pierwszej godzinie będzie mowa o kuchni i specjałach czasów, w których powstawał "Pan Tadeusz”, w drugiej o obowiązujących wówczas strojach, a w trzeciej o tym, jak się ludzie wtedy bawili.
W "Muzycznej sobocie z Jedynką” (w godz. 14.00-19.30) Magda Mikołajczuk zaprosi na spotkanie ze swoimi gośćmi. Prof. Jerzy Bralczyk opowie o swojej kolekcji wydań „Pana Tadeusza” oraz o języku poematu, Krzysztof Rutkowski, tłumacz, pisarz, literaturoznawca i znawca Francji, przybliży okoliczności powstawania dzieła (jak żyło się Mickiewiczowi w Paryżu, z jakimi borykał się problemami oraz jak wtedy wyglądało jego życie prywatne), natomiast Małgorzata Orzeł z wrocławskiego Ossolineum będzie mówić o obyczajowości szlacheckiej opisanej w poemacie (grzybobrania, polowania, kawiarka, gry i zabawy) oraz o wystawie "Historia rękopisu Pana Tadeusza”. W audycji zostaną zaprezentowane również fragmenty cyklu audycji Anny Lisieckiej "Droga do Soplicowa”, w którym Joanna Puchalska opowiada o dworze w Czombrowie – pierwowzorze Soplicowa, z którym byli związani jej przodkowie. Joanna Puchalska porównuje spisane wspomnienia rodzinne z wydarzeniami przedstawionymi w "Panu Tadeuszu”. W programie pojawi się także materiał o najdziwniejszych wersjach i przeróbkach "Pana Tadeusza”, m.in.: po kaszubsku, dla informatyków, kabaretowa wersja Andrzeja Waligórskiego oraz XIII księga wg Fredry. Magda Mikołajczuk czytać będzie również SMS-y od słuchaczy, nadsyłane pod hasłem "Moje życie z Panem Tadeuszem”, opisujące zabawne i wzruszające chwile, w których poemat odegrał ważną rolę.
Przez cały dzień reporterzy Jedynki będą śledzić i relacjonować przebieg akcji w różnych miastach Polski.
Dwójka
W tygodniu poprzedzającym inaugurację "Narodowego czytania” Program 2 odwiedzi pięć spośród dwudziestu dziewięciu miast zaangażowanych w projekt – dziennikarze zapytają o przygotowania oraz o bohatera wydarzenia, "Pana Tadeusza”.
W Dniu z "Panem Tadeuszem”, 8 września, w dwójkowym "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego” (godz. 16.00-17.00) Hanna Maria Giza zastanowi się, co takiego jest w słynnej epopei, że do dziś jest to lektura żywa, i czy poemat ten może stanowić punkt odniesienia, skoro opisuje świat, którego już nie ma. Autorka zaprasza uczniów szkół gimnazjalnych i licealnych do udziału w audycji – aby otrzymać wejściówkę należy napisać na adres: klcw@polskieradio.pl.
Ponadto w ciągu dnia dwanaście razy, czyli tyle, ile jest ksiąg poematu, Dwójka połączy się z miastami-gospodarzami wspólnego czytania: zaprezentuje wypowiedzi organizatorów, mieszkańców. Będzie można wysłuchać fragmentów poematu czytanego przez ludzi znanych i tych, którzy zechcą podzielić się swoją lekturą z innymi.
Trójka
W Programie 3 pierwsze materiały związane z akcją pojawiły się już w tym tygodniu. Do udziału w akcji w całej Polsce zachęcają znane "trójkowe” głosy: Wojciecha Manna, Marcina Kydryńskiego i Marcina Zaborskiego. Od 3 do 7 września o godz. 9.20 nadawany jest specjalny cykl, przygotowany przez Gabrielę Darmetko – "Czytajmy Pana Tadeusza – ciekawostki dotyczące poematu”. 4 września w popołudniowej audycji „Zapraszamy do Trójki" gościem specjalnym był minister Maciej Klimczak z Kancelarii prezydenta. 7 września, w związku ze zbliżającą się akcją, gościem popołudniowej "Zapraszamy do Trójki” będzie Andrzej Seweryn, z którym prowadzący porozmawia zarówno o pomyśle narodowego czytania, jak i o samym dziele. W dniu imprezy Trójka nada liczne relacje w serwisach oraz "Radiowym Domu Kultury” (w godz. 13.00-15.00).
Czwórka
Czwórka już od poniedziałku 3 września prezentuje młodych aktorów, recytujących z pamięci ulubione fragmenty "Pana Tadeusza”. Ponadto w ciągu tygodnia pojawi się wiele audycji zapowiadających "Narodowe czytanie Pana Tadeusza” – Program 4 przypomni miejsca i godziny akcji w poszczególnych miastach oraz zaprosi słuchaczy do dyskusji o lekturach szkolnych w audycji "Czwórka do czwartej” w piątek, 7 września, o godz. 13.00.
8 września radiowa Czwórka przez cały dzień nadawać będzie archiwalne nagrania Polskiego Radia z Maratonu z "Panem Tadeuszem”. Było to wydarzenie zorganizowane przez Polskie Radio Bis w 1998 roku, z udziałem Krzysztofa Kowalewskiego, Anny Seniuk, Wiktora Zborowskiego, Joanny Trzepiecińskiej, Olgierda Łukaszewicza, Krzysztofa Kolbergera, Zbigniewa Zapasiewicza, Jana Englerta, Krzysztofa Kołbasiuka oraz Andrzeja Seweryna. W "Kontrkulturze” (w godz. 12.00-14.00) pojawią się relacje z rozpoczęcia i pierwszej godziny czytania "Pana Tadeusza” w Warszawie i innych miastach Polski, a także rozmowa z językoznawcą o staropolszczyźnie w literaturze. Relacji z akcji będzie można słuchać również w niedzielnym wydaniu "Kontrkultury” oraz w poniedziałkowym "Poranku online” (w godz. 6.00-9.00).


Polskie Radio dla Zagranicy
W promocję ogólnopolskiej akcji "Narodowe czytanie Pana Tadeusza” włączy się Redakcja Polska Polskiego Radia dla Zagranicy. Przygotowane przez nią audycje zostaną wyemitowane m.in. przez Radio znad Wilii na Litwie, Radio Niezależność we Lwowie, Radio Baltic Waves nadające do Polaków na Białorusi i Łotwie, a także stacje polonijne w USA, Kanadzie i Australii.
W programie znajdą się rozmowy z organizatorami akcji (m.in. z Kancelarii Prezydenta i Narodowego Centrum Kultury), poświęcone szczególnie celowi akcji, którym jest popularyzacja czytelnictwa i potrzeba starań o poprawność i kulturę języka polskiego. Nie zabraknie relacji ze wspólnego czytania "Pana Tadeusza” w warszawskim Ogrodzie Saskim oraz rozmów z wybitnymi aktorami, którzy wezmą udział w wydarzeniu. Dziennikarze poinformują także, w jaki sposób projekt został zrealizowany w wybranych miastach, m.in. w Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu. Ponadto przedstawią swoje ulubione fragmenty "Pana Tadeusza” i zachęcą słuchaczy do czytania.
Informacyjna Agencja Radiowa
W serwisach Informacyjnej Agencji Radiowej w tygodniu poprzedzającym "Narodowe czytanie Pana Tadeusza” informujemy o przygotowaniach do akcji. Do udziału w przedsięwzięciu zachęcają organizatorzy, a także artyści. Prezentowane są również opinie ekspertów na temat roli głośnego czytania w upowszechnianiu literatury i budowaniu więzi społecznych, a także polonistów odnośnie współczesnego odbioru tego wielkiego dzieła. IAR przypomni archiwalne materiały z 1998 r., kiedy to w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego odbył się Maraton czytania dzieła Mickiewicza.
8 września w serwisach IAR-u pojawią się dźwiękowe relacje z przebiegu akcji w Warszawie oraz pozostałych miastach Polski. IAR poda także wypowiedzi i relacje jej uczestników, informacje o frekwencji oraz atmosferze towarzyszącej przedsięwzięciu. W kolejnych dniach pojawią się materiały podsumowujące "Narodowe czytanie”.


Pan Tadeusz w sieci
Portal Polskiego Radia uruchomił specjalną stronę internetową pantadeusz.polskieradio.pl , poświęconą "Narodowemu czytaniu”. Za jej pośrednictwem 8 września będzie można obejrzeć transmisję wideo z uroczystej inauguracji przedsięwzięcia w Ogrodzie Saskim. Ponadto są na niej zamieszczone materiały dotyczące wydarzenia oraz informacje nt. aktywności wszystkich anten Polskiego Radia związanych z tą ogólnopolską inicjatywą. Na stronie nie zabraknie również nagrań archiwalnych z 1998 roku ze zorganizowanego wówczas przez Polskie Radio Bis czytania "Pana Tadeusza”, w którym wzięli udział m.in. Zbigniew Zapasiewicz, Gustaw Holoubek czy Krzysztof Kolberger.

CZYTAJ WIĘCEJ >>>

sm

Archiwalne nagrania