Janda: "Pan Tadeusz" został napisany z miłością

Dwójka
Jacek Puciato 07.09.2012

- Jeżeli prezydent kraju propaguje akcję czytania "Pana Tadeusza" w sobotę, publicznie, w parku, to jest wielka wartość - mówiła w Dwójce aktorka, zachęcając do wzięcia udziału w ogólnonarodowej lekturze arcypoematu.

- Dla niektórych "Pan Tadeusz" jest książką codzienną. Mój dziadek miał ją zawsze na stole i czytał przez całą zimę - wspominała Krystyna Janda w "Poranku Dwójki". Poemat Mickiewicza - tekst, jak podkreślała aktorka, wyjątkowej urody ("To rzecz napisana z miłością do języka, szczegółu, przyrody, Polski; wielka, wspaniała literatura”) - jest dziś ważny również jako niedościgły wzór pięknej polszczyzny.

Zwłaszcza że z kondycją współczesnego języka polskiego nie jest dziś – na co z żalem zwróciła uwagę Krystyna Janda – najlepiej. Zapytana przez Agnieszkę Sterczyńską o celowość takich akcji, jak "Narodowe czytanie Pana Tadeusza", powiedziała: - Jeżeli prezydent kraju propaguje akcję czytania "Pana Tadeusza" w sobotę, publicznie, w parku, to jest wielka wartość.
Do "Narodowego czytania Pana Tadeusza" – akcji zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego – przystąpiło wiele miast z całej Polski. Każdy z ośrodków zrealizuje własny, oryginalny pomysł na przeprowadzenie lektury Mickiewiczowskiego arcypoematu. Patronat nad wydarzeniem objęło Polskie Radio.
Pan Tadeusz w Twoim mieście. Sprawdź, co dokładnie będzie się działo
"Narodowe czytanie" już w sobotę, 8 września. W tygodniu poprzedzającym akcję radiowa Dwójka odwiedziła kilka spośród 29 miast zaangażowanych w projekt, zapytaliśmy się o przygotowania oraz o bohatera wydarzenia, czyli "Pana Tadeusza".
Gościliśmy między innymi w Zakopanem. Jak podkreślali mieszkańcy miasta, ze znajomością "Pana Tadeusza" nie jest dziś niestety najlepiej. - Co by tak zapytał społeczeństwo na drodze o "Pana Tadeusa", to by się wos spytoł: który to jest? - mówiła zakopianka. Jednak, jak zaznaczył Mariusz Koperski, wiceburmistrz miasta, młodzież zna poemat Mickiewicza. - Jest to jedna z tych pozycji w kanonie literatury polskiej, która jest jeszcze w miarę akceptowalna przez młodych. Bo to jest książka wartościowa i atrakcyjna - mówił.
- To dla mnie niejako brewiarz - podkreślał z kolei Czesław Bronk z Rzeszowa, kolekcjoner i miłośnik "Pana Tadeusza". – Taka książka, którą codziennie się czyta do lampki nocnej na zasadzie: gdzie się otworzy, tam się zaczyna.
Odwiedziliśmy również Poznań i Bydgoszcz.
Narodowe czytanie "Pana Tadeusza" na antenie Dwójki - zobacz więcej
***
Portal Polskiego Radia uruchomił specjalną stronę internetową pantadeusz.polskieradio.pl , poświęconą "Narodowemu czytaniu”. Za jej pośrednictwem 8 września będzie można obejrzeć transmisję wideo z uroczystej inauguracji przedsięwzięcia w Ogrodzie Saskim.

Archiwalne nagrania