Polskie Radio
Section05
Rzeszów

Rzeszów i społeczność żydowska. Jak Żydzi zapisali się w historii stolicy Podkarpacia?

Na przestrzeni wieków mieszkańcami Rzeszowa, oprócz Polaków, byli także przedstawiciele innych narodów. Swoje miejsce na ziemi znaleźli tutaj m.in. Rusini, Austriacy, Węgrzy oraz Żydzi. Ci ostatni pojawili się w mieście nad Wisłoką prawdopodobnie już w XVI wieku. - Wystawą "Rejsze - Mała Ojczyzna. W kręgu wiary i tradycyjni żydowskiej" chcemy przypomnieć Rzeszów, który już niestety bezpowrotnie przeminął - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Łukasz Ożóg z Muzeum Okręgowego.
Zobacz więcej na temat:  Rzeszów kultura żydowska Jakub Domoradzki Żydzi Marzena Lorens Łukasz Ożóg jidysz społeczność żydowska Muzeum Okręgowe w Rzeszowie

Pod Rzeszowem powstaje najnowocześniejsza baza obsługi samolotów w Polsce. Będzie mogła serwisować nawet Dreamlinery

Dziennik regionalny "Nowiny" informuje, że na terenie sąsiadującym z Portem Lotniczym Rzeszów-Jasionka wbite zostały w czwartek symboliczne łopaty pod budowę największej inwestycji w historii spółki LOTAMS. Będzie to najnowocześniejsza baza obsługi technicznej samolotów w Polsce. Pierwsze maszyny mają zostać przyjęte do obsługi w 2025 roku.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Rzeszów lotnictwo

"Maskarada" w Rzeszowie. Festiwal dla każdego ze strachem w tle

Po raz trzynasty w Rzeszowie odbędzie się Festiwal Teatrów Ożywionej Formy "Maskarada". Hasło tegorocznej odsłony imprezy, którą organizuje rzeszowski Teatr Maska, brzmi "oSWÓJ lęk". – Będziemy się poruszać wokół tematyki strachu i lęków – zapowiada Przemysław Jaszczak, dyrektor artystyczny festiwalu i Teatru Maska.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Katarzyna Cygler Rzeszów spektakl spektakle dla dzieci

Legionella w rzeszowskiej wodzie. Żaryn: nic nie wskazuje na sabotaż, ale służby nadal pracują

Stanisław Żaryn stwierdził, że służby nie zidentyfikowały żadnych informacji wskazujących na sabotaż i celowe zatrucie w Rzeszowie ujęć wody bakterią legionellą. W związku z tym na Podkarpaciu toczy się śledztwo ABW. Żaryn podkreślił, że działania służb będą kontynuowane.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Stanisław Żaryn służby i bezpieczeństwo woda polityka Rzeszów bakterie zatrucie Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego ABW

Legionella w Lubelskiem. Sanepid nadzoruje jakość wody i sytuację epidemiologiczną

Główny Inspektor Sanitarny potwierdził wystąpienie w województwie lubelskim pierwszego przypadku zakażenia bakterią legionella. Chory znajduje się w szpitalu. - W województwie lubelskim prowadzony jest ścisły monitoring jakości wody w sieciach i nadzór epidemiologiczny - poinformowała w sobotę rzecznik prasowa wojewody lubelskiego Agnieszka Strzępka
Zobacz więcej na temat:  POLSKA szpital GIS bakterie lubelskie Rzeszów podkarpackie społeczeństwo

Pulmonolog: legionella nie jest groźna dla zdecydowanej większości zdrowych osób

- Bakteria legionella nie jest groźna dla zdecydowanej większości zdrowych osób. Proponuję zachować rozsądek, nie ulegać nadmiernym emocjom, bo infekcje nią wywołane towarzyszą nam od dawna - powiedział kierownik Kliniki Pneumonologii, Onkologii i Alergologii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie prof. Janusz Milanowski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Rzeszów choroby zakaźne podkarpackie regiony