Jerzy Stuhr: "Pan Tadeusz" doczekał wspaniałych czasów

IAR
Gabriela Skonieczna 07.09.2012
Jerzy Stuhr
Jerzy Stuhr, foto: Polskie Radio

- To jest zanotowanie stanu nie tylko ducha, ale obyczaju, charakteru, mentalności Polaków w okresie, kiedy tylko marzenie o kraju było możliwe - powiedział aktor.

Już w sobotę w ponad 30 miastach w Polsce startuje ogólnopolska akcja "Narodowe czytanie Pana Tadeusza". W ten sposób zostanie uczczona dwusetna rocznica wydarzeń opisanych w dziele Adama Mickiewicza. Akcję zainauguruje o godz. 11.00 w Ogrodzie Saskim w Warszawie Prezydent Bronisław Komorowski. W stolicy poszczególne księgi zostaną przeczytane przez polskich aktorów, między innymi: Krystynę Jandę, Andrzeja Seweryna, Olgierda Łukaszewicza, Jerzego Trelę czy Krzysztofa Globisza. Epopeja będzie czytania przy akompaniamencie wybitnych pianistów, grających utwory Fryderyka Chopina. Dzieło Adama Mickiewicza doczekało wspaniałych czasów - mówi aktor i reżyser Jerzy Stuhr. Jak twierdzi, dzięki takiej akcji epopeja narodowa ma szanse trafić pod "każdą strzechę”. A przekaz, które niesie to dzieło, powinien - zdaniem Stuhra - znać każdy Polak.

"To więcej mówi niż nakaz czczenia świąt państwowych"
Jak dodaje aktor , "Narodowe czytanie Pana Tadeusza”, to nie tylko promocja czytelnictwa w Polsce, ale również wspaniała lekcja patriotyzmu. - Jak ja bym miał opowiadać o patriotyzmie, to bym opowiadał o straszliwej tęsknocie wieszcza za krajem poprzez opisy rodzinnych stron. To bardziej zapada w pamięć niż nakaz czczenia świąt państwowych i wywieszania flagi, jestem o tym przekonany - powiedział Jerzy Stuhr.
Do udziału w projekcie zgłosiły się między innymi Biała Podlaska, Wrocław, Zakopane, Częstochowa, Elbląg, Kraków, Poznań czy Sopot. Czytanie trwać będzie przez cały dzień od godziny 11.00 do w pół do pierwszej w nocy. Polskie Radio jest patronem medialnym "Narodowego Czytania Pana Tadeusza”.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

Archiwalne nagrania