Polskie Radio
Section05
patriotyzm

Św. Urszula Ledóchowska. Powołana do służby Bogu i Polsce

- Matce Urszuli zależało na tym, by w pedagogice realizowanej przez siostry, wyraźnie łączyć wychowanie religijne z patriotycznym. Sama często mówiła o dwóch ojczyznach. Powtarzała, że zadaniem urszulanek ma być wychowanie dzieci dla Boga, czyli dla ojczyzny niebieskiej i dla Polski, czyli dla ojczyzny ziemskiej - wyjaśniła autorka książki o życiu świętej, siostra Małgorzata Krupecka.
Zobacz więcej na temat:  Kościół katolicki katolicyzm patriotyzm Dwudziestolecie międzywojenne Urszula Ledóchowska niepodległość chrześcijaństwo

"Cud nad Wisłą". Arcydzieło przedwojennej kinematografii patriotycznej

16 marca 1921 roku odbyła się premiera jednego z pierwszych polskich przebojów kinowych - "Cudu nad Wisłą" w reżyserii Ryszarda Bolesławskiego. Film ilustruje epizody wojny polsko-bolszewickiej, która toczyła się od 1919 do 1921 roku. Tytuł natomiast nawiązuje do rozegranej w sierpniu 1920 roku słynnej Bitwy Warszawskiej, nazywanej również "Cudem nad Wisłą".
Zobacz więcej na temat:  historia Polski HISTORIA FILM kino reżyser II Rzeczpospolita patriotyzm wojna 1920 bitwa warszawska

Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych. Sprawdź, jak będą wyglądać uroczystości

Dziś obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Upamiętnia on wydarzenie sprzed 72 lat - 1 marca 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali zabici strzałami w tył głowy przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość". Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA Żołnierze Wyklęci patriotyzm komunizm PRL

Pomniki Historii. Prezydent: pamięć historyczna ważna dla kształtowania patriotycznych postaw

- Pokazujemy, że nasz kraj leży w miejscu spotkania się wielu kultur i prądów - powiedział prezydent Andrzej Duda. W Pałacu Prezydenckim zorganizowano uroczystość wpisania nowych obiektów na listę Pomników Historii. Prezydent wręczył rozporządzenia uznające za Pomniki Historii nowe obiekty zabytkowe.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Duda społeczeństwo patriotyzm prezydent