Polskie Radio
Section05

patriotyzm

"Zło dobrem zwyciężaj - ksiądz Jerzy Popiełuszko" – cz. I

Zapraszamy do wysłuchania pierwszej części archiwalnej audycji Katarzyny Jankowskiej „Zło dobrem zwyciężaj – ksiądz Jerzy Popiełuszko”. Nagranie zostało wyemitowane w 2019 r. w Programie I Polskiego Radia z okazji 35 rocznicy męczeństwa niezłomnego Kapłana. Tematem rozmowy uczestników audycji jest życie, działalność i kult ks. Popiełuszki oraz aktualność jego nauczania. 
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Popiełuszko PRL Solidarność

Św. Urszula Ledóchowska. Powołana do służby Bogu i Polsce

- Matce Urszuli zależało na tym, by w pedagogice realizowanej przez siostry, wyraźnie łączyć wychowanie religijne z patriotycznym. Sama często mówiła o dwóch ojczyznach. Powtarzała, że zadaniem urszulanek ma być wychowanie dzieci dla Boga, czyli dla ojczyzny niebieskiej i dla Polski, czyli dla ojczyzny ziemskiej - wyjaśniła autorka książki o życiu świętej, siostra Małgorzata Krupecka.
Zobacz więcej na temat:  Kościół katolicki katolicyzm Dwudziestolecie międzywojenne Urszula Ledóchowska niepodległość chrześcijaństwo

„Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki”

„Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki” to reportaż Agnieszki Trzeciakiewicz, który został wyemitowany w Programie Pierwszym Polskiego Radia w 2004 r. Został on poświęcony muzeum niezłomnego Kapłana, które znajduje się w podziemiach kościoła św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu. W 2004 r. muzeum otrzymało nowoczesną, multimedialną formę. Po jego kolejnych salach oprowadza ks. Zygmunt Malacki, seminaryjny kolega ks. Jerzego Popiełuszki i proboszcz parafii św. Stanisława Kostki w Warszawie w latach 1998-2010.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Popiełuszko PRL historia Polski Kościół muzeum Solidarność

"Cud nad Wisłą". Arcydzieło przedwojennej kinematografii patriotycznej

16 marca 1921 roku odbyła się premiera jednego z pierwszych polskich przebojów kinowych - "Cudu nad Wisłą" w reżyserii Ryszarda Bolesławskiego. Film ilustruje epizody wojny polsko-bolszewickiej, która toczyła się od 1919 do 1921 roku. Tytuł natomiast nawiązuje do rozegranej w sierpniu 1920 roku słynnej Bitwy Warszawskiej, nazywanej również "Cudem nad Wisłą".
Zobacz więcej na temat:  historia Polski HISTORIA FILM kino reżyser II Rzeczpospolita wojna 1920 bitwa warszawska

Artystka, przyjaciółka, feministka. Maria Dulębianka i jej walka o równouprawnienie kobiet

– Była niepokorna. Popierała pracę zawodową kobiet, mówiła o prawach kobiet do tego, żeby mogły się kształcić i rozwijać. To było wtedy coś niesłychanego dla bardzo wielu ludzi, także na naszych ziemiach. Nie wszystkim to się podobało – mówił w Polskim Radiu dr Sebastian Duda.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Maria Dulębianka feminizm emancypantki socjalizm I wojna światowa

Biskup polowy Wiesław Lechowicz podczas gali "Benemerenti": dziękuję za skuteczną służbę

- Nagroda "Benemerenti" łączy wszystkich laureatów w służbie - powiedział na gali wręczenia statuetek biskup polowy Wiesław Lechowicz. W warszawskiej katedrze ordynariatu polowego trzy lotnicze bazy wojskowe zaangażowane w akcje ratownicze i humanitarne, 10. Pułk Samochodowy, Fundacja Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach oraz siostry pallotynki otrzymały statuetki "Benemerenti".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski społeczeństwo pamięć Wojsko Polskie Wojska Obrony Terytorialnej

Kto zostanie Patriotą Roku? Już w tę sobotę wielka gala z udziałem m.in. Andrzeja Nowaka, Przemysława Czarnka, Wojciecha Polaka czy Wojciecha Roszkowskiego

Organizowany przez wydawnictwo Biały Kruk dziewiąty już z kolei Dzień Patrioty jest wydarzeniem, które na stałe wpisało się w pejzaż polskiej kultury. Jest to spotkanie z wybitnymi twórcami polskiego życia kulturalnego, artystycznego, społecznego i religijnego, a jego punktem kulminacyjnym jest wręczenie nagrody pt. "Patriota Roku". Kto nim zostanie tym razem? 
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Roszkowski Przemysław Czarnek literatura

Wojciech Kalwat, dyrektor Biura Niepodległa: w piątek 100-lecie radiostacji w Babicach

Jutro (17.11) będzie stulecie otwarcia wielkiej inwestycji z tamtych czasów, czyli radiostacji w Babicach. Za chwilkę, bo w roku następnym, będziemy mieli stulecie ustanowienia złotego jako polskiej waluty - mówił Wojciech Kalwat, nowy dyrektor Biura Niepodległa. Celem działania tej instytucji jest organizowanie i inicjowanie wydarzeń związanych z historią i niepodległością Polski.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski biuro Niepodległa niepodległość tożsamość ojczyzna Wojciech Kalwat Paweł Siwek Dwójka

Prezes PiS na obchodach Święta Niepodległości w Krakowie: cierpieć i umierać za ojczyznę to rzecz piękna

- Gdy się walczy o niepodległość ojczyzny, to każda cena jest do zapłacenia, zarówno w wymiarze szerszym i osobistym - powiedział w Krakowie podczas obchodów Święta Niepodległości zorganizowanych przez swoją partię prezes PiS Jarosław Kaczyński. - Cierpieć, czy nawet umierać za ojczyznę to rzecz piękna. Musimy to mieć w sercu, po to żeby zwyciężyć – podkreślił. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA PiS Jarosław Kaczyński Święto Niepodległości 11 listopada niepodległość społeczeństwo

"Oczami Dziecka - Niepodległość". Zobacz koncerty Polskiego Radia Dzieciom

Polskie Radio Dzieciom prezentuje dwa koncerty patriotyczne Polskiego Radia Dzieciom "Oczami Dziecka - Niepodległość". W Studiu Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana w Warszawie miały miejsce koncerty Laureatów I i II Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Patriotycznej "Płytoteka". Koncerty zostały objęte honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy.
Zobacz więcej na temat:  niepodległość radio dla dzieci dzieci koncert