Polskie Radio
Section05
patriotyzm

"Zło dobrem zwyciężaj - ksiądz Jerzy Popiełuszko" – cz. I

Zapraszamy do wysłuchania pierwszej części archiwalnej audycji Katarzyny Jankowskiej „Zło dobrem zwyciężaj – ksiądz Jerzy Popiełuszko”. Nagranie zostało wyemitowane w 2019 r. w Programie I Polskiego Radia z okazji 35 rocznicy męczeństwa niezłomnego Kapłana. Tematem rozmowy uczestników audycji jest życie, działalność i kult ks. Popiełuszki oraz aktualność jego nauczania. 
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Popiełuszko patriotyzm PRL Solidarność

Św. Urszula Ledóchowska. Powołana do służby Bogu i Polsce

- Matce Urszuli zależało na tym, by w pedagogice realizowanej przez siostry, wyraźnie łączyć wychowanie religijne z patriotycznym. Sama często mówiła o dwóch ojczyznach. Powtarzała, że zadaniem urszulanek ma być wychowanie dzieci dla Boga, czyli dla ojczyzny niebieskiej i dla Polski, czyli dla ojczyzny ziemskiej - wyjaśniła autorka książki o życiu świętej, siostra Małgorzata Krupecka.
Zobacz więcej na temat:  Kościół katolicki katolicyzm patriotyzm Dwudziestolecie międzywojenne Urszula Ledóchowska niepodległość chrześcijaństwo

„Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki”

„Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki” to reportaż Agnieszki Trzeciakiewicz, który został wyemitowany w Programie Pierwszym Polskiego Radia w 2004 r. Został on poświęcony muzeum niezłomnego Kapłana, które znajduje się w podziemiach kościoła św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu. W 2004 r. muzeum otrzymało nowoczesną, multimedialną formę. Po jego kolejnych salach oprowadza ks. Zygmunt Malacki, seminaryjny kolega ks. Jerzego Popiełuszki i proboszcz parafii św. Stanisława Kostki w Warszawie w latach 1998-2010.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Popiełuszko PRL historia Polski Kościół muzeum patriotyzm Solidarność

"Cud nad Wisłą". Arcydzieło przedwojennej kinematografii patriotycznej

16 marca 1921 roku odbyła się premiera jednego z pierwszych polskich przebojów kinowych - "Cudu nad Wisłą" w reżyserii Ryszarda Bolesławskiego. Film ilustruje epizody wojny polsko-bolszewickiej, która toczyła się od 1919 do 1921 roku. Tytuł natomiast nawiązuje do rozegranej w sierpniu 1920 roku słynnej Bitwy Warszawskiej, nazywanej również "Cudem nad Wisłą".
Zobacz więcej na temat:  historia Polski HISTORIA FILM kino reżyser II Rzeczpospolita patriotyzm wojna 1920 bitwa warszawska

Artystka, przyjaciółka, feministka. Maria Dulębianka i jej walka o równouprawnienie kobiet

– Była niepokorna. Popierała pracę zawodową kobiet, mówiła o prawach kobiet do tego, żeby mogły się kształcić i rozwijać. To było wtedy coś niesłychanego dla bardzo wielu ludzi, także na naszych ziemiach. Nie wszystkim to się podobało – mówił w Polskim Radiu dr Sebastian Duda.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Maria Dulębianka feminizm emancypantki socjalizm patriotyzm I wojna światowa

Biskup polowy Wiesław Lechowicz podczas gali "Benemerenti": dziękuję za skuteczną służbę

- Nagroda "Benemerenti" łączy wszystkich laureatów w służbie - powiedział na gali wręczenia statuetek biskup polowy Wiesław Lechowicz. W warszawskiej katedrze ordynariatu polowego trzy lotnicze bazy wojskowe zaangażowane w akcje ratownicze i humanitarne, 10. Pułk Samochodowy, Fundacja Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach oraz siostry pallotynki otrzymały statuetki "Benemerenti".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA patriotyzm historia Polski społeczeństwo pamięć Wojsko Polskie Wojska Obrony Terytorialnej

Kto zostanie Patriotą Roku? Już w tę sobotę wielka gala z udziałem m.in. Andrzeja Nowaka, Przemysława Czarnka, Wojciecha Polaka czy Wojciecha Roszkowskiego

Organizowany przez wydawnictwo Biały Kruk dziewiąty już z kolei Dzień Patrioty jest wydarzeniem, które na stałe wpisało się w pejzaż polskiej kultury. Jest to spotkanie z wybitnymi twórcami polskiego życia kulturalnego, artystycznego, społecznego i religijnego, a jego punktem kulminacyjnym jest wręczenie nagrody pt. "Patriota Roku". Kto nim zostanie tym razem? 
Zobacz więcej na temat:  patriotyzm Wojciech Roszkowski Przemysław Czarnek literatura

Wojciech Kalwat, dyrektor Biura Niepodległa: w piątek 100-lecie radiostacji w Babicach

Jutro (17.11) będzie stulecie otwarcia wielkiej inwestycji z tamtych czasów, czyli radiostacji w Babicach. Za chwilkę, bo w roku następnym, będziemy mieli stulecie ustanowienia złotego jako polskiej waluty - mówił Wojciech Kalwat, nowy dyrektor Biura Niepodległa. Celem działania tej instytucji jest organizowanie i inicjowanie wydarzeń związanych z historią i niepodległością Polski.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski biuro Niepodległa niepodległość tożsamość patriotyzm ojczyzna Wojciech Kalwat Paweł Siwek Dwójka

Prezes PiS na obchodach Święta Niepodległości w Krakowie: cierpieć i umierać za ojczyznę to rzecz piękna

- Gdy się walczy o niepodległość ojczyzny, to każda cena jest do zapłacenia, zarówno w wymiarze szerszym i osobistym - powiedział w Krakowie podczas obchodów Święta Niepodległości zorganizowanych przez swoją partię prezes PiS Jarosław Kaczyński. - Cierpieć, czy nawet umierać za ojczyznę to rzecz piękna. Musimy to mieć w sercu, po to żeby zwyciężyć – podkreślił. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA PiS Jarosław Kaczyński Święto Niepodległości 11 listopada patriotyzm niepodległość społeczeństwo

"Oczami Dziecka - Niepodległość". Zobacz koncerty Polskiego Radia Dzieciom

Polskie Radio Dzieciom prezentuje dwa koncerty patriotyczne Polskiego Radia Dzieciom "Oczami Dziecka - Niepodległość". W Studiu Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana w Warszawie miały miejsce koncerty Laureatów I i II Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Patriotycznej "Płytoteka". Koncerty zostały objęte honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy.
Zobacz więcej na temat:  niepodległość radio dla dzieci patriotyzm dzieci koncert

Święto Niepodległości w Polskim Radiu Dzieciom

"Święto Niepodległości 11 listopada upamiętnia jedną z najważniejszych dat w historii polskiej państwowości. Tego dnia w 1918 r. we francuskim Compiègne zawarto rozejm, który oznaczał klęskę Niemiec w I wojnie światowej. Zawarty na jego podstawie Traktat Wersalski otworzył drogę do odrodzenia państwa polskiego po 123 latach zaborów." czytamy na stronie www.gov.pl. Tego dnia audycje Polskiego Radia Dzieciom będą miały charakter tematyczny. Po szczegóły zapraszamy poniżej.
Zobacz więcej na temat:  Święto Niepodległości niepodległość symbole narodowe patriotyzm