Gustaw Herling-Grudziński

Prof. Bolecki: korespondencja Herlinga jest wciąż nieodkryta

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2019 09:47
- 20 tysięcy listów, a może nawet więcej. Herling prowadził korespondencję z ogromną liczbą znajomych i nieznajomych - przypominał prof. Włodzimierz Bolecki, opowiadając o twórczości autora "Innego świata". 
Audio
  • Prof. Włodzimierz Bolecki o twórczości Gustawa Herlinga-Grudzińskiego (Poranek Dwójki)

- Opowieść o Herlingu jest wyjątkowo czytelna i ważna dla edukacji młodych pokoleń - podkreślał prof. Włodzimierz Bolecki. - Poprzez jego biografię możemy opowiedzieć historię losów Polaków którzy urodzili się u zarania polskiej niepodległości XX w., a następnie po 20 latach edukacji, młodości w II RP, stali się ofiarami II wojny.

Do obszarów twórczości Herlinga wciąż nieodkrytych należy jego korespondencja. W roku mu poświęconym ukaże się wybór z tego ogromnego zbioru.- Mogę zapowiedzieć, że pierwszym tomem, który będzie obejmował tę korespondencję, będzie rzecz zupełnie wyjątkowa - mówił prof. Bolecki.

Jakie będą to listy? O jakim znanym polskim reżyserze myślał Herling, rozważając adaptację filmową "Innego świata"? W rozmowie również wspomnienie wieloletniej przyjaźni, jaka łączyła prof. Włodzimierza Boleckiego z Gustawem Herlingiem- Grudzińskim.

***

Tytuł audycji: Paweł Siwek

Gość audycji: prof. Włodzimierz Bolecki (literaturoznawca)

Data emisji: 3.01.2019

Godzina emisji: 8.30

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".