Polskie Radio
Section05

Włodzimierz Bolecki

Zakończono edycję "Dzieł zebranych" Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

– Projekt wydania dzieł zebranych Gustawa Herlinga-Grudzińskiego oraz uporządkowania i zdigitalizowania jego archiwum został po wielu latach zakończony sukcesem – powiedział w Warszawie minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podczas uroczystego podsumowania edytorskiego przedsięwzięcia związanego z wybitnym pisarzem.   
Zobacz więcej na temat:  Gustaw Herling-Grudziński literatura Piotr Gliński Warszawa Włochy książki Neapol

Zawsze razem - Barbara Toporska i Józef Mackiewicz

- Przez praktycznie pół wieku byli nierozłączni. To był związek osób niesłychanie sobie bliskich, otwartych na siebie, rozumiejących się doskonale, ale w tym związku Barbara brała na siebie rolę osoby, która opiekowała się starszym od siebie mężem i pisarzem - mówił o pisarce i poetce Barbarze Toporskiej, żonie Józefa Mackiewicza, prof. Włodzimierz Bolecki.
Zobacz więcej na temat:  Józef Mackiewicz Barbara Toporska pisarze i poeci pisarz Andrzej Mietkowski Dwójka Anna Lisiecka

Posmysz, Latawiec, Rymkiewicz - wspomnienia

W dzień Wszystkich Świętych, w specjalnej popołudniowej audycji, wspominaliśmy wybitne postaci polskiej kultury: pisarkę i scenarzystkę, byłą więźniarkę obozu koncentracyjnego Auschwitz - Zofię Posmysz, poetkę, prozaiczkę i krytyczkę literacką - Bogusławę Latawiec oraz poetę, eseistę, dramaturga i krytyka literackiego - Jarosława Marka Rymkiewicza.
Zobacz więcej na temat:  Zofia Posmysz Jarosław Marek Rymkiewicz Dwójka Magdalena Łoś Wojciech Chmielewski

Sowiecka napaść na Polskę. Jak opisywali ją pisarze?

Od samego początku wojny Hitler nalegał na Stalina, aby ten dołączył do agresji na Polskę. Rosyjski dyktator nie zamierzał zwlekać, żeby przypadkiem łup nie wymknął mu się z rąk, i 17 września 1939 roku Związek Sowiecki zaatakował nasz kraj. Jak tamte tragiczne wydarzenia opisywali pisarze, m.in. Józef Mackiewicz?
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Katarzyna Hagmajer-Kwiatek okupacja sowiecka 1939 agresja sowiecka literatura Wacław Grzybowski Józef Mackiewicz Władysław Broniewski Wilno Lwów Eliza Czapska

"Gustaw Herling-Grudziński był wyczulony na ludzkie sprawy"

- Koncepcja "Dzieł zebranych" Gustawa Herlinga-Grudzińskiego powstała w końcu lat 90. Chcieliśmy zebrać te nieznane rozproszone teksty, również z lat szkolnych, poprzez krytykę literacką, publikacje z czasów II wojny światowej, a potem dzieła emigracyjne. To, co zaplanowaliśmy ponad 20 lat temu, teraz udało się zakończyć - mówił na antenie Dwójki profesor Włodzimierz Bolecki.
Zobacz więcej na temat:  Gustaw Herling-Grudziński literatura Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Dwójka

"Udział w wojnie 1920 wpłynął na to, co Józef Mackiewicz myślał o Sowietach"

- Mackiewicz poszedł na ochotnika jako uczeń 6. klasy gimnazjum. Przyłączył się do Wojska Polskiego, był żołnierzem 13 Pułku Ułanów. Jego dowódcą był Jerzy Dąbrowski, późniejszy zastępca majora Hubala - mówił w radiowej Dwójce prof. Włodzimierz Bolecki, historyk literatury.
Zobacz więcej na temat:  Józef Mackiewicz Dwójka Dorota Gacek komunizm wojna polsko-bolszewicka wojna 1920 KULTURA

Andrzej Mietkowski: na kłamstwie katyńskim próbowano budować nową historiozofię

- Radio Wolna Europa, Głos Ameryki i BBC to były te rozgłośnie, które mówiły do Polski prawdę o historii i o bieżącym życiu politycznym; prawdę, która w Polsce była objęta zapisem cenzorskim. Od początku nie pozostawiały złudzeń, kto jest sprawcą Zbrodni Katyńskiej, dlatego były tak znienawidzoną kontrpropagandą przeciwko kłamstwu mediów PRL - mówił w Dwójce dziennikarz Andrzej Mietkowski.
Zobacz więcej na temat:  Katyń Andrzej Mietkowski Anna Lisiecka zbrodnie sowieckie 1943 Jakub Kukla Andrzej Zieliński Dwójka Zbrodnia Katyńska