Gustaw Herling-Grudziński

Świat wierności. Eseje Herlinga-Grudzińskiego

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2019 11:00
– Książka robi wrażenie i bogactwem zawartości, i konsekwencją drogi Herlinga-Grudzińskiego – mówił Zdzisław Kudelski, autor wyboru esejów w dziesiątym tomie "Dzieł zebranych" Grudzińskiego.
Audio
  • Świat wierności. Eseje Herlinga-Grudzińskiego (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Gustaw Herling Grudziński w 2000 r.
Gustaw Herling Grudziński w 2000 r.Foto: PAP/Przemek Wierzchowski

– Swego czasu Konstanty Jeleński napisał, że bez względu na to, jakiej formy Herling używał - opowiadanie, esej, dziennik - wszędzie widać konsekwentną postawę autora, wyrazistą linię życia i wyraziste wybory. I coś takiego też tutaj można zauważyć – ocenił Zdzisław Kudelski.

Odbiciem tej konsekwencji jest m.in. obecność w esejach Josepha Conrada. – To dla Grudzińskiego jeden z najważniejszych twórców, nie tylko ze względu na młodzieńcze fascynacje Conradem, lecz także ze względu na postawę wierności pewnym wartościom, którym nie można się sprzeniewierzyć, które nie podlegają żadnej relatywizacji – powiedział gość Dwójki.

Opowiadając o różnorodności tomu esejów, Zdzisław Kudelski zwrócił uwagę m.in. na teksty o Rosji, jej historii i literaturze, tłumacząc, co miał na myśli Juliusz Mieroszewski, który w liście do Giedroycia napisał, że to dobrze, że Herling trafił do łagru w Jercewie.

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Prowadzi: Dorota Gacek

Gość: Zdzisław Kudelski (historyk literatury)

Data emisji: 22.03.2017

Godzina emisji: 21.30