Polskie Radio

Szczyt UE. Czy Wspólnota okaże solidarność?

Jedynka
Tomasz Jaremczak 17.12.2015

Kryzys migracyjny i starania o wznowienie ochrony unijnych granic zewnętrznych będą najważniejszymi tematami rozpoczynającego się w czwartek szczytu UE w Brukseli.

Wiele uwagi przywódcy poświecą też tematowi brytyjskich żądań od których spełnienia może zależeć pozostanie Wielkiej Brytanii we Wspólnocie. – Życzymy sobie, aby Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii pozostało w UE, ale nie na warunkach premiera Davida Camerona – mówił europoseł SLD Bogusław Liberadzki. – Może uda się osiągnąć rozsądne porozumienie – dodaje.

Tematem szczytu będzie także walka z terroryzmem, reforma unii gospodarczej i walutowej oraz rynku wewnętrznego. Niektórzy przywódcy nawiążą do bezpieczeństwa energetycznego i kontrowersyjnych planów budowy gazociągu Nord Stream 2. – Zagraża on interesom krajów Europy Wschodniej jak Ukraina i Białoruś. Krajów granicznych jak Polska i Słowacja. Ta rura ma służyć szantażowi – uważa europoseł PO Jacek Saryusz-Wolski.

Dlatego deputowany PiS Ryszard Czarnecki oczekuje, że na szczycie UE pokaże swoją solidarność. – Nie tylko w kontekście imigrantów, ale również energetyki, Rosji i Gazpromu – podkreśla Czarnecki.

Sceptyczne wobec projektu są m.in. Włochy. Uważają, że Nord Stream 2 jest niezgodny z unijną polityką sankcji wobec Rosji.

***

Przygotowała: Ewa Chyra

Data emisji: 17.12.2015

Godzina emisji: 8.52

Materiał wyemitowano w audycji "Sygnały dnia"

tj