Polskie Radio
Section05
bezpieczeństwo energetyczne

Koniec rosyjskiego węgla w Unii. Kolejny element sankcji wchodzi w życie

Kraje Unii Europejskiej nie mogą już importować rosyjskiego węgla. W środę, 10 sierpnia, weszły w życie zapisy piątego pakietu sankcji, ustalone przez UE w kwietniu. Członkowie UE przestaną kupować rosyjski węgiel pomimo kryzysu energetycznego - przypomniał rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamer.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA węgiel embargo import Rosja sankcje energetyka bezpieczeństwo energetyczne

Sankcje działają. Ekspert: Rosja nie uniknie gospodarczego upadku

Jeśli sankcje będą utrzymywane dla Rosji to nie ma żadnego sposobu uniknięcia przez ten kraj upadku gospodarczego, uważa Dariusz Matuszak z Warsaw Enterprise Institute powołując się na raport naukowców z Uniwersytetu Yale "Sankcje i Ucieczka Biznesu Rujnują Rosyjską Gospodarkę". 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA bezpieczeństwo energetyczne wojna na Ukrainie sankcje Unii Europejskiej sankcje sankcje USA ropa naftowa gaz ziemny Rosja

Niemcy będą oszczędzać gaz także w domach? Szef agencji ds. sieci: to dobry pomysł

- Niemcy powinni zmniejszyć zużycie energii o co najmniej 20 proc., aby uniknąć niedoborów gazu w grudniu - powiedział szef Federalnej Agencji do spraw Sieci Klaus Mueller w wywiadzie dla tygodnika "Welt am Sonntag". W jego ocenie "wprowadzenie oszczędności dla gospodarstw domowych to dobry pomysł".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy energetyka Gazprom gaz Europa Europa Zachodnia bezpieczeństwo energetyczne

PKN Orlen oczekuje, że otoczenie makro będzie sprzyjać wynikom kolejnego kwartału

PKN Orlen oczekuje, że w trzecim kwartale 2022 r. otoczenie makro w segmentach działalności będzie porównywalne z drugim kwartałem, poinformowali przedstawiciele spółki. Koncern jest również "dobrej myśli" jeżeli chodzi o głosowanie akcjonariuszy Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa dotyczące planowanej fuzji. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Daniel Obajtek PKN Orlen lotos benzyna ropa naftowa gaz POLSKA społeczeństwo bezpieczeństwo energetyczne

Blok elektrowni w Jaworznie działa bez zakłóceń. Tauron: doniesienia Rafako przytaczane przez Onet są nieprawdziwe

"Blok 910 w Jaworznie działa, prace w jednostce prowadzone są zgodnie z kontraktem. W naszej ocenie Rafako po raz kolejny stosuje szantaż biznesowy, a materiały - w tym zdjęcia - publikowane przez Rafako zostały zmanipulowane" - poinformował w specjalnym oświadczeniu Tauron Polska Energia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Tauron Jaworzno energetyka energia elektryczna węgiel bezpieczeństwo energetyczne społeczeństwo POLSKA

Wsparcie dla innych paliw niż węgiel. Minister Moskwa: niebawem przedstawimy szczegóły projektu

- W najbliższym czasie poznamy szczegóły, a na Sejm wrześniowy będziemy gotowi - powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, odnosząc się do projektu przewidującego rządowe wsparcie również dla osób opalających gospodarstwa domowe m.in. pelletem, olejem czy biomasą.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Anna Moskwa Ministerstwo Klimatu i Środowiska bezpieczeństwo energetyczne węgiel gaz ziemny mieszkania energia energetyka ustawa

"Groteskowa chciwość finansistów karze najbiedniejszych". Szef ONZ wzywa do opodatkowania firm

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres zaapelował o opodatkowanie firm czerpiących ogromne zyski podczas kryzysu energetycznego. Zgromadzone fundusze miałyby wesprzeć najbardziej cierpiących ludzi. Według niego, łączne zyski największych firm energetycznych w pierwszym kwartale tego roku wyniosły blisko 100 mld dolarów.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ONZ bezpieczeństwo energetyczne ceny zysk energetyka energia elektryczna

Jest zgoda w sprawie redukcji zużycia gazu. W propozycji KE nie ma celów dla Polski

W Brukseli trwają prace nad ostatecznym przyjęciem nowych przepisów dotyczących redukcji zużycia gazu w UE. Państwa członkowskie osiągnęły 26 lipca polityczne porozumienie w tej sprawie. Czechy, które sprawują obecnie prezydencję w UE, przygotowują dokument prawny.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Unia Europejska Komisja Europejska gaz ziemny bezpieczeństwo energetyczne ministerstwo klimatu

Marek Wesoły: rząd robi wszystko, aby zapewnić Polakom odpowiednie ilości węgla

- Być może tym roku konsumenci będą musieli kupić sobie węgiel niejako na raty, rozłożyć to w czasie. Jeżeli wszyscy podejdziemy do tego ze zrozumieniem, to cena węgla też nie będzie aż tak wysoka. Ceny zawsze reguluje popyt w danej chwili. Jest olbrzymie ssanie, wszyscy chcą się zabezpieczyć, boją się, że węgla zabraknie i próbują go kupić naraz, na całą zimę - mówił w Polskim Radiu poseł PiS Marek Wesoły, wiceprzewodniczący parlamentarnego zespołu ds. suwerenności energetycznej. 
Zobacz więcej na temat:  węgiel energetyka bezpieczeństwo energetyczne POLSKA

Schreiber: wkrótce decyzje ws. ewentualnych dopłat związanych z cenami węgla

– Jeszcze w tym tygodniu zapadną decyzje w sprawie ewentualnych dopłat w związku z cenami węgla ciepłowniczego. Informacje na ten temat przekażą opinii publicznej premier i ministrowie – zapowiedział w "Trójkowym komentarzu dnia" Łukasz Schreiber, przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka Łukasz Schreiber węgiel bezpieczeństwo energetyczne energetyka

Niemieckie media: w Rosji zmniejsza się wydobycie gazu, to skutek odcięcia dostaw do Europy

Rosyjski Gazprom poinformował o spadku wydobycia gazu w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy bieżącego roku. Pomimo zwiększenia eksportu do Chin o prawie 61 proc., wydobycie spadło o 12 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem. To skutek odcięcia dostaw rosyjskiego surowca do Europy - informuje we wtorek niemiecki portal RND.
Zobacz więcej na temat:  Gazprom gaz ziemny Rosja energetyka bezpieczeństwo energetyczne