Polskie Radio

Nagroda Parlamentu Europejskiego im. Sacharowa. Znamy nominowanych

Jedynka
Tomasz Jaremczak 09.10.2014
Siedziba Parlamentu Europejskiego w Strasburgu
Siedziba Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, foto: Parlament Europejski

Nagroda, nazwana imieniem słynnego radzieckiego dysydenta i fizyka, przyznawana jest przez PE za zasługi w walce o prawa człowieka i demokrację. Wśród tegorocznych nominowanych znaleźli się m.in. liderzy ukraińskiego Euromajdanu.

Uczestników proeuropejskich demonstracji w Kijowie i innych miastach, którzy jesienią zeszłego roku wyszli na ulice w proteście przeciwko decyzji ówczesnego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza o odłożeniu podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE, zgłosił polski europoseł Jacek Saryusz-Wolski (PO) oraz 52 eurodeputowanych z różnych krajów.

W imieniu Euromajdanu nominację otrzymali: dziennikarz i bloger Mustafa Najem, który jako pierwszy wezwał Ukraińców do protestów, piosenkarka Rusłana Łyżyczko, działaczka ruchu studenckiego Jełyzaweta Szczepetylnykowa oraz dziennikarka Tetiana Czornowił, która w grudniu 2013 roku została ciężko pobita po publikacji zdjęć luksusowej willi ówczesnego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza.

WOJNA NA UKRAINIE - serwis specjalny >>>

Wśród nominowanych są również obrońcy praw chrześcijan z Iraku: profesor prawa z Uniwersytetu w Mosulu Mahmoud Al Asali, który został zamordowany w lipcu tego roku w zaatakowanym przez ekstremistów Państwa Islamskiego mieście, oraz chaldejski patriarcha Babilonu, były arcybiskup archidiecezji Kirkuku Louis Raphael Sako. Na liście kandydatów do Nagrody Sacharowa są też organizacje broniące praw mniejszości chrześcijańskich: CREDO, Open Doors, Oeuvre d'Orient oraz Aid to the Church in Need.
Do nagrody im. Sacharowa zgłoszono tez aktywistów z krajów arabskich. Raperzy Mouad Belghouate z Maroka (znany jako El Haqed) i Ala Yaacoubi (Weld El) z Tunezji oraz egipski blogger Alaa Abdel Fattah byli symbolami arabskiej wiosny, a za obronę wolności obywatelskich trafili do więzienia.
Nagrodę Sacharowa może otrzymać w tym roku także kongijski lekarz ginekolog Denis Mukwege, który pomaga ofiarom gwałtów i jest założycielem szpitala Panzi w Bukavu w Demokratycznej Republice Konga. Nominowano też pochodzącą z Somalii aktywistkę Ayaan Hirsi Ali, która broni praw kobiet w islamskich społeczeństwach. Na liście znalazła się również obrończyni praw człowieka z Azerbejdżanu Lejla Junus, która od lat krytykuje rządzących Azerbejdżanem przedstawicieli rodziny Alijewów za nadużycia władzy, fałszowanie wyborów i tłumienie wolności słowai.

Laureat nagrody zostanie wyłoniony przez szefa Parlamentu Europejskiego i liderów grup politycznych 16 października. Ceremonię jej wręczenia zaplanowano na 26 listopada w Strasburgu.

polskieradio.pl, tj