Polskie Radio
Section05
Andriej Sacharow

Tomasz Grzywaczewski: "Memoriał" działa na Kreml jak płachta na byka

- Mottem "Memoriału" jest stwierdzenie: "prawda o przeszłości w trosce o teraźniejszość i przyszłość". Myślę, że ono doskonale oddaje, dlaczego ta organizacja jest taką solą w oku putinowskiego reżimu - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Grzywaczewski, dziennikarz i pisarz, ekspert ds. międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Memoriał Rosja ŚWIAT Europa Andriej Sacharow Władimir Putin sąd reżim Polskie Radio 24

"Próba odebrania narodowi pamięci". Rosyjskie i międzynarodowe organizacje bronią "Memoriału"

Kilkadziesiąt rosyjskich i międzynarodowych organizacji opublikowało listy w obronie organizacji "Memoriał". Do akcji przyłączyli się również znani działacze społeczni oraz intelektualiści i niektórzy politycy pozycji. W ubiegłym tygodniu rosyjska prokuratura złożyła w sądach wnioski o likwidację stowarzyszenia "Międzynarodowy Memoriał" i Centrum Obrony Praw Człowieka "Memoriał". Przedstawiciele stowarzyszenia nazywają działania organów ścigania bezzasadnymi i motywowanymi politycznie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Memoriał Andriej Sacharow pamięć Kreml prawa człowieka reżim Europa

Andrieja Sacharowa mogli zamordować - wspomnienia w rocznicę śmierci

30 lat temu, 14 grudnia 1989 roku, zmarł Andriej Sacharow - wybitny fizyk nazywany "ojcem radzieckiej bomby wodorowej", a później dysydent, obrońca praw człowieka i laureat pokojowej Nagrody Nobla; człowiek, którego uznawano za sumienie Rosji. Dziennik "Moskiewski Komsomolec' napisał dzisiaj, że radzieckiego noblistę Andrieja Sacharowa mogli zamordować polityczni przeciwnicy. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Andriej Sacharow prawa człowieka Rosja fizyka

Nagroda im. Sacharowa odmieni sytuację opozycji w Wenezueli?

– Otrzymanie nagrody im. Sacharowa to wielki zaszczyt, ale ludzi, którzy ją dostają można postawić w jednym szeregu z Andriejem Sacharowem. Oni też dają nam przykład i inspirują do dalszych działań na rzecz obrony praw człowieka – podkreśla Lenur Kerymov z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Ernest Zozuń Unia Europejska Wenezuela nagroda Sacharowa Parlament Europejski Andriej Sacharow