Section50
Section00
Freddie Mercury
Freddie Mercury, foto: El Nuevo Dia/Zuma Press/Forum
26.03.2021

Queen pierwszym brytyjskim zespołem z diamentowym singlem

Zgadniecie o który utwór chodzi?

Kolejny kamień milowy osiągnięty przez Queen. Legendarny zespół stał się pierwszą brytyjską formacją, która zdobyła diamentową płytę za singiel. Jak pewnie się domyślacie chodzi tu o utwór "Bohemian Rhapsody". Po ponad 40 latach od premiery ikoniczna kompozycja przekroczyła próg 10 milionów sprzedanych egzemplarzy (nośniki fizyczne i ekwiwalent cyfrowy) na całym świecie.

- To niesamowita wiadomość. W momentach takich, jak ten muszę się uszczypnąć, by być pewnym, że nie śnię - komentuje współtwórca zespołu, Brian May. - Wszystkie nasze marzenia i cele... To osiągnięcie jest wysoko ponad nimi. Ogromne podziękowania dla wszystkich, którzy wierzyli w nas i nas wspierali przez te wszystkie lata - dodaje.

Wydany w 1975 roku utwór spędził 9 tygodni z rzędu na szczycie brytyjskiej listy przebojów, a także stał się pierwszą piosenką Queen, która zagościła w pierwszej dziesiątce analogicznego zestawienia w USA. Singiel wrócił na najwyższy stopień podium w Wielkiej Brytanii zaraz po śmierci Freddiego Mercury'ego w 1991 roku (kolejne 5 tygodni).

Queen – Bohemian Rhapsody / YouTube: Queen Official

 

BLOG - Czwórka - Muzyczny
Section51

O autorach:

Norbert Borzym (Bert)

Autor Kluboteki, audycji z taneczną elektroniką w Czwórce Polskim Radiu, DJ, dziennikarz muzyczny i producent. Występuje w duecie Last Robots oraz pod szyldem Boogie Mafia (razem z Harperem). Obok autorskich nagrań (m.in. "Robot's Friend") jest współautorem remiksów dla m.in. dla Noviki, D4D, Foxa, grup Kamp!, Out of Tune i Plastic. Interesuje się historią starożytnego Rzymu.

Marcin "Harper" Hubert

Jedna z najbardziej opiniotwórczych postaci polskiej sceny klubowej. Niestrudzony muzyczny entuzjasta i poszukiwacz dobrego groove'u, Dziennikarz, DJ, autor licznych kompilacji. W Czwórce prowadzi Funkadelię oraz Basstion. Zna się, wie, i posiada pewnie więcej płyt niż Ty. Podobno ma kontakty z (Boogie) Mafią, ale jest przy tym (Beats) Friendly.

Piotr Truszkowski

Wielbiciel brzmień najróżniejszych, fan metafizycznego dystansu Pilcha i filmów Kevina Smitha. W chwilach wolnych od prawdziwego życia staje się wiecznie początkującym twórcą elektronicznych dźwięków. Swego czasu redaktor polskiej edycji DJ Magazine. W Czwórce, oprócz pisania, zajmuje się wspieraniem działań redakcji muzycznej, które mają na celu dostarczenie Wam najlepszej muzyki w polskim eterze. Piszcie: piotr.truszkowski@polskieradio.pl

Adam Świetlicki

Muzyka towarzyszyła mi od kiedy pamiętam i chociaż "rozsądna" kalkulacja podczas edukacji prowadziła mnie z dala od niej, to szczęśliwy splot wypadków przywiódł mnie do radia. Jestem fanem rapu, klasycznego rocka, dobrego filmu, technologicznych nowinek i piłki nożnej, którą śledzę w każdej wolnej chwili. A, i mam obsesję na punkcie filmowych cytatów, które często, nawet nieświadomie, wplatam w zdania podczas rozmowy.