Section50
Section00
07.12.2014

VARIOUS - Future Beats: The Album (ThirtyOne Recordings)

W muzyce drum & bass od pewnego czasu znów dobrze i ciekawie się dzieje. Poniższa płyta jest tego kolejnym wymownym dowodem.

/

"Future Beats" to internetowy program radiowy oraz podcastowa seria, której autorem jest Doc Scott - prawdziwa drumandbassowa legenda, i od dwóch dekad jedna z najbardziej wpływowych postaci tego gatunku. "Future Beats" to także przygotowana przez Brytyjczyka, znakomita i imponująca kompilacja, wypełniona 24 premierowymi produkcjami, i dobitnie pokazująca jakże witalna, pojemna i ekscytująca jest dziś - a przynajmniej jak może być - muzyka drum & bass. Zresztą wiele z obecnych tu nagrań klasycznego drum & bassu właściwie nie przypomina, w dodatku Doc Scott ostentacyjnie otagował wszystkie utwory jako "electronica".

Na albumie dominuje skoncentrowane na rytmie, oszczędne, i klimatyczne halfstepowe granie, bliższe raczej hip-hopowi niż klasycznym breakbeatowym galopadom (m.in. Thing, House of Black Lanterns, Ruffhouse, J:Kenzo, Loxy & Resound, Vromm). Do muzyki footwork subtelnie nawiązują Sinistarr oraz Ital Tek (przynajmniej jeśli chodzi o tempo), doskonale wypada powracający do drumandbassowych brzmień George Commix (kojarzące się z projektem Autonomic, świetne, eteryczne "Ghost Loops"), zabójczo prezentuje się chłodny breakbeatowy funk duetu Nucleus & Paradox (genialne "Chiron"), a po jungle'ową estetykę z powodzeniem sięga Moresounds "Rahstok").

Bardziej klasycznie, ale z klasą grają Calibre oraz Marcus Intalex. Niestety już banalnie, wtórnie, i nieadekwatnie do tytułu całego projektu, wypadają tutaj Klute oraz Bungle - podniosłe "Changes" tego ostatniego, choć na parkiecie może i sprawdzi się nieźle, brzmi niczym nieudana podróbka wczesnych dokonań High Contrasta (szczególnie pamiętnego "Twilight's Last Gleaming").

Chyba największym, ale i niezwykle przyjemnym zaskoczeniem jest otwierające cały materiał, utrzymane w tempie 130 BPM, znakomite future-soulowe "Eight Days" projektu Eastern District (Adred i wokalista Robert Manos). Ale przecież dobra muzyka granic i schematów nie znosi, a te na "Future Beats" na szczęście nie obowiązują.

4/5

Marcin "Harper" Hubert

ps. W ramach pogłębienia tematu polecam zapoznać się z niedawno wydanym mini-albumem Om Unita pt. "Inversion" oraz z doskonałą kompilacją "Mosaic vol. 2", w roku ubiegłym wydaną przez firmę Exit.

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
BLOG - Czwórka - Muzyczny
Section51

O autorach:

Norbert Borzym (Bert)

Autor Kluboteki, audycji z taneczną elektroniką w Czwórce Polskim Radiu, DJ, dziennikarz muzyczny i producent. Występuje w duecie Last Robots oraz pod szyldem Boogie Mafia (razem z Harperem). Obok autorskich nagrań (m.in. "Robot's Friend") jest współautorem remiksów dla m.in. dla Noviki, D4D, Foxa, grup Kamp!, Out of Tune i Plastic. Interesuje się historią starożytnego Rzymu.

Marcin "Harper" Hubert

Jedna z najbardziej opiniotwórczych postaci polskiej sceny klubowej. Niestrudzony muzyczny entuzjasta i poszukiwacz dobrego groove'u, Dziennikarz, DJ, autor licznych kompilacji. W Czwórce prowadzi Funkadelię oraz Basstion. Zna się, wie, i posiada pewnie więcej płyt niż Ty. Podobno ma kontakty z (Boogie) Mafią, ale jest przy tym (Beats) Friendly.

Piotr Truszkowski

Wielbiciel brzmień najróżniejszych, fan metafizycznego dystansu Pilcha i filmów Kevina Smitha. W chwilach wolnych od prawdziwego życia staje się wiecznie początkującym twórcą elektronicznych dźwięków. Swego czasu redaktor polskiej edycji DJ Magazine. W Czwórce, oprócz pisania, zajmuje się wspieraniem działań redakcji muzycznej, które mają na celu dostarczenie Wam najlepszej muzyki w polskim eterze. Piszcie: piotr.truszkowski@polskieradio.pl

Adam Świetlicki

Muzyka towarzyszyła mi od kiedy pamiętam i chociaż "rozsądna" kalkulacja podczas edukacji prowadziła mnie z dala od niej, to szczęśliwy splot wypadków przywiódł mnie do radia. Jestem fanem rapu, klasycznego rocka, dobrego filmu, technologicznych nowinek i piłki nożnej, którą śledzę w każdej wolnej chwili. A, i mam obsesję na punkcie filmowych cytatów, które często, nawet nieświadomie, wplatam w zdania podczas rozmowy.