Teatr
Emisja
  • 8 listopada godz. 17:10 Program 1

Nieśmiertelna historia miłości Julii i Romea

polskieradio.pl
Janusz Dziewiątkowski 05.11.2014
W roli kochanków: Karol Dziuba i Angelika Kurowska, fot. Wojciech Kusiński PR SA
W roli kochanków: Karol Dziuba i Angelika Kurowska, fot. Wojciech Kusiński PR SA, foto: Fot. Wojciech Kusiński PR SA

Zapraszamy na premierę słuchowiska wg fragmentu tragedii Wiliama Shakespeare'a "Romeo i Julia". Adaptacja radiowa i reżyseria Waldemara Modestowicza. W roli Julii - Angelika Kurowska, w roli Romea - Karol Dziuba.

I gdzież są ci wrogowie? Capuletti,

Montecchi, spójrzcie, jaka plaga spada

Na wasze domy; karą za nienawiść

Jest to, że niebo zabija wam dzieci

Miłością…

Świt zgody wstaje nad nocą rozpaczy,

Choć słońce twarzy zza chmur nie wychyli.

Jednych ukarze się, innym wybaczy,

Lecz ludzie wieki się będą smucili,

Z ust do ust niosąc w cztery świata strony

Historię dwojga kochanków z Werony.

Ta historia jest nieśmiertelna. Nie ma chyba młodego aktora, który nie marzyłby o zagraniu tytułowej roli w tej tragedii. W naszej radiowej realizacji dostali te szanse najzdolniejsi aktorzy najmłodszego pokolenia: Angelika Kurowska i Karol Dziuba. Naszym próbom i nagraniom towarzyszył entuzjazm, radość i zaangażowanie. Mieliśmy świadomość, że jest to wyróżnienie, i że zostawiamy trwały ślad w dorobku Teatru Polskiego Radia. Młodym towarzyszą wybitni aktorzy: Anna Seniuk, Olgierd Łukaszewicz, Mariusz Benoit, Andrzej Blumenfeld i Paweł Ciołkosz. Nasza opowieść jest współczesna, dla młodego słuchacza i jest z konieczności wyborem scen z wielkiego dzieła Szekspira. Posłużyliśmy się współczesnym tłumaczeniem Stanisława Barańczaka. Staraliśmy się zachować ciągłość i logikę opowieści, tak, żeby niczego nie popsuć w konstrukcji dzieła Szekspira. Zmieniliśmy przewrotnie tytuł tej radiowej adaptacji, żeby zaznaczyć jej inność w stosunku do oryginału, a także wyważyć proporcje między bohaterami w naszej opowieści. Oprawa dźwiękowa i muzyczna jest użyta jak w filmie dźwiekowym, ma budować nastroje i podbijać napięcie dramatyczne. Staraliśmy się, aby była jak w starej opowieści, stylowa, ale też współczesna, bo my, współcześnie żyjący wciąż odkrywamy dla siebie, Arcangelo Corellego, muzykę renesansową, pieśni trubadurów, czy dodekafonię Arnolda Schönberga. Cały zespół: aktorzy, realizatorzy, adaptator i reżyser zapraszają Państwa do wysłuchania radiowej przypowieści o miłości i śmierci. Waldemar Modestowicz

 

Julia i Romeo. Historia miłości według Williama Szekspira

Autor: William Shakespear

Autor Przekładu: Stanisław Barańczak

Adaptacja i reżyseria: Waldemar Modestowicz

Realizator: Maciej Kubera

Opracowanie muzyczne Renata Baszun

Obsada:
Angelika Kurowska (Julia), Karol Dziuba (Romeo), Anna Seniuk (Marta), Andrzej Blumenfeld (Capuletti), Olgierd Łukaszewicz (Ojciec Laurenty), Paweł Ciołkosz (Parys), Mariusz Benoit (Narrator)