Emisja
  • 11 grudnia godz. 21:05 Program 1

Generał. Komedia polska

polskieradio.pl
Małgorzata Szymankiewicz 08.12.2011

Tuż przed 30. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego zapraszamy na radiową wersje dramatu Jarosława Jakubowskiego pt. "Generał". W roli tytułowej - Olgierd Łukaszewicz, laureat tegorocznego Splendora Splendorów im. Krzysztofa Zaleskiego. W roli Czesława, towarzysza broni - Henryk Talar, laureat Wielkiego Splendora 2011.

Tegorocznym

Olgierd Łukaszewicz w dniu wręczenia Splendora Splendorów im. Krzysztofa Zaleskiego

Autor:
Jarosław Jakubowski

Reżyser:
Waldemar Modestowicz

Realizator:
Maciej Kubera

Opracowanie muzyczne:
Tomasz Obertyn

Obsada:

Olgierd Łukaszewicz (Generał), Ewa Dałkowska (Generałowa), Henryk Talar (Czesław, towarzysz broni), Arkadiusz Bazak (Florian, towarzysz broni), Kinga Ilgner (Córka Generała), Piotr Kozłowski (Sekretarz)

Generał. Komedia polska to radiowa wersja szeroko komentowanej i kontrowersyjnej sztuki Jarosława Jakubowskiego. Podtytuł słuchowiska zdradza gatunek dramaturgiczny, bowiem „Generał” to współczesna groteska.

Stary, schorowany Generał (w tej roli znakomity Olgierd Łukaszewicz, laureat Splendora Splendorów 2011), jest zamknięty w swoim domu, przez żonę i swoich dawnych towarzyszy broni utrzymywany w przekonaniu, że czeka go proces, który rozliczy jego decyzje polityczne sprzed lat. Zawiązuje się pewnego rodzaju spisek, który pozwala izolować generała od otoczenia zewnętrznego. Tymczasem dyktator u schyłku życia spisuje swoje wspomnienia. Rozlicza się ze swoimi wyborami. Nie tylko tymi politycznymi, ale i osobistymi. Zdaje sobie sprawę z tego, że jest przegranym człowiekiem, który przez lata zaniedbywał swoją rodzinę. Nie ma kontaktu z jedyną córką.

Jarosław Jakubowski, przy okazji wręczenia nagrody za realizację jego dramatu w Teatrze IMKA na Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych w Gdyni, powiedział, że pozostawia ocenę postawy Generała widzom: „Jedni uważają, że wybielam generała Jaruzelskiego, inni, że go pogrążam i robię z niego zbrodniarza”. Słuchacze Polskiego Radia już w najbliższą niedzielę w Programie I będą mieli okazję wyrobić sobie opinię o sztuce.

W słuchowisku wystąpi dwóch laureatów tegorocznej edycji nagród Teatru Polskiego Radia: Olgierd Łukaszewicz jako Generał (Splendor Splendorów) i Henryk Talar jako Czesław (Wielki Splendor).