Emisja
  • 15 stycznia godz. 21:05 Program 3

Zimny bufet

polskieradio.pl
Małgorzata Szymankiewicz 12.01.2012

Zapraszamy na premierę słuchowiska według sztuki Zyty Rudzkiej, nagrodzonej w 2011 roku Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną. Reżyseruje Darek Błaszczyk.

Autor:
Zyta Rudzka

Reżyser:
Darek Błaszczyk

Realizator:
Andrzej Brzoska

Muzyka:
Andrzej Izdebski

Obsada:

Elżbieta Kijowska (Matriocha), Jadwiga Jankowska-Cieślak (Matriona), Beata Fudalej (Matrioszka), Małgorzata Kożuchowska (Rdzawa), Mariusz Bonaszewski (Antoś), Edyta Olszówka (Demo Barbie), Łukasz Garlicki (Prawie-wnusio), Magda Kusa (Mała Rdzawa), Jan Piotrowski (Mały Antoś)

Zyta
Zyta Rudzka "Zimny bufet"
Nagrodzona Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną sztuka Zyty Rudzkiej w warstwie fabularnej to opowieść o rodzeństwie, Rdzawej (Małgorzata Kożuchowska) i Antosiu (Mariusz Bonaszewski), które spotyka się, by czuwać nad ciałem zmarłej matki, przez lata chorującej na Alzheimera. Razem przechodzą kolejne etapy „czynności pogrzebowych”, jak mycie ciała, wybieranie ubrania i ubieranie ciała do trumny. Ale w dramacie Zyty Rudzkiej nic nie jest tak oczywiste. Ta z pozoru prosta, choć przecież dramatyczna sytuacja, rozpisana jest na wiele głosów. Zmarła matka, w trzech odsłonach: Matriochy, Matriony i Matrioszki (Jadwiga Jankowska-Cieślak, Elżbieta Kijowska, Beata Fudalej), symbolizujących trzy etapy życia, rozmawia ze swoimi dziećmi, próbując niejako pomóc im w odbyciu żałoby (zresztą w toku tych rozmów dowiadujemy się o bolesnych szczegółach życia bohaterów). Dorosłe już dzieci nie potrafią poradzić sobie z pamięcią o matce. Same poddają się „czynnościom pogrzebowym”, które, jak się domyślamy, mają im pomóc uporać się z niezaprzeczalnym faktem śmierci najbliższej osoby.

Jury Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej 2011 w werdykcie napisało: „Cała teatralna twórczość Zyty Rudzkiej, obecna w gdyńskim konkursie od początku jego istnienia, w sposób oryginalny, a zarazem dotkliwy odsłania ukryte dramaty ludzi współczesnych. Nagrodzony w tym roku „Zimny bufet” ukazuje rozpad rytuałów żałoby w zderzeniu z prawdą o bolesnych relacjach rodzinnych.”

Zyta Rudzka (1964) - poetka, pisarka, psycholożka. Jest absolwentką Wydziału Psychologii Akademii Teologii Katolickiej. Debiutowała w 1989 roku arkuszem poetyckim Ruchoma rzeczywistość. Opublikowała między innymi powieści: Białe klisze, Uczty i głody, Pałac Cezarów, Mykwa, Ślicznotka doktora Josefa. Jest laureatką Europejskiej Nagrody Radia Deutsche Welle, Nagrody im. Jarosława Iwaszkiewicza, Nagrody im. Stanisława Piętaka. Jej książki tłumaczono na język niemiecki, chorwacki i francuski. Jest również autorką sztuk teatralnych: Seks, chemia i latanie, Fastryga oraz Cukier Stanik, Eskimos w podróży służbowej, Pęknięta, obwiązana nitką (te trzy ostatnie nominowane do finału 1., 2. i 3. edycji konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną).