Emisja
  • 1 grudnia godz. 22:00 Program 2

"Mewa" Borysa Akunina w reż. Igora Gorzkowskiego

Dwójka
Janusz Dziewiątkowski 30.11.2012
Henryk Talar
Henryk Talar, foto: Wojciech Kusiński/PR

Premiera w Teatrze Polskiego Radia: "Mewa" według sztuki Borysa Akunina, kontynuacja słynnej sztuki Czechowa. Opowieść o intrygującym śledztwie z zaskakującym finałem. Reżyseria radiowa Igora Gorzkowskiego. Słuchowisko powstało we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym.


Premiera w Dwójkowym "Wieczorze ze słuchowiskiem"! Zrealizowane we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym słuchowisko według sztuki Borysa Akunina "Mewa" w przekładzie Zbigniewa Landowskiego.
Borys Akunin (prawdziwe nazwisko: Grigorij Szałwowicz Czchartiszwili) znany jest przede wszystkim jako autor powieści kryminalnych, tłumaczonych na wiele języków świata. Spróbował też swoich sił w formach dramaturgicznych, w których, podobnie jak w powieściach, odwołuje się do tradycji gatunku literackiego, jakim jest kryminał, ale zawsze z przymrużeniem oka. Utwory Akunina są najczęściej żartem, parodią, pastiszem pewnych konwencji, stylów, poetyki, a nawet konkretnych dzieł. Tak ma się rzecz ze sztuką "Mewa". Jest to bezpośrednie nawiązanie do dramatu Antoniego Czechowa pod tym właśnie tytułem. Tylko o ile sztuka Czechowa kończy się samobójczą śmiercią syna znanej aktorki Arkadiny, o tyle u Akunina jest to początek utworu.  Akunin stawia hipotezę, że Kola nie zabił się sam, ale ktoś go w tym wyręczył. Kto? Rozpoczyna się typowe śledztwo, które postanawia przeprowadzić obecny na miejscu zdarzenia lekarz, uprzedzając przybycie  policji…
Adaptacja i reżyseria Igora Gorzkowskiego. Występują: Halina Skoczyńska (Irina Nikołajewna Arkadina), Stanisław Brudny (Piotr Nikołajewicz Sorin), Wiktoria Gorodeckaja (Nina Michajłowna Zariecznaja), Krzysztof Gosztyła (Ilja Afanasjewicz Szamrajew), Sławomira Łozińska (Polina Andrejewna), Olga Omeljaniec (Masza), Andrzej Mastalerz (Siemion Siemionowicz Miedwiedienko), Krzysztof Wakuliński (Borys Aleksiejewicz Trigorin), Henryk Talar (Jewgienij Siergiejewicz Dorn).
1 grudnia (sobota), godz. 19.00, Program 2 Polskiego Radia