Polskie Radio
Section05
Krzysztof Wakuliński

"Rododendron z ulicy Freta". Premierowe słuchowisko w Jedynce [POSŁUCHAJ]

Słuchowisko Tomasza Skilera, napisane dla Teatru Polskiego Radia, powstało w związku z przypadającym niedawno jubileuszem 120-lecia przyznania pierwszej nagrody komitetu noblowskiego, wręczonej Marii Skłodowskiej-Curie przez króla Szwecji. 
Zobacz więcej na temat:  słuchowisko Teatr Polskiego Radia Maria Skłodowska-Curie nagroda Nobla Marta Lipińska Dobrosława Bałazy Paweł Szaliński Katarzyna Tatarak Krzysztof Wakuliński Robert Czebotar pr poleca

"Scena teatralna Trójki" – 150. rocznica urodzin Wincentego Witosa [POSŁUCHAJ]

21 stycznia 1874 roku w austro-węgierskiej gminie Wierzchosławice urodził się Wincenty Witos. Rok 2024 został ogłoszony m.in. Rokiem Wincentego Witosa. Na "Scenie teatralnej Trójki", w wieczór 150. urodzin trzykrotnego premiera Rzeczypospolitej Polskiej, przedstawiliśmy słuchowisko pod tytułem "Tu mówi Londyn", którego Wincenty Witos jest głównym bohaterem.  
Zobacz więcej na temat:  Scena Teatralna Trójki Wincenty Witos Trójka Barbara Marcinik Dobrosława Bałazy Andrzej Brzoska Marian Szałkowski Henryk Talar Krzysztof Wakuliński Robert Czebotar Przemysław Wyszyński Michał Podsiadło Wojciech Dorosz pr poleca

"Podstolina" – finał Roku Fredry na "Scenie teatralnej Trójki" [POSŁUCHAJ]

Aleksander hrabia Fredro jest jednym z patronów 2023 roku. Na XXII Festiwalu Dwa Teatry w Zamościu reżyser Mariusz Malec przedstawił swoją interpretację "Zemsty", obsadzając w roli głównej Podstolinę. Premiera została zrealizowana na żywo z udziałem zamojskiej publiczności.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Barbara Marcinik Wojciech Dorosz Aleksander Fredro Mariusz Malec Andrzej Brzoska Wiktoria Gorodeckaja Krzysztof Wakuliński Andrzej Mastalerz Lidia Sadowa pr poleca KULTURA TEATR słuchowisko

"Stara Kowalczukowa widzi". Słuchowisko w Jedynce [POSŁUCHAJ]

Słuchowisko "Stara Kowalczukowa widzi" powstało na podstawie opowiadania Wojciecha Kudyby "Niech im świeci". Główny bohater, ochroniarz Jerzy, obserwuje w trakcie mszy pogrzebowej modlącą się starą Kowalczukową. Ona o tym wie i nawiązuje z nim zagadkową, bo niewypowiedzianą rozmowę, dialog myśli. Ten intrygujący kontakt rozszerza się na innych, którzy zebrali się, by pożegnać zmarłego. Ale dla kogo rodzina Jerzego zebrała się w tym kościele?
Zobacz więcej na temat:  słuchowisko Wojciech Kudyba Renata Baszun Piotr Gralak Grażyna Barszczewska Krzysztof Wakuliński Stanisław Brudny Michał Jarmicki Arkadiusz Janiczek Anna Grycewicz Sławomir Orzechowski Gizela Bortel Ksawery Szlenkier Michał Walczak

"Znak czterech" Arthura Conan Doyle'a. Czyta Krzysztof Wakuliński [POSŁUCHAJ]

Od poniedziałku 3 lipca, w letnie wieczory ok. godz. 19.50, towarzyszy nam jedna z czterech powieści Arthura Conan Doyle’a o niezwykłym detektywie Sherlocku Holmesie i jego wiernym asystencie Jamesie Watsonie. "Znak czterech", opublikowany w 1890 roku, jest drugą powieścią z tego cyklu.
Zobacz więcej na temat:  KSIĄŻKA Barbara Marcinik pr poleca Krzysztof Wakuliński Arthur Conan Doyle Trójka Wojciech Dorosz

XXII Festiwal "Dwa Teatry" 2023. Zapraszamy na spotkanie z Krzysztofem Wakulińskim [ZOBACZ WIDEO]

W Zamościu trwa XXII Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry". Zapraszamy do obejrzenia rozmowy z aktorem Krzysztofem Wakulińskim - laureatem Wielkiej Nagrody Festiwalu "Dwa Teatry". Wyróżnienie przyznawane jest za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Polskiej. 
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Dwa Teatry Dwa Teatry 2023 Krzysztof Wakuliński

"Dwa Teatry" 2023. Mariusz Malec: chciałem zobaczyć "Zemstę" przez pryzmat Podstoliny

 - Cały tekst poddałem analizie, wyobraziłem sobie jak był konstruowany przez Fredrę, gdzie Podstolina sama jest bohaterką, a gdzie się o niej mówi i domyślamy się jej zakulisowych działań. To jest inna "Zemsta", nie mur graniczny, ale myślenie naszej bohaterki o bezpiecznej i szczęśliwej przyszłości jest głównym wątkiem - mówił w Dwójce Mariusz Malec, reżyser realizowanego "na żywo" podczas XXII edycji Festiwalu "Dwa Teatry" słuchowiska "Podstolina" na podstawie fragmentów "Zemsty".
Zobacz więcej na temat:  Dwa Teatry Dwa Teatry 2023 Aleksander Fredro Dwójka Małgorzata Szymankiewicz Paweł Siwek Wiktoria Gorodeckaja Lidia Sadowa Krzysztof Wakuliński Andrzej Mastalerz Andrzej Brzoska Dariusz Błaszczyk

"Dwa Teatry" 2023. Krzysztof Wakuliński: w życiu miałem dużo szczęścia

- Szanowałem wszystkich profesorów, z perspektywy widzę, że to była słuszna droga. Bardzo pomógł mi Roman Kłosowski, przez cztery lata byliśmy razem w teatrze. Byłem beniaminkiem, a moi koledzy byli bardzo opiekuńczy. Tomasz Zaliwski przypilnował, aby zapraszano mnie do pracy w radiu - mówił w Dwójce Krzysztof Wakuliński, laureat tegorocznej Wielkiej Nagrody Festiwalu "Dwa Teatry".
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Wakuliński Dwa Teatry Dwa Teatry 2023 Dwójka Teatr Polskiego Radia

XXII Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" 2023 w Zamościu

W dniach 16-19 czerwca, już po raz trzeci Zamość gości jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w kraju - Festiwal Teatru Telewizji i Teatru Polskiego Radia "Dwa Teatry". W tym roku o laury walczy 28 słuchowisk radiowych i 17 spektakli telewizyjnych. Festiwalowym prezentacjom towarzyszą wydarzenia związane z obchodzonymi rocznicami, a także pokazy specjalne. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
Zobacz więcej na temat:  Dwa Teatry Teatr Polskiego Radia Zamość Zofia Kucówna Krzysztof Wakuliński W POLSKIM RADIU Dwa Teatry 2023

Jerzy Szczudlik "Lepsza". Z radiowych ról Barbary Krafftówny [POSŁUCHAJ]

W niedzielę, w wieku 93 lat, zmarła wybitna polska aktorka Barbara Krafftówna. W Programie 1 Polskiego Radia przypomnieliśmy słuchowisko z jej udziałem zatytułowane "Lepsza".  To opowieść pełna niespodziewanych zwrotów akcji, a także humoru i ironii, bo tylko tak, według autora - Jerzego Szczudlika, da się rozmawiać o rzeczach śmiertelnie poważnych.
Zobacz więcej na temat:  Barbara Krafftówna Teresa Lipowska Krzysztof Wakuliński słuchowisko

Jerzy Szczudlik "Lepsza". Posłuchaj!

To kolejna sztuka pisana z myślą o aktorach, a w zasadzie aktorkach. Choć jednym z bohaterów jest mężczyzna, psychoterapeuta, Cezary, to dramat rozgrywa się pomiędzy dwiema aktorkami w zaawansowanym wieku. Starość dotyczy nas wszystkich, ale najbardziej chyba dotyka artystów, tych, którzy całe życie występowali na scenie, byli adorowani, podziwiani, i nagle ze sceny, wprost spod świateł jupiterów muszą zejść w smugę cienia.
Zobacz więcej na temat:  Barbara Krafftówna Teresa Lipowska Krzysztof Wakuliński słuchowisko