Teatr
Emisja
  • 1 kwietnia godz. 22:00 Program 2

Przygoda w Warszawie

polskieradio.pl
Janusz Dziewiątkowski 29.03.2013
Marcin Przybylski
Marcin Przybylski, foto: fot. Polskie Radio

Zapraszamy na słuchowisko wg powieści Stefana Kisielewskiego. Niedawno minęła 102. rocznica urodzin zmarłego w 1991 roku pisarza, kompozytora, krytyka muzycznego. Reżyseria radiowa Waldemara Modestowicza. Premiera słuchowiska odbyła się w 2011 r.

Autor: Stefan Kisielewski
Reżyseria: Waldemar Modestowicz
Realizacja: Maciej Kubera
Opracowanie muzyczne: Tomasz Obertyn

Obsada:
Narrator – Mariusz Benoit
Antoni Gasztowt – Jarosław Gajewski
Ryszard – Marcin Przybylski
Anzelm – Andrzej Blumenfeld
Wanda – Agnieszka Warchulska
Profesor – Henryk Talar
Artur – Miłogost Reczek
Oskar – Grzegorz Kwiecień
Mastykowa – Ewa Konstancja Bułhak
Mastyka – Sławomir Pacek


Słuchowisko „Przygoda w Warszawie” to adaptacja sensacyjnej powieści Stefana Kisielewskiego, pierwotnie publikowanej w odcinkach w Tygodniku Powszechnym w 1959 roku.

Kisielewski, pisarz, kompozytor, krytyk muzyczny i publicysta opisał w „Przygodzie…” historię Antoniego Gasztowta (Jarosław Gajewski), wilnianina, który po wojnie, z oczywistych względów, zamieszkał w Warszawie.

Pewnego dnia Antoni stwierdza, że przemieszczając się po Warszawie ciągle spotyka te same trzy osoby: panienkę w berecie (Agnieszka Warchulska), egzotycznie wyglądającego mężczyznę (Andrzej Blumenfeld) i zezowatego zbira (Marcin Przybylski). Spotkania te następują w różnych konfiguracjach i zaczynają budzić niepokój bohatera. Jak się okaże, nie jest to zbieg okoliczności...
W skomplikowaną intrygę postanawia go wciągnąć gang działający na terenie odbudowującej się Warszawy, na czele którego stoi „Zezowaty”, czyli pan Ryszard (Marcin Przybylski).
.