Teatr Polskiego Radia

"Opis obyczajów" według Jędrzeja Kitowicza

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2018 10:00
W sobotę, 6 stycznia o godz. 21.1o. w radiowej Jedynce premiera słuchowiska "Opisu obyczajów" według tekstu Jędrzeja Kitowicza w adaptacji radiowej i reżyserii Jacka Jabrzyka i z muzyką Jakuba Orłowskiego.

"Opis obyczajów za panowania Augusta III" to dzieło historyczne Jędrzeja Kitowicza, pisane pod koniec XVIII wieku i nieukończone przez autora, opublikowane w całości w latach 1840-1841.

Utwór opisuje kompleksowo życie codzienne i obyczaje różnych stanów w Polsce w poł. XVIII w. za panowania Augusta III Sasa. Wykracza w ten sposób poza ówczesną konwencję opisywania historii jako dziejów władców i sławnych postaci. Autor szczegółowo omawia kulturę materialną (ubiory, sprzęt, pojazdy, potrawy, broń) i zachowania (rodzinne, oficjalne, codziennie, świąteczne). Wykład podzielony jest na zagadnienia tematyczne, np. wiara, wychowanie dzieci, stan duchowny, palestra, wojsko, życie dworskie. Drobiazgowe opisy przekazywane są barwnym językiem, zawierają liczne anegdoty. Dzięki Opisowi obyczajów Kitowicz bywa traktowany jako jeden z prekursorów polskiej etnografii.

Jędrzej Kitowicz: Opis obyczajów

Adaptacja i reżyseria: Jacek Jabrzyk

Realizacja dźwięku: Maciej Kubera

Muzyka: Jakub Orłowski

Obsada:

Dobromir Dymecki – Narrator

Justyna Godlewska-Kruczkowska – Kobieta 1

Agnieszka Podsiadlik – Kobieta 2

Marcin Gaweł – Mężczyzna 1

Piotr Głowacki – Mężczyzna 2

Jan Jurkowski – Mężczyzna 3

Jacek Jabrzyk - reżyser i autor adaptacji radiowej "Opisu obyczajów" - studiował polonistykę na Uniwersytecie Opolskim, wiedzę o teatrze na Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie oraz reżyserię w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Debiutował w szkole teatralnej, wystawiając "Drugi upadek albo Godot akt III" Sylviane Dupuis (główne role zagrali Jerzy Stuhr i Jerzy Trela). Wyreżyserował m.in.: "W.B". na podstawie "Przebudzenia wiosny" Wedekinda, "Zabawę" Mrożka oraz "Wroga ludu" Ibsena, "Szklaną menażerię" Williamsa oraz "Wieczór trzech króli" Szekspira, "Dziady" (transformacje na podstawie "Dziadów" Mickiewicza, "Nasze miasto" Wildera. Przygotowywał również sceniczne czytania tekstów w Teatrze Współczesnym w Szczecinie, Laboratorium Dramatu w Warszawie, Teatrze Współczesnym we Wrocławiu, Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu, Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie oraz Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku.

***

jd

Zobacz więcej na temat: Polecamy Jędrzej Kitowicz