Emisja
  • 10 czerwca godz. 21:05 Program 1

"5000 brojlerów" słuchowisko Marcina Wrońskiego

polskieradio.pl
Jolanta.Wyszynska@polskieradio.pl Wyszyńska 07.06.2018
Piotr Grabowski
Piotr Grabowski , foto: W. Kusiński

10 czerwca, w niedzielę, o godz. 21:05 na antenie radiowej Jedynki usłyszymy słuchowisko Marcina Wrońskiego "5000 brojlerów"  w reżyserii Waldemara Modestowicza.

Marcin Wroński to pisarz znany przede wszystkim z cyklu kryminałów retro o komisarzu Maciejewskim. Właśnie zakończył go wydanymi kilka dni temu „Glinami z innej gliny”, za to poznamy Wrońskiego jako autora cyklu współczesnych słuchowisk kryminalnych „Śledztwa Herberta Szadena”. W 2017 roku stworzył dla radiowego Teatrzyku Zielone Oko „Zgniły spokój”, a 10 czerwca 2018 Teatr Polskiego Radia wyemituje „5000 brojlerów”. Tym razem Herbert Szaden – księgarz z fikcyjnego miasteczka Szkodyń i pisarz amator – będzie tropił truciciela całego transportu kur z fermy miejscowego hodowcy, trzęsącego całą gminą Bułasia. W Szkodyniu, jak to na prowincji, niby wszyscy o wszystkich wszystko wiedzą, ale każdy ma coś do ukrycia. Nastrój czarnego kryminału i chandlerowski rys Szadena dopełnia ironiczny humor, dobrze znany czytelnikom Wrońskiego.

– Bardzo lubię pisać o Szadenie – mówi autor. – To bliski mi typ bohatera, bo prowokuje sytuacje komediowe tylko dlatego, że w środku jest głęboko smutny. Na tym właśnie polega jego drugie dno, które w dobrym kryminale jest dla mnie równie ważne jak sama zagadka.

 ​

      ​

Marcin Wroński: 5000 brojlerów

Reżyseria: Waldemar Modestowicz

Realizacja akustyczna: Maciej Kubera 

Opracowanie muzyczne: Renata Baszun 

Obsada:

Piotr Grabowski - Szaden

Martyna Kowalik - Samanta

Henryk Talar - Bułaś

Piotr Bajtlik - Andrij

Monika Węgiel - Sklepowa

Emilia Krakowska - Staruszka

Szymon Kuśmider - Weterynarz

Rafał Zawierucha - Kierowca 1

Szymon Roszak - Kierowca 2

Anna Szymańczyk - Barmanka

Bartłomiej Bobrowski - Ksiądz

Zbigniew Konopka - Ochroniarz

Leon Charewicz - Skubański