X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Praktyczny minimalizm

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2018 09:15
Otaczamy się bezlikiem przedmiotów, a rodzicielstwo takiemu stanowi rzeczy sprzyja. Ubrania, zabawki, książki, zwłaszcza jeśli w rodzinie jest kilkoro dzieci, zachowujemy na dłużej. Coraz więcej posiadamy, coraz więcej przechowujemy. Czy znaleźliśmy się w sytuacji w której jedyną drogą jest gruntowne zmniejszenie stanu posiadania?
Audio
  • Praktyczny minimalizm i porządek w nowoczesnym świecie. "Strefa rodzica" 16.03.2018.
(Zdj. ilustracyjne)
(Zdj. ilustracyjne)Foto: Pixabay

Minimalizm i porządek to dziś stan deficytowy, zwłaszcza w rodzinach wielodzietnych. Gromadzimy i przechowujemy rzeczy, do których sie przyzwyczailiśmy i które w naszym mniemaniu, moga nam się do czegoś przydać. Jak w tym wszystkim zachować minimalizm? Ograniczać ilość przedmiotów czy odważnym gestem wyrzucić wszystko co praktycznie jest nam zbędne? I jak nauczyć dzieci minimalizmu? O tym Mikołaj Foks rozmawiał ze swoimi gośćmi w ”Strefie rodzica”.

- Mój dziadek był zbieraczem, zbierał absolutnie wszystko. Ciął na małe prostokąciki tekturowe pudełka po rzeczach i robił na nich notatki. Zbierał puszki metalowe, plastikowe pudełeczka, dosłownie wszystko. Do tego właśnie był przyzwyczajony. Od dziadka zawsze można było pożyczyć coś pożytecznego. Z kolei w moim rodzinnym domu było za mało miejsca, żeby przechowywać dużo rzeczy. Kiedy już przeprowadziliśmy się do dużego domu, system nie zbierania się utrzymał. Ja mam problem z wyrzucaniem rzeczy, które mają dla mnie wartość sentymentalną i mimo, że wiem, że ich nigdy nie użyję to je mam i nie wyrzucam powiedziała Aleksandra Kiełczewska, pedagog.

- To my nadajemy wydźwięk sentymentalnym rzeczom. Ja miałam kiedyś w sobie coś takiego, że chomikowałam różne pamiątki, ważne dla mnie bilety czy listy. W końcu jednak przyszedł moment, że rozstałam się z nimi raz i porządnie. Wtedy zakończył się proces zbierania. Pozbywam się tych rzeczy, które nie są mi tak naprawdę do niczego w życiu potrzebne. Żyjemy w czasach, w których wiele rzeczy możemy sobie utrwalić w inny sposób, bardziej multimedialny, i nadal jest to świetna pamiątka. Prawda jest też taka, że te czasy, które pamiętają nasi dziadkowie, albo, które my tez trochę pamiętamy, już nigdy nie wrócą, i zawsze już będziemy żyć w czasach nowoczesnych. Myślę, że dobrze jest opowiadać dzieciom jak było kiedyś, ale też pokazywać im jak można coś zrobić w sposób łatwiejszy – powiedziała Agnieszka Skoczylas, autorka bloga Blisko Dziecka.

Czy warto gromadzić pamiątki? Co zrobić z rzeczami, które mają dla nas ważne znaczenie? Jak powstrzymać strumień przedmiotów płynący do naszych domów? Na te, i wiele innych pytań, odpowiedzi usłyszeć można w audycji "Strefa rodzica".

Zapraszamy do posłuchania całej audycji, a także do komentowania i zadawania pytań na naszym funpage'u 

jo

Zobacz także