X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Jak w sposób aktywny uczyć dzieci historii Polski?

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2021 23:12
Wśród różnego rodzaju nauki istotne miejsce zajmuje edukacja historyczna. Już od najmłodszych lat szkoły uczą dzieci czym jest patriotyzm oraz jak realizować go w praktyce. Aby jednak nie zniechęcić uczniów do nauki o przeszłości poprzez powtarzanie informacji z podręczników, wykorzystać można nowe sposoby poznawania historii, także tej związanej z odzyskaniem niepodległości. O inicjatywach edukacyjnych i wycieczkach szkolnych opowiedziały w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica" Anna Ostrowska, rzecznik prasowy MEiN, Barbara Gołębiowska, kierowniczka Działu Edukacji w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku oraz Anna Mrozowska, nauczycielka historii.
Wystawa Stolarski kunszt. Meble XV-XVII wieku, przygotowana przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu pokazuje ponad 250 zabytków, pochodzących z najważniejszego w historii meblarstwa okresu, czyli czasów od średniowiecza do wczesnego baroku
Wystawa "Stolarski kunszt. Meble XV-XVII wieku", przygotowana przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu pokazuje ponad 250 zabytków, pochodzących z najważniejszego w historii meblarstwa okresu, czyli czasów od średniowiecza do wczesnego barokuFoto: j-fin via Foter.com / CC BY-NC-ND

Pamięć o historii Polski wiąże się m.in. z obchodzeniem patriotycznych wydarzeń. Z okazji Narodowego Święta Niepodległości organizowana jest akcja "Szkoła do hymnu”, w której uczestniczą szkoły, przedszkola i placówki oświatowe. W trakcie jej trwania, o godzinie 11:11 następuje odśpiewanie 4-zwrotkowego hymnu narodowego, co nie tylko daje uczniom poczucie jedności, ale też obrazuje postawę patriotyczną. Oprócz tego, powstała inicjatywa "Poznaj Polskę", która umożliwia uczniom podróżowanie i zwiedzanie kraju. Dzięki temu programowi dzieci mogą lepiej poznać historię ojczyzny oraz zwiedzić miejsca pamięci. 

Posłuchaj
59:54 2021_11_11 20_59_56_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 11 listopada godz. 21:00

W ramach zgłębiania wiedzy na temat niepodległości Polski, uczniowie mogą wybrać się także do Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, które składa się z nowoczesnego budynku muzealno-edukacyjnego z wystawą stałą, domu Piłsudskich oraz historycznego ogrodu. – Józef Piłsudski jest głównym bohaterem naszego muzeum, natomiast my staramy się pokazywać go na bardzo szerokim tle historycznym. Staramy się pokazywać go razem z ludźmi, którzy mu towarzyszyli, ale także ludźmi, którzy żyli w tamtych czasach, którzy tworzyli cały bardzo bogaty pejzaż tamtych czasów – podkreśliła Barbara Gołębiowska.

Nauka historii w muzeum odbywa się w sposób angażujący, np. poprzez zabawy i debaty. Wykorzystywane są też elementy twórcze. Oprócz tego, edukacja obywatelska ma za zadanie opowiedzieć historię, także odwołując się do wątków z teraźniejszości w taki sposób, aby inspirować uczniów do współodpowiedzialności za ojczyznę. Dodatkowo zajęcia w ogrodzie łączą naukę historii z wiedzą o przyrodzie i sztuką. Dla młodszych osób prowadzone są np. zajęcia z robienia zielników, a starsi uczą się, jak tworzyć angażujące opowieści. 

Posłuchaj
59:16 2021_11_11 22_00_12_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 11 listopada godz. 22:00

Dla uczniów z klas 4-6 przygotowane są zajęcia podczas których przewodnik w sposób oryginalny opowiada o historii, pokazując grupie wystawę według myśli przewodniej. Przykładem może być oprowadzenie uczniów śladami historii zamkniętej w kufrze, co nawiązuje do kufra przywiezionego przez córki Piłsudskiego z Londynu do Polski. Co więcej, lekcje w muzeum tworzone są w taki sposób, aby pozostały w związku z podstawą programową i daną grupą wiekową, w związku z czym uczniowie klas 7-8 biorą udział np. w refleksji na temat barw i symboli narodowych. Z kolei osoby starsze uczestniczą w debatach, które pozwalają rozwinąć dyskusje oraz uczą, aby traktować innych z szacunkiem pomimo innych poglądów.

Muzeum oferuje również specjalne propozycje dla rodzin z dziećmi. Jedna z nich połączona jest z wystawą stałą, podczas której dzieci mają do wykonania kilka zadań, za które dostają stemple. Osoby młodsze mogą uczyć się także historii poprzez majsterkowanie, zajęcia muzyczne oraz online, np. gotując z rodzicami według przepisów inspirowanych historią.  

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek
Goście: Anna Ostrowska / MEiN, Barbara Gołębiowska / Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Anna Mrozowska, nauczycielka historii.
Data emisji: 10.11.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także