Polskie Radio Dzieciom

Jak w sposób aktywny uczyć dzieci historii Polski?

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2021 23:12
Wśród różnego rodzaju nauki istotne miejsce zajmuje edukacja historyczna. Już od najmłodszych lat szkoły uczą dzieci czym jest patriotyzm oraz jak realizować go w praktyce. Aby jednak nie zniechęcić uczniów do nauki o przeszłości poprzez powtarzanie informacji z podręczników, wykorzystać można nowe sposoby poznawania historii, także tej związanej z odzyskaniem niepodległości. O inicjatywach edukacyjnych i wycieczkach szkolnych opowiedziały w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica" Anna Ostrowska, rzecznik prasowy MEiN, Barbara Gołębiowska, kierowniczka Działu Edukacji w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku oraz Anna Mrozowska, nauczycielka historii.
Wystawa Stolarski kunszt. Meble XV-XVII wieku, przygotowana przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu pokazuje ponad 250 zabytków, pochodzących z najważniejszego w historii meblarstwa okresu, czyli czasów od średniowiecza do wczesnego baroku
Wystawa "Stolarski kunszt. Meble XV-XVII wieku", przygotowana przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu pokazuje ponad 250 zabytków, pochodzących z najważniejszego w historii meblarstwa okresu, czyli czasów od średniowiecza do wczesnego barokuFoto: j-fin via Foter.com / CC BY-NC-ND

Pamięć o historii Polski wiąże się m.in. z obchodzeniem patriotycznych wydarzeń. Z okazji Narodowego Święta Niepodległości organizowana jest akcja "Szkoła do hymnu”, w której uczestniczą szkoły, przedszkola i placówki oświatowe. W trakcie jej trwania, o godzinie 11:11 następuje odśpiewanie 4-zwrotkowego hymnu narodowego, co nie tylko daje uczniom poczucie jedności, ale też obrazuje postawę patriotyczną. Oprócz tego, powstała inicjatywa "Poznaj Polskę", która umożliwia uczniom podróżowanie i zwiedzanie kraju. Dzięki temu programowi dzieci mogą lepiej poznać historię ojczyzny oraz zwiedzić miejsca pamięci. 

Posłuchaj
59:54 2021_11_11 20_59_56_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 11 listopada godz. 21:00

W ramach zgłębiania wiedzy na temat niepodległości Polski, uczniowie mogą wybrać się także do Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, które składa się z nowoczesnego budynku muzealno-edukacyjnego z wystawą stałą, domu Piłsudskich oraz historycznego ogrodu. – Józef Piłsudski jest głównym bohaterem naszego muzeum, natomiast my staramy się pokazywać go na bardzo szerokim tle historycznym. Staramy się pokazywać go razem z ludźmi, którzy mu towarzyszyli, ale także ludźmi, którzy żyli w tamtych czasach, którzy tworzyli cały bardzo bogaty pejzaż tamtych czasów – podkreśliła Barbara Gołębiowska.

Nauka historii w muzeum odbywa się w sposób angażujący, np. poprzez zabawy i debaty. Wykorzystywane są też elementy twórcze. Oprócz tego, edukacja obywatelska ma za zadanie opowiedzieć historię, także odwołując się do wątków z teraźniejszości w taki sposób, aby inspirować uczniów do współodpowiedzialności za ojczyznę. Dodatkowo zajęcia w ogrodzie łączą naukę historii z wiedzą o przyrodzie i sztuką. Dla młodszych osób prowadzone są np. zajęcia z robienia zielników, a starsi uczą się, jak tworzyć angażujące opowieści. 

Posłuchaj
59:16 2021_11_11 22_00_12_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 11 listopada godz. 22:00

Dla uczniów z klas 4-6 przygotowane są zajęcia podczas których przewodnik w sposób oryginalny opowiada o historii, pokazując grupie wystawę według myśli przewodniej. Przykładem może być oprowadzenie uczniów śladami historii zamkniętej w kufrze, co nawiązuje do kufra przywiezionego przez córki Piłsudskiego z Londynu do Polski. Co więcej, lekcje w muzeum tworzone są w taki sposób, aby pozostały w związku z podstawą programową i daną grupą wiekową, w związku z czym uczniowie klas 7-8 biorą udział np. w refleksji na temat barw i symboli narodowych. Z kolei osoby starsze uczestniczą w debatach, które pozwalają rozwinąć dyskusje oraz uczą, aby traktować innych z szacunkiem pomimo innych poglądów.

Muzeum oferuje również specjalne propozycje dla rodzin z dziećmi. Jedna z nich połączona jest z wystawą stałą, podczas której dzieci mają do wykonania kilka zadań, za które dostają stemple. Osoby młodsze mogą uczyć się także historii poprzez majsterkowanie, zajęcia muzyczne oraz online, np. gotując z rodzicami według przepisów inspirowanych historią.  

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek
Goście: Anna Ostrowska / MEiN, Barbara Gołębiowska / Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Anna Mrozowska, nauczycielka historii.
Data emisji: 10.11.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także