Polskie Radio Dzieciom

Ignaś, Kitek, architekt

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2017 06:00
Wieża zbudowana z brudnych pieluch, łuk powstały z naleśników czy kościół wzniesiony z jabłek – to działa Ignasia Kitka – twórczego, niezależnego chłopca, który od pierwszych lat życia, ku utrapieniu dorosłych, przejawia niezwykły talent konstruktorski. Poznajcie z nami historię małego - wielkiego twórcy!
Okładka książki
Okładka książki

„Tylko rodzice są w stanie wyobrazić sobie jak może wyglądać »destrukcyjna kreatywność«. Ta książka daje nadzieję, że może ona być początkiem wielkiej kariery. Oby każda pasjonująca zabawa mogła trwać do późnej starości.”

Marta Kawalec, dziennikarka Polskiego Radia Dzieciom


Historia Ignasia Kitka pokazuje dzieciom, że trzeba być wytrwałym w dążeniu do realizacji swoich marzeń, bo droga do ich spełnienia może być wyboista.

Każdy z nas pewnie słyszał historie rodziców, którzy opowiadali, że ich dziecko było niezwykle ciekawe świata i kreatywne, a potem… poszło do szkoły. Potwierdzenie takiej sytuacji można znaleźć w wynikach badań nad kreatywnością. Wynika z nich, że wśród dzieci poniżej piątego roku życia aż 98 proc. znajduje wiele niestandardowych rozwiązań jednego problemu, podczas gdy u dzieci w wieku 8-10 lat jest to już tylko 32 proc. Naukowcy dowodzą, że dzieci dysponują naturalnym potencjałem twórczym, który w wyniku niewłaściwych postaw ulega zahamowaniu.

Na szczęście historia Ignasia dobrze się kończy. Nauczycielce nie udaje się zagłuszyć twórczych marzeń chłopca i w końcu sama stwierdza, że „żadne nie dzieje zło się, kiedy, mając lat osiem, ktoś z uporem buduje marzenia”.

 

Książka Ignaś Kitek, architekt to świetne połączenie porywających rymów Andrei Beaty w tłumaczeniu Łukasza Witczaka i łobuzerskich ilustracji Davida Robertsa, które oczarują czytelników w każdym wieku.

Historia Ignasia pokazuje, że  przeszkody, które pojawiają się podczas wyprawy do realizacji dziecięcych marzeń, są zaledwie nierównościami na drodze, która przecież jest istotną częścią każdej podróży. Pozwala też uwierzyć w słowa Paulo Coelho: „Kiedy się cze­goś prag­nie, wte­dy cały wszechświat sprzy­sięga się, byśmy mog­li spełnić nasze marze­nie”.


W momencie premiery do pobrania ze strony www.kinderkulka.pl będą materiały edukacyjne dla nauczycieli i dzieci (m.in. scenariusze zajęć, kolorowanki, puzzle i wiele innych).

 

Polskie Radio Dzieciom zachęca do przeczytania książki oraz wysłuchania audycji z udziałem Sylwii Krawczyk (wydawnictwo Kinderkulka) i Anny Stepniewskiej (prezes Fundacji Architektura Plus)

Posłuchaj
35:24 POranek- Ignaś Kitek15 luty 2017 08_00_00.mp3 Poranek z twórcami książki o Ignasiu architekcie w Polskim Radiu Dzieciom

 

 

okładka książki okładka książki

strona książki strona książki
strona książki strona książki

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak