Polskie Radio Dzieciom

Mała Warszawska Jesień

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2017 11:30
Jak zobaczyć falę akustyczną, sprawdzić czy da się złapać dźwięk, przekonać się, czy można jednocześnie grać wolno i szybko, a także dowiedzieć się jak ze skrawków dźwiękowych zbudować świat? To wszystko i wiele więcej podczas 7. Festiwalu Muzyki Współczesnej dla Dzieci.
Mała Warszawska Jesień
Mała Warszawska JesieńFoto: materiały organizatora

 Festiwal, tradycyjnie już, zostanie zainaugurowany w Parku Muzeum Rzeźby w Królikarni plenerową instalacją, tym razem dźwiękowo-kinetyczną. Krzysztof Topolski sprawi, że zobaczymy falę akustyczną, układającą się na wodzie w piękne wzory. Tadeusz Wielecki zaprosi do udziału w kolejnej przygodzie w parku: będzie można wziąć do ręki dźwięk, a nawet rzucać nim... Wszystko to za sprawą mima-czarodzieja i czterech muzyków, grających na trąbkach i puzonach, lśniących w słońcu jak słoneczniki.

Falowanie. W powietrzu i w wodzie. 

instalacja kinetyczno-dźwiękowa

Park Rzeźby w Królikarni

15 – 24 września 2017, w godz. 10.00 – 18.00

Wernisaż 15 września, godz. 17.00

wstęp wolny

 

Czy ktoś z was kiedyś widział dźwięki? Czy dźwięku nie można zobaczyć?Na pewno go słyszymy. Czasami jest głośny innym razem cichy. Czasami przyjemny innym razem nie lubimy go i chcielibyśmy aby “zniknął”. Dźwięki słyszymy bo potrafią “podróżować” w powietrzu i docierają do naszych uszu z różnych kierunków i odległości. Dźwięk porusza się dzięki temu, że jedna cząsteczka gazu w powietrzu “szturcha” 1 drugą i przekazuje jej sygnał.  Podobnie dźwięk może podróżować w wodzie lub innych cieczach i ciałach stałych, jak metal czy szkło.

Dźwięczypsoty

performance muzyczny na dźwięki, gesty i miny

Park Rzeźby w Królikarni

16 września godz. 11.00 i 16.00

wstęp wolny

 

Erdada to nie tylko utwór muzyczny, to także obraz, a nawet baśń. Baśń ta składa się - podobnie jak mozaika - ze skrawków. Każdy skrawek sam w sobie może nie znaczy wiele, ale w otoczeniu wielu innych fragmentów buduje historię. I o tym właśnie opowiada Erdada - jak wspaniale jest tworzyć, nawet jeśli do dyspozycji mamy jedynie skrawki dźwięków, materiałów, kolorów. Tworzenie pięknych rzeczy, jak również pasja i determinacja sprawiają, że budujemy też sami siebie. Dzięki temu odnajdujemy, gdzie mieszka nasze serce i najważniejsze sprawy: "cieszyć się", "dzielić się z kimś", "jaśnieć", "pięknieć". Warto podążać za swoją pasją, nawet jeśli czasem mamy pod górkę, wiatr wieje w oczy i nikt nie chce podać nam pomocnej dłoni.

Projekt poświęcony jest Eugeniuszowi Rudnikowi legendzie Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia, człowiekowi, który ze skrawków dźwiękowych potrafił zbudować świat.

ERdada. Baśń o Eugeniuszu Rudniku

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

17 września, godz. 11.00 i 16.00

Wydarzenie biletowane


Mała Warszawska Jesień 2016 r.- materiały archiwalne

Wydarzenie poleca: Polskie Radio Dzieciom

Zobacz także