X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2020 18:00
Jesienna oferta edukacyjna Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina dla dzieci to zajęcia stacjonarne i prowadzone w trybie online. Dbamy, by tworzone przez  nas cykle zajęć dla najmłodszych i ich rodziców miały bogatą, różnorodną tematykę, przesyconą wątkami muzycznymi. Najszerzej zakrojonym cyklem jest Mała Akademia Muzyki Polskiej. Zajęcia odbywają się w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie i w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli. 
Jesienna oferta edukacyjna Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina dla dzieci
Jesienna oferta edukacyjna Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina dla dzieci Foto: mat. pras.

W trakcie zajęć dzieci poznają pięć fascynujących postaci – polskich kompozytorów, których życie i twórczość związana jest z okresem, kiedy nasz kraj znajdował się pod zaborami. 

Posłuchaj
12:53 21.10. Hanna Napiórkowska.mp3 Rozmowa z Hanną Napiórkowską z Działu Edukacji Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina (Muzyczne podróże/Polskie Radio Dzieciom)_21.10.2020.

Polska muzyka tworzona w tym czasie to jednak nie tylko dzieła dające wyraz uczuciom patriotycznym, ale i bogata twórczość posługująca się uniwersalnym językiem muzycznym swoich czasów z najwyższą swobodą i mistrzostwem. Bohaterami zajęć będą Józef Elsner, Ignacy Feliks Dobrzyński, Maria Szymanowska, Stanisław Moniuszko i Ignacy Jan Paderewski. Dzieci nie tylko poznają ich twórczość w trakcie różnych zabaw, ale także dowiedzą się więcej o gatunkach muzycznych. Do zabawy zachęcają już tytuły zajęć – "Ignacy Feliks Dobrzyński, czyli co piraci ukryli w uwerturze?" albo "W salonie u Marii Szymanowskiej".


Program kolejnych zajęć:

Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, Soboty, godz. 11.00

14 listopada: Ignacy Feliks Dobrzyński, czyli co piraci ukryli w uwerturze?

12 grudnia: Stanisław Moniuszko, czyli klucz do pieśni

13 grudnia: Ignacy Jan Paderewski, czyli kiedy muzyka wariuje? 

Dom Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, Niedziele, godz. 11.00

8 listopada: U profesora Elsnera

15 listopada: W salonie u Marii Szymanowskiej

22 listopada: Pieśni nocy. Ignacy Feliks Dobrzyński

6 grudnia: Zaśpiewaj o pieśni! Stanisław Moniuszko

13 grudnia: Paderewski słucha Chopina 

Również stacjonarnie odbywają się zajęcia Domowe Muzeum. W Domu Urodzenia Fryderyka Chopina związane są z trwająca do końca października wystawą obrazów Jerzego Dudy Gracza z cyklu "Chopinowi". Warsztaty zaplanowano na 18 i 25 października. W ich trakcie uczestnicy dowiedzą się, jak emocje i uczucia przedstawia się w muzyce i malarstwie, jak artyści postrzegają pejzaże, czym się zachwycają, a co wzbudza ich niepokój. 18.10. zapraszamy dzieci w wieku 7-9 lat, tydzień później 10-12-latków.

W ofercie zajęć dla najmłodszych polecamy cykl Aktywne Słuchanie. Te zajęcia odbywają się w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie. W trakcie różnych zabaw przedszkolaki uczą\ się odbierania i uważnego słuchania dłuższych form muzycznych, co ma przygotować je do wizyty w filharmonii. Mając świadomość, że nie wszyscy mogą wybrać się do Warszawy, dla dzieci, które nie będą mogły wziąć udziału w zajęciach, przygotowujemy krótkie nagrania pozwalające wykonać prezentowane na zajęciach ćwiczenia z pomocą rodziców w domu. Kolejne zajęcia z cyklu odbędą się 7 listopada i 12 grudnia o 12.00 w sali koncertowej Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie.

Biblioteka Małego Melomana to spotkania z literaturą dla przedszkolaków i dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Podczas jesiennych zajęć udamy się na poszukiwania jagód i borówek z pomocą krasnoludków, następnie z pełnym koszyczkiem wywołamy wilka z lasu, a na koniec dowiemy się, co ciekawego może powiedzieć nam papuga. Nasze literackie wędrówki poprowadzą polscy klasycy literatury, a rytm nada im muzyka na żywo nawiązująca do XIX-wiecznej muzyki polskiej.

Sala Koncertowa Muzeum Fryderyka Chopina

Soboty, g. 11.00

24 października "Czerwony Kapturek" Jana Brzechwy

28 listopada "Papuga" – powiastka niemiecka z "Powieści moralnych dla starszych dzieci" Klementyny z Tańskich Hoffmanowej

Prowadzenie: Aleksandra Krzaklewska-Sołtyk, Natalia Czekała, Krzysztof Guzewicz

Dla szkół przygotowaliśmy ofertę lekcji online. Do końca października można uczestniczyć w zajęciach związanych z wystawą "Co mi w duszy gra. Chopinowi Duda Gracz". Lekcje przeznaczone są dla wszystkich poziomów szkół:

Klasy I-III szkoły podstawowej: Krajobraz codzienności, czyli skąd się bierze sztuka?

Klasy IV-VIII szkoły podstawowej: Od pejzażu do człowieka. Warsztat młodego krytyka sztuki

Liceum, szkoły artystyczne: Polskość w malarstwie i muzyce

Wyjątkowym projektem e-learningowym są lekcje "Z Żelazowej Woli do Łazienek Królewskich. Chopin, muzyka i przyroda" przeznaczone dla klas IV-VIII szkół podstawowych.  Tematy październikowych lekcji to "Etiudy. Od nauki do sztuki" i "Świadkowie dawnych epok. Najstarsi mieszkańcy ogrodu". W trakcie dwugodzinnych zajęć uczniowie najpierw spotykają się z muzyką, wykonywaną na żywo, a potem zapraszane sa na wirtualny spacer po niezwykłych parkach w Łazienkach i żelazowej Woli.

Lekcje (i pozostałe zajęcia) można zamawiać za pośrednictwem strony internetowej bilety.nifc.pl.

Przygotowując jesienną ofertę nie zapomnieliśmy o rodzicach. Dla nich przeznaczony jest cykl Melodie dla uszka maluszka. Jeśli nie wiecie, jakie piosenki śpiewać dziecku i jak to robić – zapraszamy. W trakcie spotkań nauczymy się melodii zaczerpniętych z muzyki polskiej XIX wieku oraz sposobów bawienia się nimi i swoim głosem. W tym przypadku także przygotowane zostaną materiały do pobrania dla tych, którzy nie będą mogli uczestniczyć w zajęciach. A na te zapraszamy – za pośrednictwem platformy ZOOm – 7 listopada i 12 grudnia.

Informacje szczegółowe dotyczące poszczególnych zajęć zainteresowani znajdą na stronie muzem.nifc.pl w zakładce Edukacja i Edukacja online. Tam także wiele materiałów do pobrania, między innymi druki edukacyjne "Chopin w listach. Ćwiczenia i zadania" i "Co mi w duszy gra".  

Partnerem medialnym wydarzeń edukacyjnych dla dzieci Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina jest Polskie Radio Dzieciom.

[Informacja prasowa]

Każdego tygodnia Polskie Radio Dzieciom emituje ponad 100 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik. Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam!
Dostępna w internecie szczegółowa ramówka pozwoli rodzicom na dokładne zaplanowanie dnia razem z Polskim Radiem Dzieciom!

jo

Zobacz także