X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

25. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Tematem przewodnim woda

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2022 08:00
Czy kropla wody może lewitować? Co wspólnego mają małże z kranówką? Jak to się dzieje, że glony świecą? Czy prarekiny miały zdrowe zęby? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań będzie można otrzymać podczas 25. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Impreza odbywa się dziś 21 maja w godz. 11.00-20.00 na terenie Centrum Nauki Kopernik  – przy Bulwarach Wiślanych. Motywem przewodnim wydarzenia jest woda. Na Pikniku Naukowym w strefie relaksu, można spotkać doskonale znanego słuchaczom Polskiego Radia Dzieciom, Magistra Sprężynkę, który wyjaśni, dlaczego ciepła woda myje lepiej i w jaki sposób można zmierzyć czas cieczą zaś miłośnicy "Bajkowego ogrodu" mają okazję poznać autora tej audycji Pascala Kaczorowskiego. Zapraszamy!
25. Piknik Naukowy Polskiego Radiai Centrum Nauki Kopernik
25. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki KopernikFoto: Polskie Radio

Stanowiska i namioty piknikowe zlokalizowane będą w siedzibie i wokół Centrum Nauki Kopernik  oraz nad Wisłą, w Pawilonie 512, w centrum konferencyjnym i sali audytoryjnej. Swoje pokazy, warsztaty, eksperymenty i wykłady zaprezentowało 50 gości specjalnych.

Jej Wysokość Woda

Woda to źródło życia. Niestrudzenie krąży w środowisku, zmieniając stan skupienia. Te same cząsteczki, które teraz tworzą ocean, parę miesięcy później mogą znaleźć się w pokrywie śnieżnej gór. Woda jest w powietrzu, w glebie, w naszym organizmie. Brak dostępu do czystej wody to niebezpieczeństwo dla całej cywilizacji. Zbyt duża jej ilość wywołuje z kolei spustoszenie i budzi grozę.

Zagadnienia związane z wodą są przedmiotem niezliczonych badań naukowych. Dotyczą wielu obszarów naszej wiedzy – od filozofii, badań społecznych, historii, poprzez geofizykę, hydrologię, fizykę, modelowanie matematyczne, geografię, botanikę, nauki rolnicze, inżynieryjne, do medycyny, a nawet astrofizyki. Ta ogromna różnorodność pokazuje, jak ważną rolę odgrywa woda i jak wielki jest jej potencjał badawczy.

Lewitujące krople wody i świecące glony

Na Pikniku każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Można było konstruować łodzie, łowić kostki lodu, tworzyć rozkwitające papierowe kwiatki i łapacze mgły. Zwiedzający mieli także okazję przyjrzeć się lewitującym kroplom wody i zajrzeć do ich wnętrza. Można było obejrzeć pod mikroskopem wodę prosto z Wisły i stworzyć własne lampy ze świecących glonów. Chętni mogli poskakać po wodzie, wejść do wielkiego ucha i przekonać się, czy sejsmograf rejestruje tupanie.

Podczas Pikniku można było uzyskać również odpowiedzi na pytanie: czy ryba może pływać w miodzie i co łączy plazmę oraz kawę. Tylko podczas tej naukowej imprezy możliwa jest podróż na leśną polanę, bagno, a nawet Spitzbergen. Była to też okazja, by obejrzeć najnowsze wynalazki – superpłetwy, jadalne opakowania, prototypy technologii oczyszczania wody, a także rozwiązania stosowane w medycynie i diagnostyce. Nie zabrakło scenicznych pokazów naukowych.

Podczas nich uczestnicy wsiedli do chemicznej lokomotywy, poznali fale samotne i towarzyskie oraz dowiedzieli się, jak piją drzewa. Goście specjalni Pikniku Naukowego opowiedzieli o własnych badaniach i przybliżyli zagadnienia związane z tematyką imprezy.

Czytaj także:

Piknik Naukowy w Polskim Radiu

Wydarzenia podczas Pikniku Naukowego relacjonowały anteny Polskiego Radia. Słuchacze mogli liczyć nie tylko na audycje i wejścia reporterskie z Pikniku, ale także na spotkania z ulubionymi dziennikarzami.

Nie zabrakło również aktywności w strefie relaksu Polskiego Radia – „Gimnastykę poranną” w godzinach 11.00-12.00 i 12.00-13.00 poprowadzili: Natalia Filipp i Piotr Galus. Były to relaksacyjne treningi połączone z krótkim wykładem na temat roli wody w organizmie.

Na Pikniku Naukowym nie mogło też zabraknąć Polskiego Radia DzieciomMagistra Sprężynkę, czyli Patryk Bartoszewski przeprawa eksperymenty z użyciem wody. Wyjaśni przy tym, dlaczego ciepła woda myje lepiej i w jaki sposób można zmierzyć czas cieczą. Specjalnie dla dzieci zostały przewidziane zabawy i animacje pod okiem Zbyszka Kozłowskiego (PRD), który w przebraniu pirata poprowadził aktywności sportowe w których wzięły udział nie tylko dzieci, ale także ich rodzice.  

Zobacz fragment eksperymentu przeprowadzonego przez Magistra Sprężynkę: Kliknij i zobacz jak bawiliśmy się na 25. Pikniku Naukowym Polskiego Radia Dzieciom!

Wodne życie Kopernika

Na stanowiskach Centrum Nauki Kopernik będzie można przeprowadzić najpopularniejsze wodne eksperymenty. – Zatopicie nurka Kartezjusza, naładujecie butelkę lejdejską, stworzycie własne pocztówki z Pikniku. Zagracie na bębnie wodnym i innych nietypowych instrumentach. Zbudujecie koryto rzeki, spojrzycie na wodę przez kamerę termowizyjną i poszukacie świecącego wodoru na Słońcu – korzystając ze specjalnego teleskopu. Pod mikroskopami obejrzycie larwy komarów, rozwielitki, stułbie, toczki i okrzemki. Poznacie też świecące glony, które będziecie mogli zabrać do domu – zachęcają organizatorzy.

Dodatkową atrakcją będzie możliwość bezpłatnego zwiedzania wystaw i udział w pokazie w Planetarium (wejściówki można rezerwować od 16 maja na stronie: www.kopernik.org.pl).

Zobacz więcej na temat: Piknik Naukowy
Zobacz także