Polskie Radio Dzieciom

Gala finałowa konkurs plastycznego dla szkół podstawowych

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2022 08:12
521 prac ze 171 instytucji wpłynęło na konkurs plastyczny pt. Zamek w dziecięcej wyobraźni – Zamek i jego dzieje, organizowany przez Dział Edukacji Zamku Królewskiego w Warszawie. Poza szkołami prace nadesłały również inne placówki oświatowo–kulturalne, między innymi domy kultury. W konkursie udział wzięli uczniowie z całej Polski, a także zza granicy, między innymi ze Strasburga oraz Kijowa.

Idea konkursu nawiązuje do prac plastycznych dzieci sprzed 50 lat, z okresu rozpoczęcia odbudowy Zamku Królewskiego. Wówczas w jednym z tygodników zostały opublikowane prace nadesłane do Polskiego Radia po emisji Magazynu Aktualności Kulturalnych Redakcji Dziecięcej, w którym Szymon Kobyliński opowiadał o wnętrzach Zamku Królewskiego w Warszawie. Z całej Polski napłynęły prace dzieci przedstawiające ich wizje wspaniałego zabytku, którego wówczas nie było. Artykuł zatytułowano Zamek w dziecięcej wyobraźni

Prace nadesłane w ramach obecnej edycji konkursu, ogłoszonej w marcu tego roku, przerosły oczekiwania organizatorów, a wybór najlepszych okazał się niebywale trudny. Uczestnicy zachwycili organizatorów swoją pomysłowością, ciekawymi inspiracjami i różnorodnymi technikami. Powołana komisja, w skład której wchodzili nauczyciele plastyki, nagrodziła 35 prac wykonanych przez 37 uczestników, w dwóch kategoriach wiekowych (kl. 1–3 oraz 4–6). Z powodu bardzo wysokiego poziomu artystycznego prac, w kategorii wiekowej klas 4–6 przyznane zostały nagrody za pierwsze, drugie i trzecie miejsce ex aequo. 

I miejsce I miejsce

Na galę konkursu do Zamku Królewskiego w Warszawie przyjedzie ponad 60 osób, będą to uczestnicy wraz z opiekunami. Oprócz ceremonii rozdania dyplomów i nagród, Dział Edukacji przygotował specjalną atrakcję – grę terenową po Zamku pt. Podróż przez wieki

II miejsce II miejsce

Zadaniem konkursowym było stworzenie przez dzieci prac ukazujących ich własne wyobrażenie Zamku –  jego wnętrz, otoczenia, ważnych wydarzeń z jego przeszłości bądź życia codziennego wewnątrz i w pobliżu zamkowych murów. Uczniowie mieli do dyspozycji materiały o historii Zamku zamieszczone w specjalnej zakładce konkursowej na stronie internetowej Zamku oraz galerię grafik – obrazów, sztychów, zdjęć archiwalnych i współczesnych. Oferta była skierowana do szkół podstawowych, świetlic, domów kultury, bibliotek i ognisk plastycznych, dla uczniów klas 1–3 i 4–6, ocenianych w obrębie wskazanych kategorii wiekowych. 

III Miejsce ex aequo III Miejsce ex aequo

III Miejsce ex aequo III Miejsce ex aequo

Celem konkursu było upowszechnianie wiedzy o Zamku oraz związanych z nim postaciach i wydarzeniach, rozbudzanie wyobraźni historycznej i kreatywności, popularyzację wiedzy o dziełach sztuki znajdujących się w kolekcji Muzeum oraz włączenie uczestników w obchody jubileuszu 50. rocznicy odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie. 

Na konkurs nadesłano 521 prac ze 171 instytucji, poza szkołami były to między innymi domy kultury. Wśród uczestników znaleźli się także uczniowie kształcący się w ramach edukacji domowej. Prace pochodzą ze wszystkich 16 województw Polski, jak również zza granicy, w tym ze szkoły w Strasburgu, oraz od dzieci uczących się w polskiej organizacji w Kijowie. Praca nadesłana z Kijowa została namalowana w schronie w pierwszych dniach wojny. 

Szczegółowe informacje: https://www.zamek-krolewski.pl/

Polskie Radio Dzieciom objęło patronatem medialnym to wydarzenie. 

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także