!-- OneTrust Cookies Consent Notice start for polskieradio.pl -->
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Wszystko o budżecie domowym. Ekonomia dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2022 09:24
Budżet domowy zawiera w sobie wszystko, co jest związane z finansami danej rodziny. Każda rodzina działa trochę jak mała firma. Z jednej strony generuje dochody, a z drugiej koszty. Kiedy tworzymy budżet domowy warto wziąć kartkę, na środku nakreślić pionową linię i po lewej stronie rozpisać dochody, a po prawej koszty. Tam będziemy określać, ile pieniędzy do nas wpłynęło oraz ile wydaliśmy. Po stworzeniu takiego podsumowania dokładnie widać, gdzie zniknęły nasze pieniądze, ale możemy też zobaczyć, jak dużo oszczędziliśmy. 
W audycji Polskiego Radia Dzieciom o budżecie domowym
W audycji Polskiego Radia Dzieciom o budżecie domowymFoto: shutterstock

Regularne wpływy uczą nas pewnej roztropności w wydawaniu i pozwalają nam przewidzieć przyszłość, gdy podliczamy swój budżet. Takimi regularnym dochodami, jakie niektórzy z Was mogą już otrzymywać, to kieszonkowe. Nazwa ta wzięła się od wkładania dzieciom do kieszonki drobnych pieniędzy przez ich rodziców i bliskich. Takie kieszonkowe można porównać do pensji.

Aby utrzymać dom i rodzinę, potrzeba pieniędzy. Jedzenie, napoje, odzież, rozrywka, czynsz, niekiedy kredyt, eksploatacja auta i paliwo, a także podatki to tylko niektóre z wydatków, które najczęściej znajdują się w budżecie domowym. Robiąc podsumowanie miesięczne możemy zauważyć, że wydatki różnią się w zależności od miesiąca. Gdy nadchodzi zima, zakupujemy kurtki, czapki i zimowe buty, a to oznacza dodatkowe wydatki. Niektóre wydatki są niezaplanowane, a to oznacza, że mogą nas zaskoczyć.  

Posłuchaj
58:44 2022_11_05 14_00_24_RadioDzieciom_Skarbonka.mp3 Wszystko o budżecie domowym. Ekonomia dla dzieci

Jak zarządzać domowym budżetem, aby wystarczyło na wszystko, a jednocześnie w taki sposób, aby móc odłożyć pewną część pieniędzy – o tym w Skarbonce na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji.   

Audycja: Skarbonka

Prowadzi: Beata Piechowska-Olszewska

Data emisji: 05.10.2022

Godzina emisji: 14:00

Opis cyklu:
Jak wiadomo: łatwiej jest wydać 10 zł niż zaoszczędzić 5 zł, strata 5 zł bardziej boli niż cieszy zyskanie 10 zł. Jak kupować, żeby nie stracić i jak oszczędzać żeby zyskać?

W audycji dowiecie się m.in., co to są: odsetki, koszty, zarobki, oszczędności, czy produkty bankowe. Wszystko po to, aby zrozumieć  istotę pieniądza.

Czytaj więcej:
Kiedy pojawiły się papierowe pieniądze i kto je wymyślił?
"Skarbonka". Równowaga budżetowa. Jak oszczędzać z głową?
Polskie Radio Dzieciom: nagroda za cykl audycji "Skarbonka"

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.

Zobacz także