Polskie Radio Dzieciom

Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci we Wrocławskim Teatrze Lalek

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2022 09:55
Trwa 6. przegląd Nowego teatru dla Dzieci we Wrocławiu. Podczas 6. edycji zaprezentowanych zostanie 14 różnych spektakli z kraju i z zagranicy (dotąd niegranych w Polsce).W programie znajdą się widowiska dla dzieci we wszystkich grupach wiekowych: od "najnajów" (0-3 lat) po nastolatków. Hasłem przewodnim tej edycji jest "poszerzenie pola lalki", a jej celem jest zapoznanie Widzów z bogactwem nowoczesnych form animacji oraz efektami przemian, zachodzących w tym polu w ostatnich latach.
Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci
Przegląd Nowego Teatru dla DzieciFoto: mat. promocyjne

Już po raz szósty Wrocławski Teatr Lalek zaprasza swoich Widzów na Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci.

Zapraszamy na relację z wydarzenia

Posłuchaj
59:10 Dzieci_AAC 2022_05_29-17-00-13.mp3 Relacja z Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci

Główną ideą organizowanego od 2013 r. Przeglądu Nowego Teatru dla Dzieci pozostaje prezentacja najciekawszych spektakli dla dzieci i młodzieży, wystawianych w ostatnich latach w polskich – i nie tylko – teatrach. Tytułowy "nowy teatr" organizatorzy rozumieją jako sięganie przede wszystkim do współczesnej dramaturgii i nowatorskich form inscenizacyjnych.

Czas oczekiwania na tę edycję był wyjątkowo długi. W latach 2020-21 ze względu na pandemię organizatorzy musieli dwukrotnie podjąć decyzję o przełożeniu Przeglądu na spokojniejszy i bezpieczniejszy czas. Trudno było przewidzieć, że ten ostatecznie nie nadejdzie, i że 6. edycja będzie się odbywać w cieniu wojny. Mimo to Dyrekcja i Zespół WTL wierzą, że teatr – ze swoją siłą i mocą zmieniania świata – jest potrzebny w każdych czasach, i że warto się w nim spotykać – nie po to, by o świecie zapomnieć, ale by o nim w bezpiecznej przestrzeni 

Teatr lalek coraz bardziej się otwiera: nie tylko pojawiają się nowe pomysły na formy, ale również klasyczne formy "grają" w niedostępnych dla nich dotąd gatunkach.

W ramach 6. edycji Przeglądu na deskach Wrocławskiego Teatru Lalek pojawi się aż 11 przedstawień prapremierowych ("Gipsowa kraina", "O czym szepcze las" "Ciuf, ciuf! Hau, hau!", "Cztery pory roku", "Odmęt", "Rutka", "Kluk", "Królestwa" i "Wielki Zły Lis" oraz dwie realizacje z udziałem Kazia Sponge’a – jednej z najbardziej oryginalnych i rozpoznawalnych w Polsce lalek teatralnych).

W programie nie zabraknie jednak reinterpretacji klasyki; widzowie będą mogli zobaczyć "13 bajek z królestwa Lailonii" – spektakl lalkowy na podstawie bajek filozoficznych Leszka Kołakowskiego – czy musical "Akademia pana Kleksa" z udziałem zawodowych aktorów i dzieci.

Pracując nad tą edycją, Wrocławski Teatr Lalek postanowił także zacieśnić współpracę z wrocławskim Wydziałem Lalkarskim krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego, który w tym roku obchodzi swoje 50-lecie. Dzięki temu w programie Przeglądu znalazły się aż trzy spektakle zrealizowane przez studentów tej uczelni: "Czarownice objaśniają świat – polskie legendy", "Pomiłość" oraz "Historia roku".

We wtorkowym Poranku  Martyna Chuderska rozmawiała z Katarzyną Krajewską - pedagożką teatralną WTL i kuratorką Ogrodu Sztuk podczas 6. Przeglądu Nowego Teatru.

Posłuchaj
20:41 Dzieci_AAC 2022_05_24-09-04-22.mp3 Katarzyna Krajewska o Przeglądzie Nowego Teatru dla Dzieci we Wrocławskim Teatrze Lalek

Rozpoczęcie Festiwalu już 28 maja! Więcej informacji na stronie Wrocławskiego Teatru Lalek

Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci

***

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz także