X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Utrwalić obraz, czyli camera obscura

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2011 13:00
Pierwowzorem znanego Wam aparatu fotograficznego była camera obscura, czyli "komora ciemna".
Audio

A wymyślił ją niemal tysiąc lat temu, bo w 1020 roku arabski uczony Alhazen.  Był to pokój bez okien, z maleńkim otworem w jednej ze ścian, przez który wpadało światło. Na przeciwległej stronie pojawiał się wówczas odwrócony obraz. Niestety, wyświetlanych w ten sposób obrazów nie można było utrwalać na papierze czy płótnie : "narysowany" światłem obraz istniał wyłącznie wewnątrz kamery.
Dopiero w 1826 roku francuskiemu naukowcowi Josephowi Niepce udało się zrobić pierwsze w historii zdjęcie. Wewnątrz camery obskury umieścił metalową płytkę, pokrytą substancją chemiczną zwaną bituminem. Skierował ją w stronę otworu w ściance i pozostawił na 8 godzin, a światło słoneczne na płytce utworzyło trwały obraz.


Zobacz więcej na temat: Czy wiesz że
Zobacz także