Ekumenia

Rezygnacja szefowej Kościoła ewangelickiego w Niemczech

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2023 20:31
Przewodnicząca Rady Kościoła Ewangelickiego w Niemczech (EKD) zrezygnowała ze stanowiska. Powodem są zarzuty o tuszowanie nadużyć seksualnych z lat 90-tych.

Annette Kurschus zrezygnowała również z funkcji przewodniczącej Kościoła Ewangelickiego w Westfalii (odpowiednik biskupa diecezji w innych kościołach). Biskupka Hamburga, Kirsten Fehrs, tymczasowo przejmie przewodnictwo Rady Kościoła Ewangelickiego (EKD) w Niemczech (odpowiednik katolickiego Episkopatu ) do czasu przeprowadzenia nowych wyborów na to stanowisko.

Według dziennikarzy gazety "Siegener Zeitung", Kurschus, jeszcze w latach 90-tych jako proboszcz parafii ewangelickiej w Siegen, była informowana o nadużyciach seksualnych jednego z pracowników Kościoła. Prokuratura dysponuje odpowiednimi zeznaniami w tej sprawie. Duchowna twierdzi natomiast, że o zarzutach dowiedziała się dopiero w tym roku.

Kurschuss podkreśliła w swoim oświadczeniu o rezygnacji, że nie poczuwa się do winy. Przyznała, że przyjaźniła się z rodziną podejrzanego. Słyszała o homoseksualnych skłonnościach mężczyzny, który był żonaty z kobietą, oraz o jego niewierności małżeńskiej, ale jakoby nie wiedziała nic o molestowaniu przez niego młodych mężczyzn.

"Absurdalne i szkodliwe przesunięcie"
Kurschuss utrzymuje, że nie kryła podejrzanego. Ponieważ w doniesieniach medialnych doszło do "absurdalnego i szkodliwego przesunięcia" akcentów, które podważają jej wiarygodność, zdecydowała się na rezygnację. Jak dodała, życzyłaby sobie, by "przed 25 laty była tak czujna i uwrażliwiona" na nadużycia jak teraz.

Kurschus była drugą kobietą na stanowisku przewodniczącej EKD w historii niemieckiego protestantyzmu.

Przewodniczący rzymskokatolickiego Episkopatu Niemiec bp Georg Bätzing wyraził ubolewanie z powodu rezygnacji Kurschus. Jak zaznaczył, nie potrafi ocenić powodów, które spowodowały jej decyzję. Podkreślił jednak, że Anette Kurschus miała "wielkie otwarte serce" dla Kościoła katolickiego i wraz z jej rezygnacją "ekumeniczny motor w naszym kraju traci wielką część swojego napędu".

Deutsche Welle

Zobacz więcej na temat: wiara