Fakt, że Robert Prevost jest augustianinem, jest podkreślany przez kierownictwo EAE, ponieważ „teologiczne dziedzictwo Augustyna z Hippony — zwłaszcza jego głębokie spostrzeżenia na temat łaski Bożej — nadal kształtuje myśl chrześcijańską we wszystkich wyznaniach i inspirowało reformatorów, takich jak Marcin Luter”.
„Jako Europejski Alians Ewangelicki potwierdzamy znaczenie serdecznych i zasadniczych relacji z liderami i wspólnotami innych tradycji chrześcijańskich, jednocześnie uznając, że prawdziwa jedność duchowa znajduje się tylko w biblijnej Ewangelii”, głosi oświadczenie podpisane przez współsekretarzy generalnych Jana Wesselsa i Connie Duarte w Hadze.
W całej Europie krajowe aliansy ewangelickie (reprezentujące kościoły i organizacje w niemal każdym kraju) często „współpracują z innymi tradycjami chrześcijańskimi w kwestiach społecznych i etycznych”. Ten dialog, który jest „pełen szacunku i odpowiedzialny”, odbywa się w takich obszarach jak migracja, kryzys klimatyczny, ochrona życia i pokój między narodami, mówi podmiot ewangeliczny.
„Bez narażania naszej tożsamości ewangelicznej wierzymy, że współpraca w obszarach służących dobru wspólnemu i podtrzymujących godność człowieka jest zarówno możliwa, jak i konieczna”, dodaje EAE. „Naszą modlitwą i głębokim pragnieniem jest, aby w tym nowym okresie Ewangelia Jezusa Chrystusa była głoszona z jasnością i mocą, aby wielu mogło dojść do zbawienia przez wiarę tylko w Niego”.
Evangelica Focus