SBU zwróciło uwagę, że Onufry Berezowski utrzymuje związki z Patriarchatem Moskiewskim i świadomie przeciwdziałał otrzymaniu kanonicznej niezależności UKP od Patriarchatu Moskiewskiego, którego przedstawiciele otwarcie popierają rosyjską agresję przeciw Ukrainie. Mimo pełnowymiarowego wtargnięcia Rosji w lutym 2022, metropolita w istocie nadal popiera politykę Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP) i jego kierownictwa, zwłaszcza patriarchy Cyryla (Gundiajewa).
To właśnie zwierzchnik Patriarchatu Moskiewskiego błogosławił zbrojną agresję wojsk rosyjskich oraz prowadzi propagandową politykę jej usprawiedliwiania i podburzania do ludobójstwa narodu ukraińskiego, a popierając agresywną politykę Rosji, sprzyja zbrodniczej działalności kierownictwa politycznego państwa-agresora.
Onufry (w świecie Orest Berezowski) urodził się 5 listopada 1944 w miejscowości Korytne w obwodzie czerniowieckim koło granicy z Rumunią w rodzinie kapłana prawosławnego. Po ukończeniu szkoły średniej w Czerniowcach pracował w budownictwie, a w 1966 rozpoczął studia na wydziale ogólnotechnicznym uniwersytetu w tym mieście, ale przerwał je po 3 latach, by wstąpić do seminarium duchownego w Moskwie, które ukończył w 1972. Rok wcześniej, 18 marca 1971, złożył mnisze śluby wieczyste, przyjmując imię Onufry. 29 maja 1972 otrzymał święcenia kapłańskie, zostając hieromnichem. Pełnił następnie różne funkcje duszpasterskie i administracyjne w Patriarchacie Moskiewskim.
9 grudnia 1990 przyjął sakrę jako biskup czerniowiecki i bukowiński, ale już po roku, 23 stycznia 1992, z powodu sporu z ówczesnym metropolitą kijowskim i całej Ukrainy Filaretem, dążącym do autokefalii prawosławia na Ukrainie, a której on nie popierał, mianowano go biskupem iwanofrankowskim. On jednak odmówił wyjazdu na zachód kraju, skupiając jednocześnie wokół siebie zwolenników utrzymania więzi z Moskwą. Wkrótce potem Filareta usunięto z urzędu, a Onufry 7 kwietnia tegoż roku ponownie objął eparchię czerniowiecką – jedną z największych w UKP pod względem liczby parafii. 28 lipca 1994 otrzymał tytuł arcybiskupa i 22 listopada 2000 – metropolity. Od 14 grudnia 2007 stał na czele Sądu Kościelnego, a w 2011 został członkiem Najwyższej Rady Kościelnej UKP.
W związku z pogarszającym się stanem zdrowia ówczesnego zwierzchnika UKP metropolity Włodzimierza (Sabodana) 24 lutego 2014 Onufry został tymczasowym głową Kościoła, a gdy 5 lipca tegoż roku Włodzimierz zmarł, metropolitę czerniowieckiego i bukowińskiego wybrano 13 sierpnia w drugim głosowaniu na jego następcę. Był i jest stanowczym przeciwnikiem autokefalii ukraińskiego prawosławia i do czasu agresji rosyjskiej – zwolennikiem pozostawania UKP w łonie Patriarchatu Moskiewskiego.
Gdy jednak 24 lutego 2022 Federacja Rosyjska rozpoczęła wojnę przeciw Ukrainie, wezwał prezydenta Władimira Putina do natychmiastowego zaprzestania działań zbrojnych, wyraził także poparcie dla wojska ukraińskiego. 27 maja tegoż roku przewodniczył nadzwyczajnemu synodowi biskupów UKP, na którym ogłoszono uniezależnienie się UKP od Moskwy. W praktyce jednak prawie nic to nie zmieniło, co więcej, zarówno RKP, jak i większość lokalnych Kościołów prawosławnych nadal uważają UKP za część prawosławia rosyjskiego.
KAI