Powieści na antenie

Beniowski

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2014 12:21
Wacław Sieroszewski widział w Beniowskim człowieka odważnego, wręcz nieustraszonego, a takich właśnie charakterów jego zdaniem Polska potrzebowała w XVIII w.
Audio
  • Wacław Sieroszewski, "Beniowski" - czyta Andrzej Mastalerz. Fragm. 1. (To się czyta/Dwójka)
  • Wacław Sieroszewski, "Beniowski" - czyta Andrzej Mastalerz. Fragm. 2. (To się czyta/Dwójka)
  • Wacław Sieroszewski, "Beniowski" - czyta Andrzej Mastalerz. Fragm. 3. (To się czyta/Dwójka)
  • Wacław Sieroszewski, "Beniowski" - czyta Andrzej Mastalerz. Fragm. 4. (To się czyta/Dwójka)
  • Wacław Sieroszewski, "Beniowski" - czyta Andrzej Mastalerz. Fragm. 5. (To się czyta/Dwójka)
Maurycy Beniowski
Maurycy BeniowskiFoto: Wikimedia / CC

Powieść historyczną "Beniowski" Sieroszewski napisał w Paryżu w latach 1913-1914. Jej bohater, Maurycy August Beniowski, szlachcic polski węgierskiego pochodzenia, wiódł barwne życie żołnierza i podróżnika. Jako uczestnik konfederacji barskiej został zesłany na Kamczatkę, skąd uciekł, by zginąć w końcu jako król Madagaskaru, w bitwie z Francuzami. Przygody swojego życia przedstawił w "Pamiętnikach", które ukazały się w roku 1790 roku i odniosły spektakularny sukces w całej Europie.

Juliusz Słowacki poświęcił Beniowskiemu słynny poemat dygresyjny Beniowski, w którym polemizuje z romantycznym indywidualizmem i osobiście z Mickiewiczem.

Czytaj także

Baka na szlaku Stasiuka

24.10.2013 21:30
Najnowsza książka Andrzeja Stasiuka "Nie ma ekspresów przy żółtych drogach" w interpretacji Mirosława Baki tylko na antenie Dwójki! Zapraszamy na "To się czyta".
Mirosław Baka
Mirosław BakaFoto: Grzegorz Śledź
Posłuchaj
11'20 Mirosław Baka czyta najnowszą książkę Andrzeja Stasiuka "Nie ma ekspresów przy żółtych drogach", fragment 1 (Dwójka/To się czyta)
10'45 Mirosław Baka czyta najnowszą książkę Andrzeja Stasiuka "Nie ma ekspresów przy żółtych drogach", fragment 2 (Dwójka/To się czyta)
14'20 Mirosław Baka czyta najnowszą książkę Andrzeja Stasiuka Nie ma ekspresów przy żółtych drogach, fragment 3 (Dwójka/To się czyta)
10'30 Mirosław Baka czyta najnowszą książkę Andrzeja Stasiuka "Nie ma ekspresów przy żółtych drogach", fragment 4 (Dwójka/To się czyta)
10'39 Mirosław Baka czyta najnowszą książkę Andrzeja Stasiuka "Nie ma ekspresów przy żółtych drogach", fragment 5 (Dwójka/To się czyta)
11'18 Mirosław Baka czyta najnowszą książkę Andrzeja Stasiuka "Nie ma ekspresów przy żółtych drogach", fragment 6 (Dwójka/To się czyta)
14'59 Mirosław Baka czyta najnowszą książkę Andrzeja Stasiuka "Nie ma ekspresów przy żółtych drogach", fragment 7 (Dwójka/To się czyta)
14'13 Mirosław Baka czyta najnowszą książkę Andrzeja Stasiuka "Nie ma ekspresów przy żółtych drogach", fragment 8 (Dwójka/To się czyta)
11'06 Mirosław Baka czyta najnowszą książkę Andrzeja Stasiuka "Nie ma ekspresów przy żółtych drogach", fragment 9 (Dwójka/To się czyta)
14'15 Mirosław Baka czyta najnowszą książkę Andrzeja Stasiuka "Nie ma ekspresów przy żółtych drogach", fragment 10 (Dwójka/To się czyta)
więcej

Autor przez lata przyzwyczaił swoich czytelników do tego, że jest pisarzem drogi, i w najnowszej książce nie zawiódł. "Nie ma ekspresów przy żółtych drogach” to opis takich regionów, w które zazwyczaj nie docierają turyści, gdzie jest "piach, stary beton i zielsko. Stasiuk zabiera nas m.in. do Lichenia oraz do mauzoleum Mao.

Na stronie wydawcy możemy przeczytać opis książki (Wydawnictwo Czarne) podpisany nazwiskiem autora: "…staje się co jakiś czas, żeby odpocząć, żeby się obejrzeć, żeby policzyć, ile już było, a ile jeszcze zostało. Taka jest ta książka: sprawdzam gdzie byłem, gdzie jestem, dokąd się wybieram. Oprócz tego oczywiście niezwykła ilość celnych spostrzeżeń, głębokich przemyśleń oraz barwnych opisów".

Większość tekstów z "Nie ma ekspresów przy żółtych drogach" była już wcześniej publikowana, jednak za granicą. Dla polskiego czytelnika jest to więc pozycja niemal w całości premierowa.

Szlakiem Andrzeja Stasiuka poprowadzi Państwa Mirosław Baka. "To się czyta" na antenie Dwójki od poniedziałku (14 października) do piątku o godzinie 9.30.

Audycję przygotowała Elżbieta Łukomska.

mm/ah

/


Czytaj także

Listy do przyjaciół i wrogów

01.09.2014 12:00
Pierwszy tom korespondencji Stanisława Ignacego Witkiewicza z rodziną, przyjaciółmi, znajomymi oraz tzw. wrogami obejmuje m.in. dziecięce dopiski do listów Stanisława Witkiewicza ojca, listy do Bronisława Malinowskiego, do matki - Marii Witkiewiczowej, do Ireny Solskiej, Stefana Żeromskiego, Kornela Makuszyńskiego, Jarosława Iwaszkiewicza i wielu innych.
Listy do przyjaciół i wrogów
Posłuchaj
14'23 St.I. Witkiewicz, "Listy do przyjaciół i wrogów", czyta Jarosław Gajewski - fragm. 1.
13'57 St.I. Witkiewicz, "Listy do przyjaciół i wrogów", czyta Jarosław Gajewski - fragm. 2.
14'16 St.I. Witkiewicz, "Listy do przyjaciół i wrogów", czyta Jarosław Gajewski - fragm. 3.
14'36 St.I. Witkiewicz, "Listy do przyjaciół i wrogów", czyta Jarosław Gajewski - fragm. 4.
14'19 St.I. Witkiewicz, "Listy do przyjaciół i wrogów", czyta Jarosław Gajewski - fragm. 5.
więcej

Czytaj także

Zbigniew Białas: "Puder i pył"

14.11.2013 21:30
W cyklu "To się czyta" przedstawiamy fragmenty nowej książki Zbigniewa Białasa "Puder i pył". Czyta Grzegorz Damięcki.
Fragment okładki książki Zbigniewa Białasa Puder i pył
Fragment okładki książki Zbigniewa Białasa "Puder i pył"Foto: mat. prasowe/Wydawnictwo MG
Posłuchaj
14'30 Zbigniew Białas: "Puder i pył", czyta Grzegorz Damięcki - fragment 1 (To się czyta/Dwójka)
14'36 Zbigniew Białas: "Puder i pył", czyta Grzegorz Damięcki - fragment 2 (To się czyta/Dwójka)
14'30 Zbigniew Białas: "Puder i pył", czyta Grzegorz Damięcki - fragment 3 (To się czyta/Dwójka)
14'24 Zbigniew Białas: "Puder i pył", czyta Grzegorz Damięcki - fragment 4 (To się czyta/Dwójka)
14'26 Zbigniew Białas: "Puder i pył", czyta Grzegorz Damięcki - fragment 5 (To się czyta/Dwójka)
14'24 Zbigniew Białas: "Puder i pył", czyta Grzegorz Damięcki - fragment 6 (To się czyta/Dwójka)
14'44 Zbigniew Białas: "Puder i pył", czyta Grzegorz Damięcki - fragment 7 (To się czyta/Dwójka)
14'16 Zbigniew Białas: "Puder i pył", czyta Grzegorz Damięcki - fragment 8 (To się czyta/Dwójka)
14'30 Zbigniew Białas: "Puder i pył", czyta Grzegorz Damięcki - fragment 9 (To się czyta/Dwójka)
14'31 Zbigniew Białas: "Puder i pył", czyta Grzegorz Damięcki - fragment 10 (To się czyta/Dwójka)
więcej

Ponętna wdowa po zamordowanym Alojzym Korzeńcu i jednocześnie autorka sentymentalnych powieści w odcinkach usiłuje zaprowadzić nieśmiałego redaktora miejscowej gazety przed ołtarz. Tymczasem przebywający wciąż na wolności morderca jej męża ma na oku kolejną ofiarę - być może nawet dwie.

W Sosnowcu, w Petersburgu, w Warszawie i w górskim sanatorium, w burzliwych latach 1918–1919, towarzyszymy bohaterom znanym z kart Korzeńca (Wydawnictwo MG, 2011). Puder i pył to powieść historyczno-obyczajowa, powieść o miłości, powieść o Polsce, która jest kruchym domem i powieść o mieście położonym na gorącej granicy polsko-niemieckiej. Dla cierpliwych jest to też, po trosze, powieść kryminalna. (źródło: Wydawnictwo MG)

Audycję przygotowała Elżbieta Łukomska.

Zobacz więcej na temat: literatura Sosnowiec