Polskie Radio
Section05
Sosnowiec

Pola Negri. "Była Polką, zawsze Polką i wszędzie Polką"

– Uważała się za Polkę, i to Polkę-patriotkę, choć była pół-Słowaczką. Jej ojciec był słowackim Cyganem. Stąd jej kruczoczarne włosy – mówił w Polskim Radiu Andrzej Krakowski, autor książki "Pollywood. Jak stworzyliśmy Hollywood". Dziś mija 35 lat od jej śmierci.
Zobacz więcej na temat:  Pola Negri aktorzy aktorstwo gwiazdy Hollywood Los Angeles Warszawa Berlin Sosnowiec Lipno Kalifornia Charlie Chaplin valentino emigracja balet historia Polski HISTORIA film polski FILM kino kino nieme

Teatr Zagłębia w Sosnowcu ma 125 lat

- Ten teatr powstał na tzw. granicy trzech cesarzy, pięć lat wcześniej niż samo miasto Sosnowiec, czyli przyczynił się do uzyskania praw miejskich. Inicjatorami powstania teatru byli ludzie z wielu stowarzyszeń, które działały wówczas w Zagłębiu. Oddolne działania amatorów sztuki teatralnej spowodowały, że ta placówka istnieje do dzisiaj - mówiła na antenie Dwójki Iwona Woźniak, dyrektorka Teatru Zagłębia w Sosnowcu.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jakub Kukla Sosnowiec

Trwa XX Jubileuszowy Międzynarodowy Festiwal Sosnowieckie Dni Muzyki Znanej i Nieznanej

W dniach 5-12 września w Sosnowcu odbywa się wyjątkowe wydarzenie kulturalne. "XX Międzynarodowy Festiwal Dni Muzyki i Znanej i Nieznanej - Muzyka z Nowego Świata" ma na celu ukazanie twórczości muzycznej Ameryki Południowej i Północnej w zestawieniu z inspiracjami i fascynacjami polskich i hiszpańskich twórców oraz wykonawców. 
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA piosenka Sosnowiec Paweł Sztompke

Sprawa śmierci 11-letniego Sebastiana. Zatrzymany 41-latek usłyszał zarzuty

Przesłuchanie 41-latka z Sosnowca podejrzanego o zabójstwo 11-letniego Sebastiana będzie kontynuowane we wtorek rano. Poinformował o tym Polskie Radio Katowice rzecznik Prokuratury Okręgowej w Sosnowcu Waldemar Łubniewski. Zaznaczył, że proces składania wyjaśnień jeszcze się nie zakończył. Prokurator przedstawił zatrzymanemu mężczyźnie zarzut zabójstwa 11-letniego dziecka.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA prokuratura Sosnowiec

Ogromny pożar w Sosnowcu. Płonie składowisko odpadów chemicznych

Ogromny pożar wybuchł w Sosnowcu przy ulicy Radocha. Palą się tam pojemniki z nieznaną substancją, prawdopodobnie z chemikaliami. Straż pożarna przygotowuje się do próby zduszenia pożaru - poinformował w środę wieczorem na briefingu śląski komendant PSP Jacek Kleszczewski. Obecnie pożar nadal jest nieopanowany, walczy z nim 55 zastępów strażaków.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony służby i bezpieczeństwo straż pożarna pożar Sosnowiec śląskie