X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Powieści na antenie

"Jan Józef Lipski. Biografia źródłowa"

14.12.2018 13:00
Wybrane fragmenty biografii znanego publicysty i działacza opozycji demokratycznej.
Sławomir Grzymkowski
Sławomir GrzymkowskiFoto: Piotr Piorun/PR
Posłuchaj
13'27 Łukasz Garbal "Jan Józef Lipski. Biografia źródłowa", czyta Sławomir Grzymkowski - fragm. 1. (To się czyta/Dwójka)
13'11 Łukasz Garbal "Jan Józef Lipski. Biografia źródłowa", czyta Sławomir Grzymkowski - fragm. 2. (To się czyta/Dwójka)
14'33 Łukasz Garbal "Jan Józef Lipski. Biografia źródłowa", czyta Sławomir Grzymkowski - fragm. 3. (To się czyta/Dwójka)
14'16 Łukasz Garbal "Jan Józef Lipski. Biografia źródłowa", czyta Sławomir Grzymkowski - fragm. 4. (To się czyta/Dwójka)
13'39 Łukasz Garbal "Jan Józef Lipski. Biografia źródłowa", czyta Sławomir Grzymkowski - fragm. 5. (To się czyta/Dwójka)
więcej
Audio

Jan Olszewski nazywał go "naszym Prezydentem", dla Adama Michnika był mistrzem. Powstaniec warszawski, już od 1945 roku łącznik środowisk opozycyjnych, współzałożyciel KOR. Wybitny badacz literatury i krytyk literacki. W 1959 r. z powodów politycznych usunięty z pracy w PIW. Mistrz konspiracyjnej loży wolnomularskiej "Kopernik", organizator protestu przeciw cenzurze – Listu 34. Jeden z przedstawicieli polskiej inteligencji, uosabianej figurą herbertowskiego Pana Cogito.

Książka Łukasza Garbala "Jan Józef Lipski. Biografia źródłowa" ukazała się nakładem Instytutu Pamięci Narodowej i Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie. Wybrane fragmenty dotyczą lat 80. XX wieku, czasu stanu wojennego. Jan Józef Lipski nie został wtedy internowany, ale w nocy z 14 na 15 grudnia został uwięziony po złamaniu siłą strajku części pracowników Zakładów Mechanicznych "Ursus", a później osadzony w areszcie śledczym Mokotów na ul. Rakowieckiej.

***

Tytuł audycji: To się czyta 

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 10-14.12.2018

Godzina emisji: 10.45

materiały prom. IPN/pg/mko

Zobacz więcej na temat: Jan Józef Lipski
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Od Kasprowicza po KOR. Pasje Jana Józefa Lipskiego

08.11.2017 11:44
- Sam o sobie mawiał, że ma dwie dusze: krytyka literackiego, historyka literatury oraz społecznika – mówił w Dwójce o swoim ojcu Jan Tomasz Lipski.
Jan Józef Lipski, Warszawa 1981 r.
Jan Józef Lipski, Warszawa 1981 r. Foto: PAP/Tomasz Michalak
Posłuchaj
27'14 Od Kasprowicza po KOR. Pasje Jana J. Lipskiego (Spotkania po zmroku/Dwójka)
więcej

Jan Józef Lipski to współzałożyciel Komitetu Obrony Robotników, autor pierwszej monografii poświęconej tej organizacji, ale także baczny obserwator bieżącego życia poetyckiego i badacz twórczości Jana Kasprowicza. Jak przypomniano w audycji, duży rozgłos przyniosła Lipskiemu jego działalność eseistyczna. W swoich szkicach (w tym słynnym: "Dwie ojczyzny, dwa patriotyzmy") pisał on o nacjonalizmie czy antysemityzmie.

Jak ten badacz i człowiek czynu rozumiał powinność "rozliczania się z własną historią"? Na jakie "heroiczne" gesty potrafił się zdobyć? W audycji nie zabrakło również – przywołanych z archiwum Polskiego Radia – wspomnień samego Jana Józefa Lipskiego.

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku (z cyklu "Literackie portrety")

Prowadzi: Wacław Holewiński

Gość: Jan Tomasz Lipski (socjolog, publistysta) 

Data emisji: 8.11.2017

Godzina emisji: 21.30

jp/mz